• Mevlevi Mutfağını Yaşatan Şef

    Mevlevi Mutfağını Yaşatan Şef

  • Mevlevi Mutfağını Yaşatan Şef

    Mevlevi Mutfağını Yaşatan Şef


Mevlevi Mutfağını Yaşatan Şef

Genç yaşta başladığı aşçılıkta, Mevlana'nın sevdiği yemekleri araştırırken Mevlevi mutfağını keşfettiğini belirten Tekerkaya, ortaya çıkardığı 45 tarifle hem Mevlevi hem de Selçuklu mutfağını yaşatmaya..

Mevlevi Mutfağını Yaşatan Şef Ulaş Tekerkaya, Beyşehir'de Genç Aşçı Adaylarıyla Buluştu...
 
Mevlevi mutfağını keşfettikten sonra açtığı restoranda dünyaya tanıtan Konyalı şef Ulaş Tekerkaya, öğrencilerle söyleşi yaptı.
 
Beyşehir Ali Akkanat Sosyal Tesisleri'ndeki söyleşide, Tekerkaya, mesleki tecrübelerini aşçı adayı genç meslektaşlarıyla paylaştı.
 
Genç yaşta başladığı aşçılıkta, Mevlana'nın sevdiği yemekleri araştırırken Mevlevi mutfağını keşfettiğini belirten Tekerkaya, ortaya çıkardığı 45 tarifle hem Mevlevi mutfak kültürünü hem de Selçuklu mutfağını yaşatmaya çalıştığını söyledi.
 
Türkiye gastronomi haberlerinde de yer alan bilgilere göre şef Tekerkaya, Mesleğini sürdürürken 10 bin yıllık mutfak tarihini araştırıp bu konu üzerine kitap yazdığını anlatan Tekerkaya, şöyle konuştu:
 
"10 bin yıllık mutfak tarihini çıkarırken, 7 yıl çalıştık, 7 yıl içerisinde yaklaşık 20 tane arkeolog, 3 jeoloji mühendisi ve 2 tane de akademisyenle beraber bu kitabı çıkardık.
 
Şimdi 'Dünyanın en iyi mutfak kitabı' ödülüne layık görüldük. İsveç'te 2 Haziran'da ödül alacağız ve öyle bir şey ki aldığımız ödülün Türkiye'ye ilk gelişi olacak. Hiçbir finalistle yarışmadan direkt 'Özel ödül'e layık görüldük."
 
Yüksekokul öğrencilerinin yönelttiği soruları cevaplandıran Tekerkaya'ya, teşekkür plaketi takdim edildi.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler