Gastronomi Turizmi Derneği, EMITT Fuarı’na Ağırlığını Koydu

Gastronomi Turizmi Derneği, EMITT Fuarı’na Ağırlığını Koydu

Dünya’nın beşinci en büyük, Avrupa’nın en büyük Turizm Fuarı EMITT, İstanbul TÜYAP Kongre Merkezi’nde 25 – 28 Ocak 2018 tarihleri arasında gerçekleşti. Toplamda dört gün süren fuara yüz bir ülkeden yüz bin kişi eşlik etti.

Gastronomi Turizmi Derneği, EMITT Fuarı’na Ağırlığını Koydu
Dünya’nın beşinci en büyük, Avrupa’nın en büyük Turizm Fuarı EMITT, İstanbul TÜYAP Kongre Merkezi’nde 25 – 28 Ocak 2018 tarihleri arasında gerçekleşti. Toplamda dört gün süren fuara yüz bir ülkeden yüz bin kişi eşlik etti. Açılış T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, BM Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın öncülüğünde gerçekleşti.
 
Gastronomi Turizm Derneği Fuara Ağırlığını Koyd
Gastronomi Turizm Derneği moderatörlüğünde Gastronomi Turizm Derneği üyeleri, Gastronomi Turizm Duayenleri özel ve samimi açıklamalarda bulundular. Dernek Başkanı Gürkan Boztepe, 2018’e üç yeni proje müjdesi verdi. 49 yıllığına kiralanan 100 dönüm orman arazisi üzerinde bir gastronomi köyü kurmaya hazırlandıklarını, bununla birlikte Avrupa’ya bir gastronomi tırı çıkaracaklarını panel kapsamında duyurdu. Aynı zamanda Dünya Yoğurt Kongresi’ni yakın zamanda İstanbul’da yapacaklarını açıkladı.
 
Dünya’da yeni trendin gastronomi turizmi olduğu tüm katılımcılar aracılığıyla vurgulandı. Birinci gün ilk panelde eski Turizm Bakanı Bülent Akarcalı, Türkiye Otelciler Federasyonu Genel Koordinatörü Necip Boz, Karaköy Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Güllü, Feriye Restaurant Şefi Aydın Demir, Habertürk Genel Müdür Yardımcısı Erkan Ataman konuşmacı olarak yer aldılar.
 
Bülent Akarcalı: “Türk yemek kültürünün önünü açmak gerek”.
Nadir Güllü: “Ürün çeşitliliği ile birlikte farklı olanı yaparsak başarılı oluruz”
Erkan Ataman: “Kendimizi Dünya’ya tanıtmak istiyorsak öncelikli yerel lezzetlerimizi bölgesel olarak tanıtmalı, daha sonra da Dünya’ya açılmalıyız”.
Aydın Demir: “Festivallerde şefler akılda kalacak birkaç ürüne odaklanmalı”.
Necip Boz: “Türkiye’de 100 yıllık işletmeler olmalı, şubeleşen yerler değil”.
 
Panellerde Gastronomi Turizminin Önemi Anlatıldı
Yine birinci gün ikinci panelde “Gastronomik Marka Kentler Yaratmalıyız” sloganıyla konuşmaya devam edildi. GTD Yatçılık Komite Başkanı Ayşegül Sezer, Teofarma Organik Tarım Genel Müdürü Elif Ovalı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Gastronomi Turizm Derneği Marka Kentler Komite Başkanı Özgür Ildır Öksüz, Gaziantep Belediye Başkan Danışmanı Ragıp Güzelbey, Gastronomi Turizm Etkinlik Komite Üyesi Seda Mızraklı, Gastronomi Turizmi Derneği Avukatı Yusuf Bardak konuştu.
 
İkinci günkü panelde ise Sağlık Komitesi Başkanı Dr. Aydın Duygu, Eğitim Komitesi Başkanı Pınar Özçaltepe, Sanatçı, Glutensiz Beslenme Uzmanı ve Restaurant Yatırımcısı GTD Üyesi Müge Boz, Birleşmiş Kentler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı Genel Sekreteri UCLG Wald Başkanı Mehmet Duman, İsraf Derneği Başkanı Ali Akgün, Ekmek Uzmanı Besin FUTURİSTİ GTD Üyesi Mine Ataman gastronomi turizminin önemini tüm detaylarıyla aktardılar.
 
Gastronomi Turizm Derneği, Türkiye’de gastronomi alanında ilklerin öncülüğünü yapmakla birlikte, Türkiye Turizmi’nin gözü kulağı olmaya hazırlanıyor. 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler