Sürdürülebilir Turizm Vizyonu Bafra'da Masaya Yatırıldı

Sürdürülebilir Turizm Vizyonu Bafra'da Masaya Yatırıldı

Etkinlik, çeşitli akademisyenler ve sektör temsilcilerini bir araya getirdi, burada sürdürülebilir turizmin Samsun için getireceği faydalar tartışıldı. Samsun Valisi Orhan Tavlı..

 
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bafra Turizm Meslek Yüksekokulu Şevket Aşçı Turizm Fakültesi'nde düzenlenen "Sürdürülebilir Turizm" paneli, 15 Nisan Turizm Haftası kapsamında Samsun'un Bafra ilçesinde gerçekleştirildi. Panel, Samsun'un turizm potansiyelini artırma ve sürdürülebilir gelişim stratejilerini belirleme amacı taşıyordu.
 
Türkiye Turizm haberlerinde de yer alan bilgilere göre Etkinlik, çeşitli akademisyenler ve sektör temsilcilerini bir araya getirdi, burada sürdürülebilir turizmin Samsun için getireceği faydalar tartışıldı. Samsun Valisi Orhan Tavlı, Troya Müzesi örneğini vererek turizmle olan bağlantılarına dikkat çekti ve katkıda bulunanlara teşekkür ettiği konuşmasında, "Samsun'u turizm alanında daha ileriye taşıma arzusundayız," dedi.
 
Sürdürülebilirlik kavramının sadece turizmle sınırlı olmadığını vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, "Sivil toplum kuruluşları ve iş dünyası ile işbirliği içinde Samsun'u daha ileriye taşımak istiyoruz. Umarım bu çabalar, toplumumuzda daha geniş bir farkındalık yaratır ve gelecek nesiller için daha yaşanabilir bir dünya bırakırız," ifadelerini kullandı.
 
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, sektörün bütün bileşenlerinin bir arada bulunmasının, gelecek için endişeleri ve fırsatları ele alma açısından önemli olduğunu belirtti. Ünal, "Sürdürülebilir olmak, aynı zamanda özgürlük demektir. Geçmişten aldığımız değerlere ne kadar sahip çıkarsak ve bunları ne kadar iyi anlatabilirsek, o kadar çok hikaye üretip, bunları pazarlayabiliriz," dedi.
 
Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yetkin Bulut ise, kentsel nüfusun artmasıyla ortaya çıkan ekonomik, sosyal ve çevresel sorunlara değindi. Bulut, "Sanayileşme ve kentleşme, doğal kaynakların aşırı kullanımına ve çevresel sorunların artmasına yol açtı. Bu, devletlerin kalkınma göstergelerini sadece ekonomik boyutlarla değil, aynı zamanda çevresel sorunlarla da değerlendirmeleri gerektiğini gösterdi," şeklinde konuştu.
 
Panele Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen ve Yakakent Belediye Başkanı Şerafettin Aydoğdu'nun yanı sıra öğretim görevlileri, protokol üyeleri ve öğrenciler katıldı. Etkinlik sonunda, katılımcılara hediye ve plaket takdimi yapıldı. Türk Aşçı Haberleri ve Güncel Mutfak Haberleri olarak elde ettiğimiz bilgilere göre, bu panelin amacı, bölgesel kalkınmayı teşvik ederken aynı zamanda sürdürülebilir turizm uygulamalarını yaygınlaştırmaktı.
 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler