Taşköprü Sarımsağı...

Taşköprü Sarımsağı...

Taşköprü sarımsağı nedir? Taşköprü sarımsağının özellikleri nelerdir? En iyi sarımsak çeşitlerinden Taşköprü sarımsağı nerelerde kullanılır? En çok sorulan sorular ve cevaplarını araştırdık...

Taşköprü Sarımsağı...
 
Taşköprü sarımsağı nedir? Taşköprü sarımsağının özellikleri nelerdir? En iyi sarımsak çeşitlerinden Taşköprü sarımsağı nerelerde kullanılır? 
 
Türk aşçı haberleri olarak Taşköprü sarımsağı hakkında en çok sorulan sorular ve cevaplarını araştırdık...
 
Taşköprü Sarımsağı'nın baş kabuk rengi beyaz, diş kabuk rengi pembe, diş et rengi krem-sarıdır. Kokusu keskin ve kendine özel acılığı vardır. Diğer sarımsaklara nazaran daha acıdır. Tıbbi özellik açısından en değerli sarımsaktır.
 
Kastamonu Taşköprü sarımsağı nasıl anlaşılır?
 
Ancak yerli, yani Kastamonu sarımsağı ise bundan çok farklı olur. İçi mor olur. Dışı krem rengi ve kök kısmı kahverengi olur. Aroması çok kuvvetli ve kalıcıdır.
 
Taşköprü sarımsağı nasıl anlaşılır?
 
Taşköprü sarımsağı ilk başta daha acı ve keskin bir tadı ve kokusu vardır. Gerçek bir Taşköprü sarımsağının kabuğu zor soyulur. Bu sarımsağın dişleri Çin sarımsakları gibi iri değil, aksine küçük dişlidir. Diğer sarımsak türlerinden 2 -3 adet kullanılırken, bu tür sarımsaktan tek bir diş bile kullanmak yeterlidir.
 
Kastamonu sarımsağı neden meşhur?
 
İlçede yetiştirilen sarımsağın diğer sarımsaklardan tadı ve aromasıyla ayrıldığına işaret eden Çatal, "Taşköprü, dünyaca ünlü 'beyaz altın'ın başkentidir. Türk aşçı haberleri Taşköprü sarımsağının özelliği, selenyumun yüksek olmasıdır. 600 bin sene önce burada bir volkan patlaması olmuş ve selenyum bu şekilde yükselmiş.
 
Sarımsağın iyisi nasıl anlaşılır?
 
Yavuz Dizdar, "Kaliteli sarımsağın kabuğu zor soyulur. Dişi küçük olabilir hiç önemli değil. Yerli sarımsağın zaten dişleri küçüktür ama öyle bir lezzet ve koku verir ki ev buram buram sarımsak kokar.
 
Sarımsağın özelliği nedir?
 
Antibakteriyel özelliği sayesinde sarımsak, vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Özellikle kış aylarında sıklıkla karşılaşılan soğuk algınlığından korunmada ve hastalıkların iyileştirilmesinde sarımsak oldukça etkilidir.
 
Kastamonu sarımsağı ne zaman çıkar?
 
Türkiye'nin önemli sarımsak üretim merkezlerinden Kastamonu'nun ilçesi Taşköprü'de şubat ve mart aylarında ekilen sarımsak, temmuz başlarında hasat ediliyor. Raf ömrü 10 ayı bulan Taşköprü sarımsağının satışı da nisan ayı sonunda tamamlanıyor.
 
Kışlık sarımsak ne zaman alınır?
 
Kuru sarımsakta hasat, yaprakların yarısının kuruyup yattığı zamandır. Bu dönem temmuz ayının ilk haftası ile ağustos ayının ilk haftası arasındaki devredir.
 
Taşköprü Sarımsağı ne zaman çıkar?
 
Temmuz Ayının ilk haftasıyla birlikte hasat edilmeye başlanmaktadır ve temmuz ayının son haftasına kadar hasat işlemine devam edilmektedir. Türk aşçı haberleri Temmuz Ayının ilk haftasından önce çıkarılarak satılan sarımsaklar Taşköprü sarımsağı değildir.
 
Kastamonu sarımsağı neye iyi gelir?
 
Sarımsak antiseptik (mikrop öldürücü) ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Nezle ve soğuk algınlığına karşı etkilidir. Yüksek tansiyonu düşürür. Bedenin kansere yakalanma riskini azaltır.
 
Sarımsağın çürümemesi için ne yapılmalı?
 
Sap kısımlarından her bir sarımsak dalını birbirine örerek bir görüntü elde etmelisiniz. Ördüğünüz bu sarımsak demetlerinin filizlenmemesi ve bozulmaması için mutlaka karanlık bir yerde, nemden ve sıcaklıktan uzak serin alanlarda muhafaza etmelisiniz.
 
Taze sarımsak nasıl anlaşılır?
 
Kabukları adeta süt gibi beyaz ve parlaktır. Yerli sarımsak gibi kabukları darbe almadan pul pul dökülmez. Genellikle yerli sarımsağa göre daha büyüklerdir. Bir baş sarımsakta neredeyse 4-5 diş sarımsak bulunur.
 
Taşköprü sarımsağı hangi ilde?
 
Ülkemizde kuru sarımsak üretimi açısından en önemli sayılabilecek ilçe yaklaşık %22'lik pay ile Taşköprü'dür. Kastamonu'da üretilen sarımsağın tamamına yakını Taşköprü ilçesinde yetiştirilmektedir.
 
Taşköprü sarımsağı nerede bulunur?
 
Türkiye'de sarımsak üretiminin en yoğun yapıldığı yer “Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesidir.” Türk aşçı haberleri Raf ömrü uzun tadı ve kokusu keskindir. Taşköprü sarımsağı başka yerlerde de yetiştirilmek istenmiş maalesef Taşköprü toprağında yetişen sarımsağın kokusu ve tadı alınamamıştır.
 
En iyi sarımsak nerenin?
 
Kastamonu Taşköprü ilçesinde dünyaca ünlü sarımsağın en iyi yetiştiricisi ile en güzeli seçildi.
 
Turşudaki sarımsak neden Mavileşir ne yapmak gerekir?
 
Ayrıca kullandığımız sirke ve tuzlar bakır içeriyorsa, sarımsakta ki sülfürle birleşip mavi renk alıyormuş. Fakat biz yerli sarımsakta böyle bir sorunla hiç karşılaşmadık. Kesinlikle yerli sarımsak kullanın. İthal, özellikle Çin sarımsağı almayın.
 
Kaç çeşit sarımsak var?
 
Sarımsak ilk defa bilim dünyasına 1753 yılında İsviçreli botanikçi Linne tarafından tanıtılmıştır. Çağdaş ve genetik araştırmalara göre anavatanı Orta Asya olarak kabul edilen sarımsağın dünyada 700'e yakın, Türkiye'de ise 170 türünün yetiştiği bilinmektedir.
 
Kastamonu sarımsağı nasıl saklanır?
 
Yıkadığınız sarımsakları temiz bir bez veya kağıt havlu yardımıyla tamamen kurutun. Tamamen kuruyan sarımsakları buzdolabı poşetine veya kapaklı, hava almayan kaplara doldurun. Sarımsakları hava almayacak şekilde yerleştirdikten sonra dondurucuya aktarın.
 
Hakiki Taşköprü sarımsağı nasıl anlaşılır?
 
Ancak yerli, yani Kastamonu sarımsağı ise bundan çok farklı olur. Türk aşçı haberleri İçi mor olur. Dışı krem rengi ve kök kısmı kahverengi olur. Aroması çok kuvvetli ve kalıcıdır.
 
Taze baş sarımsak nasıl kurutulur?
 
Bitkinin Sarımsak kurutmak için olgunlaşmış sarımsaklar uygun olacaktır. Hasat edilen sarımsakların yeşil yaprakları örgü haline getirilir. Sarımsağın yeşil kısmı kuruduktan sonra yavaş yavaş baş kısmı da kurumaya başlar. Sarımsaklar tamamen kuruduktan sonra serin ve kuru bir yerde saklamak gerekir.
 
Sarımsak kalitesi nasıl anlaşılır?
 
Yavuz Dizdar, besin değeri yüksek sarımsağın kabuğundan anlaşılacağını söyleyerek "Kaliteli sarımsağın kabuğu zor soyulur, dişleri küçük olur ve buram buram kokar" dedi. Sarımsağın sülfür kaynağı olduğunu belirten Dr. Yavuz Dizdar, "Kaliteli sarımsağın kabuğu zor soyulur. Dişi küçük olabilir hiç önemli değil.
 
Kastamonu sarımsağı ne zaman çıkar?
 
Türkiye'nin önemli sarımsak üretim merkezlerinden Kastamonu'nun ilçesi Taşköprü'de şubat ve mart aylarında ekilen sarımsak, temmuz başlarında hasat ediliyor. Raf ömrü 10 ayı bulan Taşköprü sarımsağının satışı da nisan ayı sonunda tamamlanıyor.
 
Taşköprü sarımsağı ne zaman hasat edilir?
 
Belediye Başkanı Çatal, ilçede her yıl ortalama 25 bin ton sarımsak üretildiğini söyledi. Taşköprü sarımsağının temmuz ayının ilk haftası hasat edildiğini vurgulayan Çatal, "Bu tarihten önce Taşköprü sarımsağı hasat olmaz.
 
Taşköprü sarımsağı hangi ayda çıkıyor?
 
Temmuz Ayının ilk haftasıyla birlikte hasat edilmeye başlanmaktadır ve temmuz ayının son haftasına kadar hasat işlemine devam edilmektedir. Temmuz Ayının ilk haftasından önce çıkarılarak satılan sarımsaklar Taşköprü sarımsağı değildir.
 
Kastamonu sarımsağı neye iyi gelir?
 
Sarımsak antiseptik (mikrop öldürücü) ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Türk aşçı haberleri Nezle ve soğuk algınlığına karşı etkilidir. Yüksek tansiyonu düşürür. Bedenin kansere yakalanma riskini azaltır.
 
Taşköprü Sarımsağı’nın baş kabuk rengi beyaz, diş kabuk rengi pembe, diş et rengi krem-sarıdır. Kokusu keskin ve kendine özel acılığı vardır. Diğer sarımsaklara nazaran daha acıdır.
 
Tıbbi özellik açısından en değerli sarımsaktır. Kanser önleyici ve risk azaltıcı madde olan selenyum elementi Taşköprü Sarımsağı dışındaki sarımsaklarda yok denecek kadar azdır.
 
Bileşimi mineral madde ve vitamin açısından çok zengindir. Kuru madde içeriği yüksek olduğundan uzun süre rahatlıkla depolanabilmektedir. Adi depo koşullarında 8-10 ay muhafaza edilebilir. Taşımaya dayanımı fazla ve ihracat potansiyeli yüksektir.
 
Ürün tanımı ve biyolojik özellikleri: Sarımsak kök gövde ve yapraklardan oluşur. Türk aşçı haberleri Dikimi başı oluşturan dişlerle yapılır. Bitki 10-20 cm olunca gövde kalınlaşır. Kın yaprakların alt kısmında bulunan esas gövde üzerinde ve yaprak diplerindeki tomurcuklarda besin maddesi depolanarak irileşir ve dişleri oluşturmaya başlar. 
 
Bu dişler ileride sarımsak başını meydana getirir. Daha sonra başın çevresindeki yapraklar kuruyarak kabuk görünümünü alır. Mevsimin ilerlemesi ile yapraklar sararır ve başın boyun kısmından kıvrılmaya başlar, tamamen kuruyarak başla irtibatı kesilir. Taşköprü Sarımsağı yetiştirme dönemi uzundur. 
 
Baştaki dişlerin dinlenme süresi de fazladır. Türk aşçı haberleri Baştaki dişlerin dizilişi dağınıktır (ışınsal değil). Başın enine kesiti oval, boyuna kesiti geniş eliptiktir.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler