Turizm Çalışanlarında Körfez Ülkelerine Büyük Kayıp

Turizm Çalışanlarında Körfez Ülkelerine Büyük Kayıp

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) yöneticileri, Ekonomi Gazetesi’nden Vahap Munyar ile yaptıkları sohbet toplantısında, pandemiden önce yeterli insan kaynağına..

 
Turizm Sektöründe Beyin ve Emek Göçü: Türkiye'den Körfez Ülkelerine Büyük Kayıp...
 
Türk Aşçı Haberleri olarak, turizm sektöründeki önemli gelişmeleri ve sorunları sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Turizm sektöründe yaşanan "beyin ve emek göçü" giderek büyüyen bir problem haline gelmiş durumda. Özellikle pandemi döneminde ve sonrasında bu göçün etkileri daha belirgin hale geldi. Ortadoğu ve Körfez ülkeleri, Türkiye'den turizm sektörüne yönelik nitelikli iş gücünü çekmeye devam ediyor.
 
Emek Göçünün Boyutları
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) yöneticileri, Ekonomi Gazetesi’nden Vahap Munyar ile yaptıkları sohbet toplantısında, pandemiden önce yeterli insan kaynağına sahip olan sektörün, pandemi ve sonrasında bu kaynağı tutmakta zorlandığını belirttiler. TTYD Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Nane, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Ciddi bir insan kaynağı açığımız oluşuyor. İnsanlarımız da haklı olarak 3-4-5 bin dolarlık aylık gelirle transfer oluyor."
 
Ortadoğu ve Körfez Ülkelerine Göç
Türkiye turizm haberlerinde de yer alan bilgilere göre, Son dönemlerde Arap Yarımadası'nda turizmle ilgili gelişmeler, Türk iş gücünün bu bölgelere kaymasına neden oldu. Özellikle Suudi Arabistan, turizmde hizmet almak için Müslüman ülke vatandaşlarını tercih ediyor ve Türk insan kaynağındaki tecrübeden faydalanmak istiyor. Bu durum, Türkiye'deki turizm sektöründe 100 binin üzerinde nitelikli iş gücünün kaybına yol açtı.
 
Alternatif Çözümler
Türkiye, bu kaybı telafi etmek için Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Kazakistan gibi ülkelerle anlaşmalar yaparak personel çekmeye çalışıyor. Ancak, Mehmet Nane'nin belirttiği gibi, Nepal, Hindistan ve Sri Lanka gibi ülkelerden personel getirmekte zorlanıyorlar. Bu ülkelerden personel çekme girişimlerinde aylık 500-600 dolar maaş, yemek ve konaklama teklif ediliyor, ancak bu çabalar yeterli olmuyor.
 
Sektördeki Çalışma Koşulları
Türk personelin sektörde çalışmak istememesinin bir nedeni de sürdürülebilir bir çalışma ortamının sağlanamaması. Akdeniz sahilindeki tesislerin mevsimsel olarak 180-210 gün çalışması, gençlerin 12 ay boyunca iş bulmalarını zorlaştırıyor. Ayrıca, mevcut personel için lojman ayarlama konusunda da sıkıntılar yaşanıyor.
 
Geleceğe Yönelik Endişeler
Türk Aşçı Haberleri olarak, turizm sektöründeki bu emek göçünün Türkiye için büyük bir kayıp olduğunu görüyoruz. Körfez ülkeleri ve Suudi Arabistan, Türkiye'ye rakip olmanın ötesinde, yöneticiden aşçıya, garsona kadar geniş bir yelpazede nitelikli iş gücünü çekerek Türkiye’nin insan kaynağını azaltıyor. 100 bin yetişmiş insan kaynağını kaybeden Türkiye’nin bu açığını Orta Asya’dan yapılan transferlerin kapatıp kapatamayacağı ise büyük bir soru işareti olarak karşımıza çıkıyor.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler