Vatandaşlar Fırınlara Adeta Akın Etti

Vatandaşlar Fırınlara Adeta Akın Etti

Vatandaşlar Ramazan ayı sonrasında "yağlı" yemek için fırınlara adeta akın etti. Tokat'ta vatandaşlar Ramazan ...

Vatandaşlar Fırınlara Adeta Akın Etti
Vatandaşlar Ramazan ayı sonrasında "yağlı" yemek için fırınlara adeta akın etti. Tokat'ta vatandaşlar Ramazan ayı sonrasında "yağlı" yemek için fırınlara adeta akın etti.
 
Tokat'ta un, yağ ve tuz karışımından yapılarak özel tavalarda pişirilen yağlının tadına bakmak için vatandaşlar Ramazan ayından sonra fırınlarda yoğunluk oluşturdu. Sabahın erken saatlerinde iş yerine gitmeden önce fırına giden vatandaşlar bir süre sırada beklemek durumunda kaldı. Kimileri paket yaptırarak iş yerinde kimileri ise fırında çayla birlikte yağlının tadına baktı.
 
Yağlı ustası Sadık İşeri, Tokat'ın meşhur lezzeti yağlının ülke genelinde tanındığını kaydetti. Tokatlıların bir çoğunun kahvaltıda mutlaka yağlı yediğini ifade eden İşeri, Ramazan'dan sonra oluşan yoğunluktan memnun olduklarını söyledi. Yağlının mayasız olarak un, yağ ve tuz kullanılarak yapılarak, kara fırında pişirildiğini ifade eden İşeri, "Ramazan sonrasında yoğunluk var. 
 
Vatandaş yağlıyı özlemiş. Siparişlere yetişmeye çalışıyoruz" diye konuştu. Yağlı sırası bekleyen vatandaşlarda Ramazan ayından sonra özledikleri lezzetin tadına baktıklarını kaydetti.
 
 
Geleneksel lezzet
Mermer üzerinde daire olarak açılan hamur katlanırken arasına paket yağı veya isteğe göre tereyağ konuluyor. Sade ve çökelekli olarak yapılan yağlı özel tavalarda taş fırınlarda pişiriliyor. Yaklaşık 7-8 dakikada hazır olan yağlı genelde çayla birlikte tüketiliyor. 
 
Tokat'ta yaklaşık 100-150 yıllık bir geçmişi olan yağlı sadece sabahları belirli saat dilimleri içerisinde yapılıyor ve sıcak olarak tüketiliyor. 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler