Ardahan'ın

Ardahan'ın "Hanak Tel Peyniri" Artık Coğrafi İşaretli

Hanak ilçesinde üretilen bu değerli peynir, yapılan detaylı incelemeler sonucunda coğrafi işaret alarak tescillendi. ATSO Başkanı Çetin Demirci, bu başarının Ardahan için..

 
Ardahan'dan Yöresel Lezzet: Hanak Tel Peyniri Tescillendi
 
Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri olarak, Ardahan'ın geleneksel tatlarından biri olan peynir çeşitlerimizden Hanak tel peynirinin, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaretle tescillendiğini sizlere aktarıyoruz. Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) bu başarılı girişimi, yöresel ürünlerin korunması ve tanıtılması adına önemli bir adım olarak görülüyor.
 
Yöresel Ürünlerin Korunması ve Tanıtımı
 
Hanak ilçesinde üretilen bu değerli peynir, yapılan detaylı incelemeler sonucunda coğrafi işaret alarak tescillendi. ATSO Başkanı Çetin Demirci, bu başarının Ardahan için büyük bir mutluluk kaynağı olduğunu belirtti. Başkan Demirci, Hanak tel peynirinin kentin kahvaltı kültüründe önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayarak, bu tescilin, peynirin ününü daha da artıracağını ifade etti.
 
Ardahan'ın Değerleri Tescil Altında
 
Başkan Demirci, "Ardahan'ın önemli değerlerinden biri olan peynirlerimiz, özellikle Hanak ilçemize özgü bu peynirin patent alması bizim için büyük önem taşıyor. Bu ve benzeri ürünlerimizi tescil ettirme çabamız devam edecek. Amacımız, kentimizin tüm değerli ürünlerini tescil ettirmek. Çünkü bölgedeki birçok değerli ürünün yaşatılması ve geniş kitlelerce bilinmesi gerekiyor" dedi ve ekledi: "Bu yönde yaptığımız çalışmalar, yerel ürünlerimizin ulusal ve uluslararası pazarlarda tanınmasına olanak sağlayacak."
 
Sonuç
Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri olarak, Ardahan'ın yöresel lezzetlerinin korunması ve tanıtılması konusunda yapılan bu tür girişimlerin, kültürel mirasımızın gelecek nesillere aktarılması açısından büyük önem taşıdığını düşünüyoruz. Hanak tel peynirinin coğrafi işaretle tescillenmesi, hem Ardahan'a hem de Türkiye'nin gastronomi turizmine katkı sağlayacak bir gelişmedir. 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler