Master Ne Demek?

Master Ne Demek?

Türk mutfağına yerleştirilmek istenen ve üzerimizde oynan toplum mühendisliklerinden biridir. Türkçe dilinin yozlaşmasında yabancı hayranlığı içerisinde olan...

Master Ne Demek?
 
Master Chef:
Türk mutfağına yerleştirilmek istenen ve üzerimizde oynan toplum mühendisliklerinden biridir. Türkçe dilinin yozlaşmasında yabancı hayranlığı içerisinde olan meslek gönüllülerimiz tarafından o kadar da hayran olunması  gereken bir kelime değildir.
 
Master kelimesi dilimize de geçmiş ve İngilizcede çok sık kullanılan bir kelimedir. Anlamının bilmeyenler için sözlüklerde belirtilmiştir. Peki Master ne demek? Master kelimesinin Türkçe anlamı nedir? Sizlere master kelimesinin anlamı ve Türkçe karşılığını detaylıca açıkladık.
 
İngilizcede Master Chef = "Usta, Efendi, deneyimli usta, usta şef" demektir. İşinde deneyimli olan her meslek dalındaki usta icin kullanilabilir. İşinde deneyimli olan her meslek dalındaki Usta’lar için kullanılabilir.
 
Almancada ise Meister = usta, üstat, şampiyon, rekortmen anlamlarına gelmektedir.
 
Kendi dilimizde "USTA" Ve  "ÜSTAT" Kelimelerini Dikkate Alacak Olursak Kendi Öz Türkçemiz'mi Bize Yabancı Geliyor Acaba?
 
Türk aşçı haberleri olarak her Türk mutfağı şefinin “aşçıbaşı” mutlaka İngilizce'yi bilmesi gerektiğine inanıyoruz. Mutfakta kullanılan departmanlar ve çalışan kişilerinde ünvanlarının İngilizce'sini bilimesi, hatta akici bir sekilde konuşabilmesi  profesyonel bir "Türk mutfağı şefinin" sahip olması gereken özelliklerden biridir.
 
Ama bu yabancı terimleri günlük yaşantımızda o güzelim Türkçemizin içerisinde sokmanın dilimizi yozlaştırdığına inanıyoruz.
 
 - Bunlar dışında master kelimesi üstesinden gelmek, hükmetmek, yenmek, öğrenmek, uzmanlaşmak, iyice öğrenmek, başa çıkmak, hakim olmak, iyi bilmek, baş eğdirmek, tam öğrenmek, egemen olmak, denetimi altına almak ve üstat anlamlarına da gelmektedir.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler