Her Şey Dahil Otellerde Açık Büfelerin Bilinmeyenleri

Her Şey Dahil Otellerde Açık Büfelerin Bilinmeyenleri

Otel açık büfelerinde hangi yemekler yapılır? Beş yıldızlı Otel açık büfelerinde yapılan yemeklerin özellikleri nelerdir? Otel açık büfelerinde sunulan yemekler yenir mi?

 
Her şey dahil otellerde çalışan bir aşçının itirafları... Yok artık dedirten gerçekler.... Otel açık büfelerinde hangi yemekler yapılır? Beş yıldızlı Otel açık büfelerinde yapılan yemeklerin özellikleri nelerdir? Otel açık büfelerinde sunulan yemekler yenirmi? Otel açık büfelerinde tatilciler kandırılıyormu?
  
Genelde tatile veya iş gezisine gittiğimiz de bize ekstra masraf çıkmaması ve kafamızın rahat olması adına rezervasyonlarımızı 3 öğün açık büfe yemek yiyebileceğimiz 'Her şey dahil' olarak yaptırırız çoğu zaman. Bir aşçı tarafından yapılan itiraflar dehşete düşürdü.
 
Türk aşçı haberleri olarak turizm haberlerinde Önemli hatırlatma; Bu içerikte yer alan itiraflar elbette ülkemizdeki tüm oteller için geçerli değildir. İşini düzgün ve kaliteli yapan yüzlerce otel bulunmaktadır.
 
İşte o maddeler;
 
*** Her şey dahil otellerde çalışan bir aşçının itirafların başında, Kırmızı et olarak genelde hindi eti kullanırız.
 
Hindi eti de yapısı gereği fazla süner. Ne kadar pişirirseniz pişirin elastiki bir yapısı vardır. Müşteriler genellikle çok az pişmesinden şikayetçidir.
 
*** Balık olarak Alabalık ya da Kuzu Balığı vardır.
 
Kuzu Balığı da tercihen tuzda pişmiş olarak verilir. Aslında tükettiğiniz şey, köpekbalığıdır. Ben hiç kuzu balığı pişirdiğimizi hatırlamıyorum. Tuzda pişirmemizin nedeni, lezzet farklılığını ortadan kaldırmaktır.
 
*** Donmuş balıklarda genelde Sudak ve Kalamar kullanılır.
 
Ahtapot, Ege Bölgesi’nde daha yoğundur. Tabii ki bunları biraya bastırıyoruz.
 
*** Bir gün akşam büfesinde kalan 50 – 60 kg. eti, tabii ki çöpe atmıyoruz. Bu, müsrifliktir.
 
Stajyerlere sosu yıkatıyoruz ve başka bir sos ile bağlayarak ertesi gün büfeye sunuyoruz. Örneğin Demiglace sos ile pişmiş bir yemeğin etlerini alıp Hollandez sos ile tekrar büfeye sunuyoruz. Ama Hollandez sos öyle kolay değildir. Emeğe saygı lütfen…
 
*** Patates içeren yemekler bol kalorilidir ve tokluk hissi verirler.
 
Çalıştığım mutfakta en az üç kişiyi patates çuvalının başına dikerim. Sabahtan akşama kadar patates soydururum. Bir öğünde en az üç yemeğim patates içeriklidir, siz fark etmezsiniz de patates gördüğünüzde saldırıyorsunuz. İçgüdüsel bir şey galiba…
 
*** Pastane bölümü…
 
Hani bir pastaneye gittiğinizde vitrindeki o devasa boyuttaki tatlıları gördüğünüzde ve fiyatını sorduğunuzda içinizi tuhaf bir sevinç kaplar ya… Eve gittiğinizde tüketirsiniz, tadı da çok lezzetlidir ya hani…
 
Türkiye gastronomi haberlerinde de yer alan bilgilere göre, Ya da her şey dahil sistemini uygulayan bir otele gittiğinizde büfede devasa boyutlarda, krem şanti ile kaplanmış yaş pasta tarzında pastalar karşılar ya sizi. Kime sorsanız ismini bilmediği, herkesin birbirinin yüzüne aval aval baktığı, maşa ile tabağınıza koyarken stajyer çocukların kikirdeyerek sizi izledikleri pastalar vardır ya hani…
 
*** Evet evet onlar işte, doğru bildiniz. Biz onlara ”DOYURAN” deriz.
 
Bir akşam önceden kalan artıkları çocuklar büfeden toplar, pastanedeki demi chef’ler bu tatlıları bir güzel yoğurur ve akabinde üzerine pralin, damla drop, çırpılmış krema, en sonunda da meyve aromalı krem şanti ekleyerek tekrar büfeye gönderirler.
 
Bu durumdan müşteriler şikayetçi değildir çünkü ilk önce biten pastamız bu Doyuran’dır. Hatta takviyesi olmadığından mütevellit, bazı müşteriler şikayet ederler alamadıkları için.
 
Pastanelerde bu olay biraz daha hijyeniktir. Eğer sahibi çok iğrenç bir adam değilse sadece vitrindeki pastaları kullanır.
 
*** Kasaphanede işler, bütün gelen parçalara bakar.
 
Genelde köftelerde dana döş ve gerdan kullanılır. Eğer menüde Adana Kebap ya da Urfa Kebap var ise yemeyiniz. Tekrar söylüyorum, her şey dahil sistemin olduğu bir otelde Adana Kebap yemeyiniz. Elinizi bile sürmeyiniz.
 
*** Soğuk bölümünde ise işler çığrından çıkmıştır.
 
Genel olarak, yapılan portör muayenelerinde gaita oranı çok yüksektir. Bunun nedeni, mutfak personelinin hijyeninin yanı sıra mayonez içerikli yiyeceklerin bu bakterilerin gereğinden fazla üremesini sağlamalarıdır. 2000 kişilik bir otelde yapılan rus salatasını, aşçılık mesleğinde aşçıların elleriyle harmanlamadığını düşünmez birazcık saflıktır.
 
*** Eğer Türk Gecesi var ise ve menüde çiğ köfte de mevcutsa hemen koşa koşa gidip atlamayın.
 
Önce bir düşünün. 1 kg. çiğ köfte 2 saatte yapılıyor. Orada bulunan çiğ köfte en az 20 kg.’dır. Eğer tam kıvamında olduğunu düşünüyorsanız işler sandığınızdan daha kötüdür. Stajyerler ayaklarına poşet giyer ve büyükçe bir kazanın içinde bir güzel yoğururlar. Kıvamı mükemmel oluyor ama tadını bilmiyorum. Müşteriler iyi olduğunu söylüyor.
 
*** Bütün bunlara karşın büfede hiçbir masraftan kaçınılmaz.
 
Müşterileri aldatmak için bol bol karpuz ve kabak dekoru yaparız. Bir gün saydığımda büfede 20 çeşit yemek olmasına rağmen 50’ye yakın dekor vardı. Önce gözünüzü doyurmak nedir, bunu çok iyi biliriz.
 
*** 2000 kişilik bir otelde, sıcak büfede en az 20 kişi çalışması gerekir.
 
Akşamları yemek yediğiniz büfenin önünde bekleyen aşçıların sayısı 4’ü geçmiyorsa ve kılık kıyafetleri temiz ama düzensizse orada işler pek iyi gitmiyor demektir. Ben, mesleğimi saklayarak hemen muhabbete girerim ve sıcak bölümünün yemeklerinin diğer bölümlerden iyi olduğunu söylerim, çok yorulduklarını tahmin ettiğimden bahsederim. Hemen kaç kişi yapar, nasıl yapar, maaş durumu nedir dökülürler. Bu şekilde otel değiştirdiğim çok olmuştur.
 
*** Mümkün olduğunca şov olarak tabir edilen, o anda hazırlanan yemekleri tercih edin.
 
Sıra bekliyorsunuz, biliyorum. Lezzetsiz ama hijyeniktir.
 
Pasta tüketecekseniz dilimlenmiş yaş pastalara ağırlık vermeyiniz. Detayına girmeyeceğim, başım belaya girebilir.


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler