Ege Lezzetleri İle Londra'da Türk Mutfağı Haftası

Ege Lezzetleri İle Londra'da Türk Mutfağı Haftası

Türk mutfağının birbirinden lezzetli ve atıksız reçetelerinin öne çıkarıldığı etkinlikte, UNESCO Dünya Miras Alanlarının da bulunduğu Ege ve Akdeniz bölgelerinin video...

 
Londra'da Türk Mutfağı Haftası: Ege Lezzetleri Tanıtıldı...
 
Türk Aşçı Haberleri ve Güncel Mutfak Haberleri web sitesinin edindiği bilgilere göre, Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen Türk Mutfağı Haftası, 21-27 Mayıs 2024 tarihleri arasında ülkemizde ve yurt dışı temsilciliklerimizde kutlanıyor. Bu kapsamda Londra Büyükelçiliği konutunda düzenlenen etkinlikte, ‘Türk-Ege lezzetleri’ tanıtıldı.
 
Sürdürülebilirlik ve Şifa Temalı Etkinlik
Türk mutfağının birbirinden lezzetli ve atıksız reçetelerinin öne çıkarıldığı etkinlikte, UNESCO Dünya Miras Alanlarının da bulunduğu Ege ve Akdeniz bölgelerinin video tanıtımı yapıldı. Londra’da yaşayan yabancı diplomatlar, Birleşik Krallık makamları ve Türk toplumundan isimlerin katıldığı etkinlikte, Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş bir konuşma yaptı. Büyükelçi Ertaş, Türk mutfağının aileyi ve toplumu birleştirici rolüne dikkat çekti.
 
Zeytinyağlı Yemeklerin ve Sıfır Atık İlkesinin Önemi
Büyükelçi Ertaş, Ege-Akdeniz yemeklerinin sağlıklı ve sürdürülebilir özelliklerini vurguladı. ‘Sıfır atık’ ilkesinin geleneklerimizin bir parçası olduğunu belirten Ertaş, Türk mutfağının bu ilkeye dayandığını ve Cumhurbaşkanı eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan sıfır atık projesinin toplum tarafından benimsendiğini ifade etti.
 
Şef Hüseyin Özer ve Zeytinyağı Üreticilerinden Sunumlar
Etkinlikte tanınmış şef Hüseyin Özer ile zeytinyağı üreticileri Ayşe Özgür ve Asena Balsarı da birer konuşma yaparak katılımcılara geleneksel mutfak kültürümüz ve zeytinyağı temelli tariflerin inceliklerini anlattılar. Ege ve Akdeniz bölgelerinden geleneksel lezzetlerin ikram edildiği etkinlikte, konuklar ayrıca zeytinyağı tadımı yapma fırsatı buldular.
 
Türk Aşçı Haberleri ve Güncel Mutfak Haberleri web sitesinin yaptığı araştırmalara göre, bu tür etkinlikler, Türk mutfağının uluslararası alanda tanıtımına büyük katkı sağlıyor. Sürdürülebilirlik ve sağlıklı beslenme temalarının ön plana çıkarıldığı bu etkinlikler, Türk mutfağının zenginliğini ve çeşitliliğini vurguluyor.
 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler