Almanya'da Döner Kebap Fiyatları Deprem Etkisi Yaptı

Almanya'da Döner Kebap Fiyatları Deprem Etkisi Yaptı

Alman basını "Kebap depremi, Almanya'yı sarsıyor" başlığıyla geçtiği haberde, en meşhur kebab çeşitlerinden et dönerin fiyatında ciddi oranda artış yaşandı. Berlin'de...

Almanya'da Döner Kebap Fiyatları Deprem Etkisi Yaptı
 
Akaryakıt ve gıdada yükselişe geçen fiyatlar, Almanya'da en çok tüketilen yemeklerden biri olan döneri de vurdu. 
 
Alman basını "Kebap depremi, Almanya'yı sarsıyor" başlığıyla geçtiği haberde, en meşhur kebab çeşitlerinden et dönerin fiyatında ciddi oranda artış yaşandı.
 
Türkiye gastronomi haberlerinde de yer alan bilgilere göre, Berlin'de 3.5 eurodan satılan döner için vatandaşların artık 5-6 euro arasında ödemeler yapması bekleniyor. Sektördeki durumun kötüye gittiği ve bazı dönercilerin kısa süre içinde kapatabileceği ifade edildi.
 
Küresel ölçekte artan enerji ve gıda fiyatları, Almanya'da da etkisini göstermeye devam ediyor. Almanya'da en çok tüketilen fast food olarak bilinen döner, ülke gündemini meşgul etmeye başladı.
 
Yemeklerde Kullanılan Yağ Fiyatları Da Yükselişe Geçti
 
"Fiyatlarda dramatik artış: Döner şoku" başlığıyla konuyu ön plana çıkaran Bild gazetesi, "Hâlâ kâr etmeyen şirketler var." diyerek, bu durumun Almanlar için bir tehdit olup olmadığını mercek altına aldı. Sürücülerin yüksek akaryakıt fiyatlarıyla karşı karşıya kaldığı, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasıyla birlikte de yemeklerde kullanılan yağ fiyatlarının yükseldiğine dikkat çekildi.
 
Almanya'da Döner Kebap Fiyatları Deprem Etkisi Yaptı
"Kebap Depremi Almanya'yı Sarsıyor"
 
Durumun bunlarla sınırlı olmadığı belirtilerek, "Kebap depremi, Almanya'yı sarsıyor" ifadesi kullanıldı. Haberde, "imdada yetişen" et dönerin fiyatında ciddi oranda artış yaşandığı, Berlin'de son döneme kadar 3.5 euro ödeyenlerin artık 5-6 euro arasında ödemeler yapmak zorunda kaldığı aktarıldı.
 
"Bir Döner Kebabı Aslında 7.30 Euroya Mal Olmalı"
 
Avrupa'daki Türk Dönerciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Ülber, en iyi kebab tariflerinden dönerde daha fazla fiyat artışı bekliyor. Et, un, bitkisel yağ ve sebzeler gibi enerji ve gıdada ortaya çıkan ek maliyetlere işaret eden Ülber, "Bir döner kebabı aslında 7.30 euroya mal olmalı." dedi.
 
Bazı Kebapçılar Kapanabilir
 
Söz konusu sektördeki durumun yaklaşık altı aydır çok zor günlerden geçtiği, birçok şirketin artık kâr etmediğinin altı çizildi. Aynı haberde, bazı kebapçıların iki ila üç ay içinde kapanmasının ihtimal dahilinde olduğu, geri kalanı için ise maliyetlerin sonbaharda artmaya devam etmesinin beklendiği aktarıldı. Buna gerekçe olarak, asgari ücretin saatte 12 euroya yükseltilmesi olduğu kaydedildi.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler