En Eski Balık Nedir?

En Eski Balık Nedir?

Bilim insanlarının Güney Afrika'da keşfettiği, yaklaşık 360 milyon yıl önce yaşayan ölümcül dişlere sahip dev balık türünün insanların atalarını avlamış olabileceği söylendi. Fosiller bu balığın olağanüstü büyük diş.

 
360 milyon yıl önce yaşamış dev balık keşfedildi: Atalarımızı yemiş olabilir...!
 
Türk aşçı haberleri ve en güncel mutfak haberleri olarak kaynağından yaptığımız araştırmalara göre, Bilim insanlarının Güney Afrika'da keşfettiği, yaklaşık 360 milyon yıl önce yaşayan ölümcül dişlere sahip dev balık türünün insanların atalarını avlamış olabileceği söylendi.
 
Bilim insanlarının keşifleri teknolojinin ilerlemesiyle birlikte hem artmaya hem de hızlanmaya başladı. 
 
Bu defa ise bir balık türü keşfedildi. Aralarında Güney Afrika'daki Rhodes Üniversitesi'nden isimlerin de bulunduğu araştırmacılar, Güney Afrika'daki Waterloo Çiftliği'ndeki bir fosil topluluğunda tespit edilen tarih öncesi balığın boyunun 2,5 metreyi geçmiş olabileceğini söyledi.
 
Bu balık türünün 360 milyon önce yaşamış olduğu hatta insanların atalarını avlamış olabileceği de söyleniyor. 
 
Çarşamba günü PLOS adlı bilimsel dergide yayınlanan çalışmada acaba en iyi balık yemeklerinde atalarımız bu balığı yemiş olabilirmi; tarih öncesi kemikli balığın çoğunlukla kafatası, alt çene, solungaç kapağı ve omuz kemerinden oluşan fosil kalıntıları bir araya getirildi.
 
turkascihaberleri.com da da yer alan Bu keşif sosyal medyada viral oldu. Birçok sosyal medya kullancısı, "Ah büyük büyük dedem seni de mi yedi?" tarzında espiriler yapmaya başladı. 
 
360 milyon yıl önce yaşamış dev balık Keşfinin detayları nelerdir?
 
Fosiller bu balığın (Hyneria udlezinye) muhtemelen tristikopterid adı verilen bir çeşit tarih öncesi kemikli balık grubuna mensup, vahşi bir avcı türü olduğunu gösteriyor.
 
Araştırmacılar bu dev yırtıcının alt çenesinde muhtemelen "olağanüstü büyük dişler" bulunduğunu ve insan soyunun dayandığı 4 ayaklı hayvan grubu olan tetrapod adındaki 4 ayaklı canlılarla beslenmiş olabileceğini söylüyor.
 
İsveç'teki Uppsala Üniversitesi'nden çalışmanın ortak yazarı Per Ahlberg, Live Science'a yaptığı açıklamada şöyle dedi:
 
"Ağızda sıralı duran küçük dişlerin yanı sıra en büyüklerinde muhtemelen 5 santimetreye ulaşabilen bir çift büyük, uzun, sivri diş de bulunuyordu."
 
Daha önceki araştırmalarda ABD'nin Pensilvanya eyaletindeki bir alanda aynı cinsten (H lindae) başka bir tür tespit edilmiş olsa da Waterloo Çiftliği'ndeki fosiller, bu cins bir balığın yaklaşık 383 milyon ila 359 milyon yıl önceye denk gelen Geç Devoniyen döneminde Gondvana süper kıtasında yaşadığına dair ilk kanıtlar.
 
Gondvana'nın büyük bir kısmında Geç Devoniyen omurgalılarına ait "yeterince örnek" bulunmaması nedeniyle araştırmacılar yeni bulguların, Geç Devoniyen tristikopteridlerin dağılımını ve habitat tercihlerini anlama açısından önemli etkileri olduğunu söylüyor.
 
Bilim insanları, "Tropikal bölgelerden kutup bölgelerine kadar uzanan Gondvana, Devoniyen döneminde en büyük kara kütlesi olmasına rağmen Geç Devoniyen dönemden erken omurgalı faunalarının araştırılması büyük ölçüde Antarktika'nın bitişiğindeki tarih öncesi kısımlar ve Avustralya'yla sınırlı kaldı" diye yazdı.
 
Peleontologlar tristikopteridlerin, yaklaşık 359 milyon yıl önce Devoniyen döneminin sonunda meydana gelen ve eski deniz ve göllerde yaşayan balık türlerinde büyük değişikliklere yol açan bir kitlesel yok oluş olayında gezegenden silindiğini söylüyor.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler