Portakal Çeşitleri & Limon Çeşitleri & Narinciye Çeşitleri

Portakal Çeşitleri & Limon Çeşitleri & Narinciye Çeşitleri

Narinciye çeşitleri nelerdir? Limon çeşitleri nelerdir? Yerli portakallar hangileridir? Yerli limonlar hangileridir? Yerli mandalinler hangileridir? Faydaları nelerdir?

Portakal Çeşitleri & Limon Çeşitleri & Narinciye Çeşitleri & Mandalin Çeşitleri Nelerdir?
 
portakal çeşitleri nelerdir? Narinciye çeşitleri nelerdir? Limon çeşitleri nelerdir? Yerli portakallar hangileridir? Yerli limonlar hangileridir? Yerli mandalinler hangileridir? Narinciye çeşitleri nelerdir? 
 
Türk aşçı haberleri olarak sizler için; mandalina çeşitlerini, limon çeşitlerini ve narinciye çeşitlerini araştırdık...
 
Fukumato Nedir?
 
Fukumato erken olgunlaşan, düzgün kabuk yapısına ve parlak renge sahip olan portakal çeşididir. Hasat dönemi Ekim ayı ortasında başlar Aralık ayının sonuna kadar devam eder.
 
Navelina Nedir?
 
Navelina erken olgunlaşan kabuk yapısı kalın, oval şekle sahip portakal çeşididir. Hasat dönemi Ekim ayı ortasında başlar Aralık sonuna kadar devam eder.
 
Spring Navel  Nedir? - Cara Cara Navel Nedir?
 
Spring Navel, sulu ve lezzetli meyvesi ile sofralık ürünler arasında tercih edilen portakal çeşididir. Aralık ayının sonlarında hasat edilebilir.
 
Washington Portakalı Nedir?
 
Bahia olarak da bilinir çünkü Bahia’daki bir türün mutasyona uğramış çeşididir. Geniş ve kalın meyvesi vardır. Çok sulu değildir. Kabuğu kolay soyulur. Dilimleri ayrıktır. Dünya çapında meşhurdur.
 
Navelate Nedir?
 
Navelate, meyve kabuğu ince, düzgün fakat zor soyulan bir portakal çeşididir. Meyvesinin lezzetli olması, dayanıklı bir çeşit olması ve geç hasat dönemi nedeniyle tercih edilir.Hasat dönemleri Ocak-Şubat aylarıdır.
 
Hamlin Portakalı Nedir?
 
1879’da Florida’da Grenwood’da bir koruda keşfedilmiştir. Çekirdeksiz bir portakaldır. Dışı pürüzsüzdür ve diğer türlere göre küçüktür. Dış kabuğu ve suyu diğer portakallara oranla açık renktedir. Çabuk olgunluğa erişir ancak kalitesi düşüktür.
 
Lanelate Nedir?
 
Lanelate, meyve suyunda az miktarda limonin bulunan lezzetli bir portakal çeşididir. Ağaç üzerinde uzun süre kalabilir, dayanıklıdır. Hasat dönemleri Ocak-Şubat aylarıdır.
 
Cara Cara Nedir?
 
Cara Cara, iç renginin kırmızı olması, yapısının sulu ve lezzetli olması nedeniyle pazarda oldukça değerli bir portakal çeşididir. Aralık ayında olgunlaşır, Mart ayına kadar hasat edilebilir.
 
Valencia Nedir?
 
Valencia, küçük meyve çapına sahip, sulu ve aromalı portakal çeşididir. Hem sulu olması hem hasat dönemi nedeniyle hem sofralık olarak hem de sanayi de tüketimine uygundur. Şubat ayında olgunlaşır, Nisan ayına kadar hasat edilebilir.
 
En iyi portakal hangisi?
 
Birçok portakal çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler ekşi, tatlı, çekirdekli ve çekirdeksiz olarak sınıflandırılabilir. En kaliteli portakal türü Washington cinsidir. Bu portakallar Antalya'nın Finike ilçesinde yetişir.
 
Yafa Portakalı Nedir?
 
Kökeni İsrail, Jaffa’ya dayanır. Kabuğu tamamen Türk aşçı haberleri turuncudur ve kolay soyulur. Orta büyüklüktedir. Bol suludur ve kalitelidir.İsrail ve Lübnan civarında önemli derecede üretimi gerçekleşir.
 
Göbekli (Navelina) Portakalı Nedir?
 
Washington portakalının doğal mutasyona uğramış halidir. Daha erken olgunluğa erer. Çekirdeksizdir, bol suludur ve etli bir yapısı vardır. Kabuğu parlak turuncudur.
 
Taracco Portakalı Nedir?
 
Kökeni Sicilya çeşidi Sanguigno’ya dayanmaktadır. Düzensiz bir şekli vardır. Kabuğu kolay soyulur. Orta ve iri meyvesi vardır. Akdeniz portakalları arasında yer alan bir çeşittir.
 
Alanya Dilimli Portakal Nedir?
 
Kökeni bilinmeyen bu tür sadece Alanya ve çevresinde yetiştirilmektedir. En önemli özelliği sap tarafından sitil ucuna doğru 4–8 adet oluk bulunmasıdır. Popülerliğini kaybetmekte olan bu portakalın boyutları küçük ve orta seviyededir. Kirece dayanıklıdır ve suludur. Verim düzensizliğine eğilimi vardır.
 
Moro Kanlı Portakal Nedir?
 
Sicilya kökenli İtalyan kan portakaldır. Kabuğu hafif pürüzlü yapıdadır. Erkenci portakaldır. Az çekirdeklidir. Aralık ortalarına doğru olgunlaşır.
 
Lane Late Portakalı Nedir?
 
Avustralya’da 1950 yılında Washington Navel portakalının tomurcuk mutasyonu sonucunda elde edilmiş bir çeşittir. İç kalitesi iyidir ve tatlıdır. Meyve suyunda az miktarda limonin bulunur. Ağaç üzerinde kalitesini koruyarak uzun süre kalabilir. Ocak-nisan ayları arasında hasat edilebilir.
 
Sanguinelli Portakal Nedir?
 
İspanya kökenli bir kan portakaldır. Küçük ve orta iriliktedir, yuvarlak-oval Türk aşçı haberleri şekildedir. Ocak-Şubat aylarında olgunlaşır. Olgunlaştıktan sonra dalında fazla bekletilmez.
 
Şeker Portakal Nedir?
 
Asitsiz ve yerli portakal çeşididir. Soluk sarı rengi vardır. Suludur, aroma ve kalitesi gayet iyidir. Ortalama olarak bir portakalında 2 çekirdek bulunur. Kasım ayında olgunlaşmaya başlar.
 
Cara Cara Göbekli Portakal Nedir?
 
Washington Navel portakalın mutasyonudur. İç rengi greyfurt gibi koyu pembedir. Hasat zamanı Aralık-Mart aylarıdır.
 
Şeker Portakalı Nedir?
 
Şeker Portakalı, Brezilyalı yazar José Mauro de Vasconcelos'un tüm dünyayı etkisi altına almayı başaran 1968 tarihli dram ve çocukluk romanıdır. Brezilya'nın Minas Gerais bölgesinde yaşayan fakir bir ailenin beş yaşındaki oğlu olan ve hayal gücü çok gelişmiş olan Zeze adlı bir çocuğun başından geçenleri konu edinir.
 
Moro Portakalı Nedir?
 
Sicilya kökenli bir İtalyan kan portakalıdır. Ülkemizde 1936 yılında getirilmiştir. Meyve kabuğu hafif pürüzlü, kabuğun ete bağlılığı ve meyve et tesktür orta, kendine özgü kokusu olan çok lezzetli bir çeşittir. En erkenci renkli portakaldır. Verimli, az çekirdekli ve kolay soyulabilenn bir çeşittir. Aralık ortalarından itibaren olgunlaşmaya başlar. Olgunlaştıktan sonra ağaç üzerinde uzun süre kalabilme özelliği yoktur.
 
Portakal çeşitleri nelerdir?
 
Kan Portakalı Nedir?
 
İngilizceden çevrilmiştir-Kan portakalı, koyu kırmızı, neredeyse kan renginde eti olan çeşitli portakaldır. Belirgin koyu ten rengi, birçok çiçek ve meyvede yaygın olan, ancak turunçgillerde nadir görülen bir polifenol pigment ailesi olan antosiyaninlerin varlığından kaynaklanmaktadır. Türk aşçı haberleri Krizantemin kırmızı portakallarda bulunan ana bileşiktir.
 
Valensiya Portakalı Nedir?
 
Yafa portakalı veya Şamoti portakalı, tatlı, neredeyse çekirdeksiz portakal çeşididir. Aslen Arap olan çiftçiler tarafından 19. yüzyılda geliştirilmiştir. İsmini ilk ihracat için üretilen İsraildeki Yafa yerleşim bölgesinden almıştır. 
 
Türkiyeye portakal ne zaman geldi?
 
Anadolu'ya da portakalı 16. yüzyılda İspanyollar ve Hollandalılar getirmiş. Portakalın dilimizdeki ismi de buradan geliyor zaten. Yani Osmanlı, denizlerdeki en büyük rakiplerinden biri olan Portekiz'i portakalın adı olarak benimsemiş.
 
Türkiye'de en iyi portakal nerede yetişir?
 
Türkiye'de Portakalın En Çok Yetiştirildiği Bölgeler Hangileridir?
 
Portakal ülkemizde en çok Akdeniz Bölgesinde yetiştirilmektedir. Akdeniz Bölgesinde üretilen portakallar ülkemizdeki üretimin %85'ine denk gelmektedir. Ayrıca Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Doğu Karadeniz Bölümü ve Ege Bölgesinde de yetiştirildiği görülür.
 
Turunçgil ürünleri nelerdir?
 
Narenciye ya da turunçgiller dediğimizde, turunç, portakal, mandalina, greyfurt, limon gibi ekonomik değeri yüksek olan ve yapraklarını dökmeyen Citrus cinsi meyve ağacı türlerini içine alan bitkileri kastediyoruz. Portakal: Turunçgiller familyasından C vitamini açısından zengin olan üyesidir.
 
Sıkma portakal nasıl anlaşılır?
 
genellikle daha ufak yüzeyi daha az pürüzlüdür, görüntüsü insanda yeme isteği uyandırmaz zaten... yendiği zaman tadı kötü falan değildir. diğer portakallara göre daha ince kabuklu olur. tüm günahı budur.
 
Narenciye Türkiyeye ne zaman geldi?
 
Türkiye'ye 1930'lu yıllarda Amerika kıtasından getirdiği portakal, Türk aşçı haberleri limon, mandalina, greyfurt, kamkat gibi narenciye ürünlerinin fidanlarının adaptasyonunu sağlayan ilk kuruluş olan BATEM, kendine ait arazilerde başta portakal olmak üzere narenciye hasadını başlattı.
 
Tatlı Portakal nasıl seçilir?
 
Portakalların kabuğu ince ve parlak renkte olanları seçilmeli. Portakal alırken onları hafifçe sıkmaktan çekinmeyin. Büyüklüklerine göre ağır olan portakalların iyi çıkma olasılığı çok büyük. Kuru ve hafif gözüküyorlarsa ise yeterince sulu olmamaları muhtemel.
 
Sulu portakal hangisi?
 
Valencia, küçük meyve çapına sahip, sulu ve aromalı portakal çeşididir. Hem sulu olması hem hasat dönemi nedeniyle hem sofralık olarak hem de sanayi de tüketimine uygundur.
 
MANDARİN çeşitleri Nelerdir?
 
Mandarinler toplam turunçgil üretimimizin % 24'ünü oluşturmaktadır. Ülkemizde üretimi yapılan başlıca mandarin çeşitleri ile pazara mal arz periyodunu uzatmak açısından önemli bazı mandarin çeşitleri ve özellikleri şu şekildedir.
 
Satsuma (Owarı) Nedir?
 
Satsuma mandarini, Türkiye'ye ilk defa Japonya'dan Batum yoluyla doğu Karadeniz bölgesine girmiştir. Daha sonra, özellikle Ege bölgesinde ekolojisine uygun sahalar bularak büyük alanlara yayılmıştır. Ülkemizde yetiştirilen satsumaların tümü Owari grubunda yer almaktadır. Tüm Türk aşçı haberleri dünyada yaygın olarak yetiştirilen ve tanınan bir çeşittir. Ticari öneme sahip turunçgil çeşitleri arasında soğuğa en dayanıklı çeşit olarak bilinir.
 
Meyve kabuğu hasat döneminde sarımsı portakal renginde ve hafif pürüzlüdür. Kabuğun meyve etine bağlılığı gevşektir. Depolama ve taşımaya elverişlidir. Puflaşma eğilimi fazladır. Meyveler orta büyüklükte, basık şekillidir. Meyve eti koyu portakal rengindedir. Sulu, aromalı ve kalitesi yüksek bir çeşittir. Çekirdeksizdir (Şekil 9).
 
Verimli bir çeşit olup, düzenli meyve verir ve periyodisiteye eğilimi azdır. Ağaçlar yayvan taçlıdır. Erkenci bir çeşittir. Ekim ayı ortalarında olgunlaşır ve olgunlaştıktan sonra ağaç üzerinde fazla kalamaz.
 
Satsuma mandarini Nedir?
 
Klemantine Nedir?
 
Cezayir'de doğal mutasyon veya melezleme sonucunda elde edilmiş bir çeşittir. Ülkemize 1936 yılında İtalya'dan getirilmiş olup, yetiştiriciliği daha çok Akdeniz bölgesinde yaygınlık kazanmıştır.
 
Ağaçları orta büyüklükte, sık yapraklı ve çok dallı olup, yuvarlak bir taç oluşturur. Meyve kabuğu koyu portakal renginde, hafif pürüzlü görünümdedir. Kabuğun meyve etine bağlılığı orta sıkıdır. Fakat kolay soyulabilir. Diğer mandarinler kadar puflaşma göstermez. Meyve eti koyu portakal renkte, gevrek, sulu ve aromalıdır. Tozlayıcı çeşide bağlı olarak çekirdek sayısı artabilir.
 
Verimli bir çeşittir, periyodisite eğilimi azdır. İyi verim elde etmek için bahçe içerisinde yeterli miktarda tozlayıcı çeşit konulması veya hormon uygulaması yapılması gerekir.
 
Soğuğa oldukça dayanıklıdır. Klemantin mandarini erkenci bir çeşit olup, meyveleri Ekim ayı sonu - Kasım ayı ortalarında olgunlaşır.
 
Yerli Mandarin Nedir?
 
Yerli mandarin Türkiye'ye 20. yüzyılın başlarında Doğu Ege Adaları ile Filistin'den geldiği sanılmaktadır.
 
Meyve kabuğu sarı-portakal renginde ve hafif pürüzlüdür. Kabuk üzerinde sap kısmında hafif oluklar bulunur. Kabuk meyve etine hafif bağlıdır. Meyveler çabuk puflaşır, depolama ve taşımaya elverişli değildir. Meyveleri yuvarlak basık şekildedir. Meyve eti sarı-portakal renginde, sulu, Türk aşçı haberleri kendine has güzel aromalı, lezzetli ve yüksek kalitelidir. Meyvede çok çekirdek bulunması sofralık değerini düşürmektedir.
 
Çok verimli olmasına karşılık, mutlak periyodisite gösterir. Oldukça sık dallı ve söğüt yapraklıdır. Düşük sıcaklıklara ve güneş yanığına duyarlıdır. Orta mevsim çeşidi olup, genelde Aralık sonu Ocak ayında olgunlaşır. Olgunlaşma sonrası dökümlere son derece duyarlıdır. Daha çok Bodrum ve çevresinde yetiştirilmektedir.
 
Fremont Nedir?
 
Klemantin ve Porkan mandarinlerinin melezlenmesi sonucunda elde edilmiştir. Türkiye'ye 1967 ve 1973 yıllarında ABD'den yapılan introdüksiyonlarla getirilmiştir.
 
Ağaçları orta kuvvetlidir ve dikine büyür, dalları dikensizdir, erken yaşta meyveye yatar. Meyve kabuğu koyu kırmızı - portakal renkli parlak ve pürüzsüzdür. Kabuk meyve etine sıkı bağlı ve çok gevrek olduğundan soyulurken küçük parçalara ayrılır. Taşıma ve depolamaya elverişlidir. Meyveler yuvarlak şekilli ve çok çekirdeklidir.
 
Periyodisite gösterir. Fazla meyve tutması sebebiyle meyveler küçük olur, seyreltme işlemi gerekir. Olgunlaşma zamanı Aralık-Ocak ayıdır.
 
Periyodisite göstermesi, meyvenin zor soyulması, çok çekirdekli olması gibi olumsuz özelliklerine rağmen, albenisinin yüksek olması meyve suyunun çok tatlı ve lezzetli olması, erken verime yatması, sık dikime uygun olması bu çeşidin önemini arttırmaktadır.
 
Türkiye'de özellikle Adana-Mersin dolaylarında yetiştiriciliği yapılan bir çeşittir. Başka yörelerde yetiştirildiğinde çok küçük meyve verdiği için üretiminden vazgeçilmiştir. Orta Doğu Ülkeleri dışında ihraç edilmemektedir.
 
Nova Nedir?
 
Nova, Klemantin mandarini ve Orlanda tangelosunun melezlenmesi Türk aşçı haberleri sonucunda elde edilmiştir. Türkiye'ye 1967 ve 1973 yıllarında yapılan introdüksiyonlarla girmiştir.
 
Soğuğa dayanıklı bir çeşittir. Ağaçları büyük, kuvvetli, parlak yapraklı, dikenli ve verimli bir çeşittir. Meyve kabuğu parlak, portakal renkli, hafif pürüzlüdür. Kabuk meyve etine sıkı bağlıdır. Meyveler hafif basık şekillidir 
 
Nova mandarini Nedir?
 
Oldukça büyük ve lezzetli meyvelere sahiptir. Meyve eti kalitesi çok yüksektir. Kabuk meyve etine sıkı bağlı, soyulması çok kolay değildir. Meyve, puflaşmadan uzun süre ağaç üzerinde kalabilir. Periyodisiteye eğilimi azdır. Olgunlaşma zamanı Kasım-Aralık ayıdır. Doğu Akdeniz Bölgesinde hızla yayılmaktadır.
 
Robinson Nedir?
 
Robinson, Klemantin mandarini ile Orlanda tangelosunun melezidir. ABD'den 1967 ve 1973 yıllarında yapılan introdüksiyonlarla Türkiye'ye girmiştir.
 
Ağaçların dalları dikensiz, kırılmalara eğilimli, yaprakları mızrak biçiminde ve geniştir. Meyveler sapa bağlandığı noktada ufak bir boyuna sahiptir. Meyve kabuğu ince, pürüzsüz, meyve etine sıkı bağlı olmasına karşın, kolay soyulabilmektedir. Taşıma ve depolamaya elverişlidir. Çekirdek miktarı tozlayıcıya göre değişkenlik gösterir. Puflaşmaya eğilimi azdır (Şekil 11).
 
Robinson mandarini Nedir?
 
Verimli bir çeşit olup periyodisiteye eğilimi çok azdır. Düzenli meyve verir. Erkenci bir çeşittir. Meyveler Kasım - Aralık ayında olgunlaşır ve ağaç üzerinde uzun süre kalabilir. Dökümlere dayanıklıdır. Türkiye'de hızlı gelişmesi beklenen bir çeşittir.
 
Lee Nedir?
 
Klemantin mandarini ile Orlanda tangelosunun melezidir. Ülkemize 1967 yılında ABD'den getirilmiştir.
 
Meyveler, orta büyüklükte, hafif basık, ince kabuklu, kabuk ete yapışık fakat kolay soyulabilir durumdadır. Meyvenin dış görünüşü düzgün ve parlak, olgunlukta renk koyu sarımı-portakaldır. Meyve eti portakal renginde, bol sulu, lezzetli ve aromalıdır. Olgunlaşma zamanı Kasım-Aralık aylarıdır. Türk aşçı haberleri ağaçları dikensiz orta büyüklükte, yaprakları mızrak şeklindedir. Meyve kalitesi çok yüksek değildir. Bu yüzden, Florida'da yerini kalitesi ve verimi daha yüksek olan Robinson ve olgunlaşma zamanı aynı olan Nova'ya bırakmıştır.
 
Faırchıld Nedir?
 
Klemantin mandarini ve Orlanda tangelosunun melezlenmesi sonucunda elde edilmiştir. 1967 ve 1973 yıllarında ABD'den yapılan introdüksiyonlarla Türkiye'ye girmiştir.
 
Meyveleri orta büyüklükte ve biraz basık şekildedir. Meyve kabuğu orta kalınlıkta ve kolay soyulabilir meyvenin dış görünüşü parlak düzgün, koyu portakal rengindedir. Meyve eti portakal renginde sert ve sulu, iyi lezzetli ve tatlıdır. Çok sayıda küçük poliembriyonik çekirdek vardır.
 
Verimli bir çeşittir. Hafif periyodisite gösterir. Ağaçları kuvvetli, geniş taçlı ve sık yapraklı olup, hemen hemen dikensizdir. Kaliforniya ve Arizona'nın kurak bölgelerinde Klemantine göre daha üstün vasıflı olduğu kanıtlanmıştır. Adana koşullarında iyi performans göstermektedir.
 
Erkenci bir çeşittir. Olgunlaşma zamanı Aralık-Ocak aylarıdır. Meyveler olgunlaştıktan sonra ağaç üzerinde uzun süre kalabilir.
 
Minneola Nedir?
 
Minneola, Ducan altıntopu ile Dancy mandarini melezidir. 1967 ve 1973 yıllarında ABD'den yapılan introdüksiyonlarla Türkiye'ye girmiştir.
 
Ağaçları kuvvetli ve geniş taçlı, yaprakları geniş ve sivri uçludur. Meyveleri hafif uzun ve biraz boyunludur (Şekil 12). Meyve kabuğu kırmızımsı-portakal renkli, düz, pürüzsüz ve az çok ete bağlıdır. Meyve eti portakal renginde, sulu, aromalı ve hafif mayhoştur. Çekirdek sayısı bahçedeki tozlayıcı sayısına bağlı olarak değişmekle birlikte, 7-12 adet arasında değişir.
 
Oldukça verimli bir çeşit olup, periyodisiteye eğilimlidir. Soğuklara oldukça dayanıklı bir çeşittir. Taşımaya ve depolamaya elverişlidir. Alternaria citri fungal hastalığına karşı hassasiyet gösterir. Orta mevsim çeşidi olup, meyveleri Ocak-Şubat ayında olgunlaşır. 1980'li yıllardan sonra, özellikle Doğu Akdeniz Bölgesinde en fazla yayılan çeşittir. Ancak, Alternaria citri fungal hastalığına hassasiyeti nedeniyle, üreticilerin bu çeşide olan talebi azalmıştır.
 
Minneola mandarini Nedir?
 
Fortune Nedir?
 
Fortune, Klemantin ile Dancy mandarini melezidir. Son yıllarda geçci çeşitlere olan eğilim yüzünden önem kazanmış ümitvar bir çeşittir.
 
Ağaçları hızla büyüme özelliğinde ve yuvarlaktır. Meyvesini genellikle eteklerde ve taç içerisinde oluşturur. Meyveleri orta büyüklüktedir. Meyve kabuğu koyu portakal renginde hafif pürüzlü, ince, meyve etine az bağlı ve kolay soyulabilir şeklindedir (Şekil 13). Meyve eti portakal renginde Türk aşçı haberleri sulu, tatlı ve lezzetlidir. Çekirdeksiz bir çeşittir. Çekirdek sayısı uygun tozlayıcıların bulunduğu bahçelerde artabilir.
 
Fortune mandarini Nedir?
 
Soğuğa karşı dayanıklı bir çeşittir. Kaliforniya ve İsrail'de asit oranının istenilen seviyeye düşmesinin beklenmesi durumunda puflaşma ve meyve dökümleri görüldüğünden, üretimi yaygınlaşmamıştır. İspanya'da bahçe tesisinde en fazla kullanılan ikinci popüler çeşit olup, mandarin fidanına olan talebin %15'inden fazlasını bu çeşit oluşturmaktadır. Henüz ülkemizde adaptasyon çalışmaları tamamlanmamıştır.
 
Clausellına Nedir?
 
Clausellina, Satsuma Owari çeşidinden göz mutasyonu sonucunda oluşmuştur. Ağaçları Owariden daha yavaş büyür ve daha küçük taç oluşturur. Meyve kabuğu sarımsı-portakal renginde, hafif pürüzlü, meyve etine gevşek bağlı ve kolay soyulabilir şeklindedir. Meyve eti koyu-portakal renginde, Owariden daha az kalitelidir. Çekirdeksizdir.
 
Meyve iç olgunluğa, dış olgunluktan çok önce ulaşır. Bu nedenle sararma işlemine ihtiyaç duyulmaktadır.
 
Owari'den üç hafta daha erkenci olup olgunlaşma zamanı Eylül sonu-Ekim ayıdır. Ağaç yapısı küçük olduğundan sık dikime uygundur. İspanya'da bir miktar yayılma alanı bulmuştur. Ancak, Okitsu'nun daha kaliteli ve erkenci olmasından dolayı Clausellina üreticiler tarafından artık tercih edilmemektedir. Ülkemiz için yeni çeşitlerden biri olup, henüz adaptasyon çalışmaları yapılmamıştır.
 
Planellına Nedir?
 
Planellina, Owari çeşidinden göz mutasyonu sonucunda oluşmuş bir Satsuma çeşididir. Owariden beş, Clausellina'dan iki hafta daha erkencidir. Meyve özellikleri ve kalitesi bakımından Owariye çok benzer. Clausellina'dan daha sulu, ince kabuklu ve büyük meyveli bir çeşittir.
 
Çok erkenci bir çeşit olması nedeniyle, pazara mandarin meyve arz periyodunu genişletmek için ümitvar olabilecek bir çeşittir. Ülkemiz için yeni çeşitlerden biri olup, henüz adaptasyon çalışmaları yapılmamıştır.
 
Okitsu Nedir?
 
Okitsu, Miyagawa satsuma çeşidinden kontrollü melezleme sonucunda nüseller çöğür olarak elde edilmiştir. Japonya'da en yaygın ikinci satsuma çeşididir. Son yıllarda İspanya'da da yetiştiriciliği yayılmaya başlamıştır. Ülkemiz için yeni çeşitlerden biridir.
 
Ağaçları güçlüdür. Genç ve güçlü dalları dikenlere sahiptir. Bu çeşit, erkenciliği, iri meyve yapısı ve erken meyveye yatması nedeniyle 1996 yılından itibaren Doğu Akdeniz Bölgesinde yaygınlık göstermeye başlamıştır. Satsuma grubu içerisinde dikene sahip tek çeşittir. Meyveleri oldukça büyük ve yassıdır.
 
Meyve kabuğu, portakal renginde, hafif pürüzlü, meyve etine bağlılığı gevşek olup, kolay soyulabilir. Meyve eti koyu-portakal renginde, tatlı, asit oranı düşük ve lezzetlidir. Owari'den 3-5 hafta daha erkencidir.
 
Meyvenin olgunlaşma zamanı Eylül sonu-Ekim aylarıdır. periyodisiteye eğilimi azdır. Depolamaya elverişlidir.
 
Son yıllarda İspanya'da Clausellina'ya olan ilgi azaldığından Okitsu'nun dikimleri artmıştır. Arjantin ve Uruguay'da da en popüler çeşitlerden biridir. Ülkemizde, adaptasyon çalışmaları henüz tamamlanmamıştır.
 
Marisol Nedir?
 
Marisol, bir Klemantin seleksiyonu olan Oroval'den göz mutasyonu sonucunda elde edilmiştir.
 
Soğuğa dayanıklı bir çeşittir. Meyve kabuğu portakal renginde hafif pürüzlüdür. Meyve kabuğu, meyve etine orta sıkı derecede bağlıdır. Meyveler büyük ve lezzetlidir. Meyveler ilk renk değişimi gösterdiğinde hasat edilir ve sarartma işlemine tabi tutulur. Ağaç üzerinde uzun süre bekletilirse puflaşma gösterir ve kalite kaybına uğrar. Taşıma ve depolamaya uygundur.
 
Oroval'den iki hafta erken, Owari'yle aynı tarihte olgunlaşması Marisol'u son yıllarda piyasanın aranılan bir çeşidi yapmıştır. Olgunlaşma zamanı Türk aşçı haberleri Eylül sonu-Ekim başlarıdır. Bu çeşidin en olumsuz özelliği Akdeniz meyve sineğine olan duyarlılığıdır. Meyvenin tamamı bu sebepten dökülebilir. Ülkemiz için yeni bir çeşit olan Marisol ile ilgili adaptasyon çalışmaları henüz tamamlanmamıştır.
 
Nour Nedir?
 
Nour, Fas'ta selekte edilmiş bir Klemantin seleksiyonudur. Son yıllarda üretimine önem verilen geçci bir mandarin çeşididir.
 
Meyve kabuğu koyu portakal renginde, biraz pürüzlüdür. Meyve eti sulu ve iyi bir aroma ve lezzete sahiptir. Meyveler Ocak ortasında olgunlaşır ve kalitesinden kaybetmeksizin Mart ayı başlarına kadar ağaç üzerinde bırakılabilir. Bu geçci özelliği nedeniyle son yıllarda dikkatleri üzerine çeken bir meyvedir. Nakliye ve depolamaya dayanıklıdır.
 
Fas tarafından ABD ve Kanada gibi Ülkelere ihraç edilmektedir. Ülkemiz için yeni bir mandarin çeşidi olan Nour, pazara meyve arz periyodunu uzatmak açısından üzerinde durulması gereken bir çeşit olarak görülmektedir. Ülkemizde adaptasyon çalışmaları henüz yapılmamış bir çeşittir.
 
Limon Çeşitleri nelerdir?
 
Mevcut turunçgil üretimimizin %20'sini limonlar oluşturur. Başlıca önemli limon çeşitleri ve özellikleri aşağıda kısaca verilmiştir.
 
İNTERDONATO Nedir?
 
Interdonato limon çeşidinin, bir limon x ağaç kavunu melezi olduğu kabul edilmektedir. Türkiye, dünyada en fazla interdonato limon çeşidini üreten ülkedir ve bu çeşit, toplam limon üretimimizin 1/3'ünü oluşturur.
 
Ağaçları orta kuvvetli ve dikensize yakındır. Orta verimli ve verimliliği düzensiz bir çeşittir. Periyodisiteye eğilimi vardır. Meyve kabuğu açık yeşil, parlak, düzgün ve incedir. Meyve eti yeşilimsi - sarı renktedir. Meyve şekli, geniş uzun, silindiriktir. Meme kısmı tipik olup bir tarafa yatıktır.
 
İnterdonato limonu Nedir?
 
Türkiye'de yetiştirilen limon çeşitleri içinde en erkenci olanıdır. Olgunlaşma Eylül-Ekim ayları arasındadır. Muhafazaya elverişli bir çeşit olmasına karşın, erkenciliği nedeniyle depolama yapılmaz. Hasada meyvelerde %30 usare düzeyine ulaşıldığı zaman başlanır ve dış pazardaki taze limon boşluğunu doldurur. Bu nedenle Türkiye'nin limon ihracatında önemli bir payı vardır.
 
Uçkurutan hastalığına oransal olarak dayanıklıdır. Meyveler olgunlaştıktan sonra ağaç üzerinde uzun süre bekletilirse irileşir ve pazar değerini yitirir. Dikim alanlarındaki artış hızı son yıllarda azalmıştır.
 
Kütdiken Nedir?
 
Türkiye'de üretilen en eski limon çeşidi olup, üretimi ve depolaması en fazla yapılan bir çeşittir. Çok üstün meyve kalitesine sahiptir.
 
Meyve kabuğu düzgün, parlak, meyve etine sıkı bağlı, yeşil sarı veya Türk aşçı haberleri limon sarısı renktedir. Meme kısmı fazla gelişmemiştir. Meyve elips şeklindedir. Çekirdeklidir. Bol sulu ve yüksek asitlidir.
 
Yüksek verimlidir ve düzenli meyve verir. Ağaçları orta kuvvette büyür. Meyvelerin ağaç üzerinde dağılımı düzgündür. Orta mevsim çeşididir. Depolamaya uygun olduğu için Kasım ayından Şubat ayına kadar hasat edilebilir. Uygun koşullarda hasat edilen, paketlenen ve depolanan bu çeşit 9 ay süre ile muhafaza edilebilir.
 
Ancak uçkurutan hastalığına hassastır. Daha çok İçel ve Hatay illerinde yetiştirilir. Ürgüp ve Göreme'nin doğal kaya mağaralarında depolandığı için yatak limonu adını alır.
 
Kütdiken limonu Nedir?
 
Lamas Nedir?
 
Türkiye'nin eski bir limon çeşididir. Adını yetiştirildiği yer olan Lamas vadisinden almıştır.
 
Meyve kabuğu, yeşil sarı veya limon sarısı renkte, düzgün, parlak ve orta kalınlıktadır. Meyve şekli uzun silindiriktir. Sap kısmında hafif boyun halkası vardır. Meyveleri stil ucuna doğru düzgün ve sivrilen belirgin bir memesi vardır. Verimli ve sulu bir limon çeşididir. Az çekirdeklidir. Türkiye'de üretilen en kaliteli limon çeşididir.
 
Ağaçları kuvvetli büyür. Orta mevsim çeşididir. Hasada Kasım ayında başlanır. Ekoloji dışına çıkarıldığında kalite önemli ölçüde düşer. Uçkurutan hastalığına duyarlıdır. Depolamaya elverişlidir.
 
İtalyan Memeli Nedir?
 
Adından da anlaşılacağı gibi İtalyan kökenli olduğu sanılan, Türkiye'ye giriş tarihi bilinmeyen eski bir yerli limon çeşididir. Doğu Akdeniz bölgesinde "İtalyan Memeli" Batı Akdeniz Bölgesinde "Demre Dikensiz" veya "Kara Limon" olarak adlandırılır. Türkiye'de üretimi en yaygın üç limon çeşidinden biridir.
 
Meyve kabuğu, limon sarısı renkte, hafif pürüzlü, orta kalınlıktadır. Meyveler topaç şeklinde, memesi belirgin kısa ve sivridir. Az çekirdeklidir. Çok verimlidir. Her yıl bol ve düzenli ürün verir. Uç kurutan hastalığına dirençlidir. Hasat zamanı Kasım-Ocak aylarıdır. Tüm Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir.
 
Molla Mehmet Nedir?
 
Daha çok Mersin ilinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Kökeni üzerinde belirgin bir bilgi yoktur.
 
Meyve kabuğu sarı renkli, girintili çıkıntılı ve orta kalınlıktadır. Sap tarafında belirgin bir boyun bulunur. Meyveler eliptik şekilli olup, meme küt ve kaba yapılıdır (Şekil 16). Yüksek verimli ve düzenli meyve veren bir çeşittir. Uç kurutan hastalığına nispeten dayanıklıdır.
 
Molla Mehmet limonu Nedir?
 
Kıbrıs Nedir?
 
Bu limon çeşidi daha çok Alanya, Anamur yöresinde yaygındır. Kıbrıs'tan getirildiği sanılmaktadır.
 
Meyve kabuğu sarı renkli, parlak, dalgalı ve orta kalınlıktadır. Meyveler oval-silindirik şekillidir. Sap kısmında belirgin sayılabilecek boyun bulunmasına karşın meme yok denecek kadar küçüktür. Kaliteli bir çeşittir. Az çekirdeklidir. Çok erken ürüne yatan bu çeşidin ağaçları oldukça verimlidir. Meyveler Kasım ayı ortalarından itibaren olgunlaşır. Depolamaya fazla elverişli değildir.
 
Altıntoplar Nedir?
 
Altıntoplar, mevcut turunçgil üretimimizin %5'ini oluşturmaktadır. Başlıca çeşitler ve özellikleri şunlardır.
 
Marsh Seedless Nedir?
 
Florida'da Ducan altıntopunda meydana gelen mutasyon sonucunda Türk aşçı haberleri elde edilmiştir. Ülkemizde yetiştiriciliği yapılan en eski beyaz altıntop çeşitlerinden biridir.
 
Meyve kabuğu, sarı renkte, düz parlak ve incedir. Tam verimdeki ağaçların meyveleri bir örnek ve salkım şeklindedir. Kabuk meyve etine sıkı bağlıdır. Meyve hafif basık, yuvarlak şekillidir. Meyve eti gevrek, sulu aromalı ve açık sarı renklidir. Çekirdeksizdir.
 
Çok verimlidir. Periyodisite eğilimi yoktur. Orta geçci bir çeşit olup, hasat zamanı Ocak ortası-Mart başıdır. Meyveler ağaç üzerinde uzun süre kalabilir. Muhafaza ve taşımaya elverişlidir.
 
Türkiye'de altıntop üretiminin büyük çoğunluğu bu çeşitle yapılmaktadır. Ancak, son yıllarda, renkli altıntop çeşitlerine olan ilginin artmasıyla, önemi giderek azalma eğilimi göstermektedir.
 
Marsh Seedless altıntopu Nedir?
 
Red Blush (Ruby) Nedir?
 
Amerika'da tomurcuk mutasyonu sonucunda elde edilmiştir. Meyve kabuğu pembemsi - sarı ve hafif pürüzlüdür. Kabuk meyve etine orta sıklıkta bağlıdır. Meyveler basık, yuvarlak, salkım şeklinde ve orta iriliktedir. Meyve eti rengi açık pembe veya pembedir (Şekil 18). Ağaç tacı içinde güneş görmeyen meyvelerde daha iyi renklenme meydana gelir. Meyveler birbirine değdiği yerde kırmızı yanak oluşur. Çekirdeksizdir.
 
Red Blush altıntopu Nedir?
 
Taşımaya elverişli, sulu, aromalı ve kaliteli bir çeşittir. Orta mevsim çeşidi olup, meyveler Aralık-Ocak ortasında hasat edilir. Dört ay süreyle depolanabilir. Her yıl düzenli meyve verir. Türkiye'de Marsh Seedless altıntopundan sonra en çok yetiştirilen çeşittir.
 
Star Ruby Nedir?
 
Amerika'da Hudson çeşidinin tohumundan yapay mutasyonla elde edilmiştir. 1981 yılında Adana'dan Türkiye'ye girmiştir.
 
Meyve kabuğu, kırmızımsı renkte, pürüzsüz ve incedir. Kabuğun meyve etine bağlılığı sıkıdır (Şekil 19). Meyve kabuğu ve meyve eti kırmızı renklidir. Taç içinde güneş görmeyen meyvelerde daha iyi renk teşekkül eder. Ağaçları orta verimlidir. Asidi diğer altıntoplara göre daha düşüktür. Çok sulu ve lezzetlidir. 
 
Türkiye'de hızlı yayılma eğilimindedir. İhracatı en çok yapılan çeşitlerden biridir. Ancak Dünya'da yetiştiriciliği en zor olan altıntop çeşididir. Yetiştiriciliği problemlidir. Yavaş büyür, dalları çok sık ve bol yapraklı olduğundan meyvenin büyümesini önler. Kök çürüklüğüne duyarlıdır. Sıcak iklimlerde güneş yanıklığına aşırı duyarlılık gösterir. 
 
Soğuk geçen kış aylarında uç yapraklarda klorofil parçalanması nedeniyle sarı-beyaz renk açılmaları Türk aşçı haberleri oluşur. Meyveler depolanmaya elverişli değildir. Meyveleri Aralık-Ocak aylarında olgunlaşır. Daha çok taze olarak tüketilmeye elverişlidir. Son yıllarda ülkemizde bu çeşide olan ilgi azalmaya başlamıştır.
 
Star Ruby Altıntopu Nedir?
 
Henderson Nedir?
 
Amerika'da 1951 yılında meydana gelen donlardan oluşan göz mutasyonu sonucu Teksas'ta ortaya çıkmıştır. 1984 yılında Adana'dan Türkiye'ye girmiştir.
 
Star Ruby'e benzer, ancak Star Ruby'den daha verimli ve ekolojiye daha uyumlu bir renkli altıntop çeşididir. Tadı ve görüntüsünden dolayı taze tüketime elverişlidir. Acılık faktörü azdır. Marsh Seedless ve Red Blush'dan daha erken hasat edilir. Meyve kabuğu açık kırmızı renkli, meyve eti koyu kırmızıdır. Meyveler, basık yuvarlak, salkım şeklinde ve orta iriliktedir. Çekirdeksizdir.
 
Türkiye'de yeni bir çeşit olmasına karşın, hızlı sayılabilecek şekilde yayılmaktadır.
 
Oroblanco Nedir?
 
Amerika'da yapay melezleme yoluyla elde edilmiş bir çeşittir. 1984 yılında Adana'dan Türkiye'ye girmiştir.
 
Meyve kabuğu sarı, eti ise açık saman sarısı renginde yumuşak ve gevrektir. Meyveler basık yuvarlak, fakat sap tarafına doğru hafif konik şekilli ve iridir (Şekil 20). Meyveler şekil bakımından bir örnek değildir. Marsh Seedless’e göre şeker miktarı yüksek asit miktarı düşük, tatlı ve dört hafta erkenci bir Türk aşçı haberleri çeşittir. Hasat dönemi Ekim-Kasım dönemi olup en erkenci altıntop çeşididir.
 
Türkiye için yeni bir çeşittir. Değişik ekolojilerde denenmektedir.
 
Oroblanco altıntopu Nedir?
 
Rıo Red Nedir?
 
En son geliştirilen renkli, altıntop çeşididir. Ruby red'ten tomurcuk mutasyonu sonucunda ortaya çıkmıştır.
 
Meyve kabuğu koyu kırmızı renkte ve pürüzlüdür. Meyve eti, koyu kırmızı renkte sulu ve gevrektir. Meyveler uzunumsu yuvarlaktır. Kabuk meyve etine sıkı yapışıktır. Çekirdeksizdir. Meyveler yarı kurak veya kurak iklimlerde şekil bozukluğu gösterir. Geçci bir çeşit olup Ocak-Şubat aylarında hasat edilir.
 
Türkiye için yeni bir çeşit olup, geçci renkli altıntop isteyenler için uygun olabilecek bir çeşittir.
 
Portakal Nerede Yetişir? Portakal’ın Faydaları Nelerdir?
Portakal Nerede Yetişir?
 
Portakal narenciye türleri arasında yer alır. Akdeniz Bölgesi’nde yoğunluklu olarak turunçgiller yetişir ve kısmi olarak Ege Bölgesinde yetişmektedir. Hatay, Adana ve Mersin’de Türkiye’nin toplam portakal üretiminin % 60 ‘ı üretilmektedir. Antalya Bölgesi ve civarında en fazla yetiştirilen narenciye portakal’dır. C Vitamini kaynağı olan bu meyve Türkiye’den tüm dünya ülkelerine ihracat yapılmaktadır.Dünya’da en kaliteli narenciye üretimleri arasında yer alan Türk Menşe-i portakallar iç pazar ve taşıması kısa süreleri olan ülkelere gönderilmektedir.
 
Portakal’ın Faydaları Nelerdir?
 
Portakal’ın içerisinde bulunan vitamin ve mineraller: C vitamini, B vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyumda barındırmaktadır. Kış aylarındaki soğuktan kaynaklı olarak grip veya nezle olduğumuzda çözümü hemen c vitamini açısından zengin olan portakal, mandalina,  greyfurt, limonda ararız.
 
Üzerimizde oluşan halsizlik, kırgınlığa en iyi çözümdür. Aynı zamanda Portakal cilt hücrelerinin yenilenmesi cildimizde bulunan toksinleri atmamıza yardımcı olur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için bol bol portakal yememiz gerekiyor.
 
Portakal’ın Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?
 
* Portakal tüketerek Öksürüğünüzü azaltabilirsiniz.
* Hastalık zamanınızın kısa sürede geçmesine yardımcı olur.
* Gündelik hayatta zinde kalmanıza yardımcı olur.
* Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur.
* Kolesterolü düşürme etkisine sahiptir.
* Portakal böbreklerin rahatlamasına ve taş dökmenizi sağlayıcıdır.
* Diyabete karşı faydalıdır.
* Sindirim sistemini düzenler ve sindirim sisteminin güçlenmesine etkisi vardır.
* Portakalın faydaları arasında kan basıncını düşürme etkisi vardır.
* Kansere karşı etkili gıda ürünleri arasında bulunur.
* Kalp sağlığına iyidir; felçten sizi korur.
 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler