Manuka Balı Nedir? Manuka Balı'nınÖzellikleri Nelerdir?

Manuka Balı Nedir? Manuka Balı'nınÖzellikleri Nelerdir?

Manuka balı neden yapılır? Manuka Balının özellikleri nelerdir? Manuka Balının Farkı Nedir? Manuka Balı nerelerde bulunur? Manuka Balı Ne Kadar Tüketilmeli? Nereden alı..

 
Türkiye'de manuka balı var mı? Manuka balı nereye ait? Manuka balının kaynağı nedir? Manuka çiçeği nerede yetişir? Manuka balı nasıl saklanır? Manuka balı yaraya sürülür mü?
 
Manuka balı neden yapılır? Manuka Balının özellikleri nelerdir? Manuka Balının Farkı Nedir? Manuka Balı nerelerde bulunur? Manuka Balı Ne Kadar Tüketilmeli? Manuka Balı Nereden Alınır?
 
Türk aşçı haberleri olarak Manuka balını araştırdık.... İşte manuka balı hakkında en çok sorulan sorular ve cevapları....
 
Manuka bal nasıl kullanılır? Manuka balı nasıl kullanılır?
 
Ortalama olarak günde 1-2 kaşık tüketmek öneriliyor. Tek başına veya gıdaların içine eklenerek tüketilebilen bu içerik, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve boğaz ağrısı gibi istenmeyen semptomları hafifletiyor.
 
Manuka balı nereye ait?
 
Manuka balı, yeni zelanda'nın dağlık alanlarında bulunan manuka çiçeklerinde arıların beslenmesi ile oluşur. Yeni zelanda'dan tüm dünyaya mühürlü kutular'da ihraç edilen balın yıllık üretimi sadece 1.7 tondur.
 
Manuka balının kaynağı nedir? Manuka çiçeği nerede yetişir?
 
Doğanın insanlığa bir armağanı olan ve okyanus mersini ya da manuka ağacı (leptospermum scoparium) olarak bilinen bitki, Yeni Zelanda ve Avustralya ülkelerinin bazı bölgelerinde bulunur.
 
Manuka balı nasıl saklanır?
 
Aslında bal saklama işi çok karmaşık bir süreç değildir. Balı taze tutmak için yapılması gerekenler temel olarak bal saklamaya uygun bir kap ve bu kabın saklanacağı serin ve kuru ortamı sağlamaktır. Ancak balı çok daha uzun vadeli saklamak istiyorsanız, dondurup saklamak da bir yöntemdir.
 
Manuka balı yaraya sürülür mü?
 
Manuka balı, her türlü yarada doğal bir merhem olarak kullanılmaktadır. Geleneksel antibiyotiklere direnç olan çağda bir mikrop savaşçısı olarak kullanılmıştır.
 
Manuka balı neden yapılır?
 
Manuka balı, Yeni Zelanda'da yetişen manuka çiçeklerinden elde edilen bir bal türüdür. Bal arıları, manuka bitkisinden bal toplar ve Yeni Zelanda çevresinde bu balın üretimi yapılır. Manuka balı sağlık için oldukça faydalıdır.
 
Manuka Balının özellikleri nelerdir?
 
Manuka Balı, tüm dünyada çok bilinen bir bal olmasına rağmen sadece Yeni Zellanda’nın dağlarında yetişen manuka ağacının çiçeklerinden arıların ürettiği monoflora bir baldır.  Aynı Türkiye de üretilen monoflora yani tek çiçekli diğer  ballar gibi üretilir. Arıların bal üretmek için topladığı nektarın çoğunluğu manuka ağaçlarının çiçeklerinden toplanmışsa manuka balı üretmiş olur.
 
Dünyanın En İyi Balı Manuka Balı Nedir?
 
Manuka balı tek çiçekten arıların ürettiği bir baldır ve sadece Yeni Zellanda ‘nın kırsal ve dağlarında üretilir. Dünyanın başka ülkelerinde üretilmediği için Yeni Zellanda hükümet desteği ile bu bal tüm dünyaya özel bir bal olarak yüksek fiyattan pazarlanır.  Yeni Zellanda’da üretilen manuka balı, başta Avusturalya, Çin, ABD ve Avrupa olmak üzere tüm dünyaya satılır. Dünyada ticareti olan fiyatı yüksek tek baldır diyebiliriz.  Varillerde bir konteyner yani  20 ton üzerinde bile sipariş verdiğinizde kg fiyatı 40 doların üzerindedir.
 
Manuka Balının Farkı Nedir?
 
Yeni Zellanda da üretilen manuka balının farkı diğer çiçek ballarından çok daha fazla methylglyoxal isimli madde içermesidir. Hatta manuka balları içerdiği methylglyoxal miktarına  göre göre derecelendirilerek satılır.  Bu maddenin en büyük özelliği balın antiseptik özelliğini artırmasıdır.
 
Manuka Balı nerelerde bulunur?
 
Manuka balı, manuka çiçeklerinden üretildiği için ve manuka ağaçı Türkiye de yetişmediği için manuka balının Türkiye de üretimi yoktur. Ülkemize başka ülkelerden bal ithalatı yasak olduğu için Türkiye de satışı yoktur. Genelde yurtdışı seyahatine gidenler tarafından bavulda birkaç kavanoz olarak ülkemize sokulur.  Türkiye de keçiboynuzu balı manuka balından daha antiseptik olduğu için ithalatına gerek varmıdır, tartışılır. Türkiye iyi balda cennet bir ülkedir zaten.
 
Manuka Balı Nerede üretiliyor?
 
Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Manuka Balı dünyada sadece Yeni Zellanda da üretiliyor. Dökme olarak bir çok dünya ülkesine satılıyor ve yerel markalar kendi isimleri altında paketleyebiliyor. Bu yüzden Almanya veya Fransa da yerel markalar altında da manuka balı görebilirsiniz. Bu balın o ülkede üretildiği anlamına gelmez, dökme ithal edilip orada paketlendiğindendir.
 
Manuka Balı Ne Kadar Tüketilmeli?
 
Uzmanlar günlük bir çay kaşığı ile bir tatlı kaşığı arası manuka balı tüketimini tavsiye etmektedir.  Ayrıca cilde de manuka balı sürülebilir. Antiseptik bir bal olduğu için cilt temizliğinde yardımcı olmaktadır.
 
Manuka Balı Nereden Alınır?
 
Ülkemizde manuka balının satışı yoktur. Türkiye de arıcılarımızı korumak için bal ithalatı yasak olduğu için başka ülkelerden her hangi bir bal ithal edilememektedir. Buna Manuka balıda dahildir. Bazı aktarlar elinde manuka balı olduğunu iddia etsede bu ballar ülkeye kaçak sokulmuş manuka ballarıdır. Manuka balı tüketmek isteyenler genelde yurtdışı seyahatleri sırasında almakta veya yurtdışına gidip gelen bir yakınına ısmarlamaktadır.
 
Türkiye de Manuka Balı Yerine Hangi Balı Tercih Edebilirim?
 
Manuka balına ulaşamadığınızda Türkiye de üretilen keçiboynuzu balını onun yerine tüketebilirsiniz. 2018 yılında Malaya üniversitesi nükleer tıp bölümünün yayınladığı bir makalede Türkiye de üretilen Keçiboynuzu balı (Harnup Balı), Yeni Zellanda da üretilen manuka balı ile karşılaştırılmış, bakteriler üzerinde yapılan testte, keçiboynuzu balı manuka balından daha etkili olduğu görülmüştür.
 
Ancak ülkemizde Keçiboynuzu balı manuka balı kadar çok üretilmediğinden manuka balı ile rakabet edebilecek güçte değildir, üretim miktarı az olduğu için büyük pazarlama projesi yapılamamaktadır.
 
Manuka balı ne işe yarar?
 
Manuka balı birçok hastalığa iyi geldiği gibi anti-bakteriyel özelliği ile meşhurdur. Bu bal, soğuk algınlığı, bronşit, mide ve sindirim sistemi bozukluklarına, ağız, burun kulak iltihabına, yaralanmalar, yanıklar, eklem ağrılarına, bağışıklığı güçlendirmeye, virüslere, mantarlara ve bakterilere karşı iyi gelir.
 
Türkiye'de manuka balı var mı?
 
Manuka Balı Türkiye var mı? Manuka balı, manuka çiçeklerinden üretildiği için ve manuka ağaçı Türkiye de yetişmediği için manuka balının Türkiye de üretimi yoktur.

 Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler