Tavuk eti üretimi yüzde 25 arttı

Tavuk eti üretimi yüzde 25 arttı

TÜİK verilerine göre ekim ayında tavuk eti ve yumurtası üretiminde artış kaydedildi. Ekimde tavuk...

Tavuk eti üretimi yüzde 25 arttı
Ekimde bir önceki yılın aynı ayına kıyasla tavuk yumurtası üretimi yüzde 3,7 ve tavuk eti üretimi yüzde 25 arttı.
 
TÜİK verilerine göre ekim ayında tavuk eti ve yumurtası üretiminde artış kaydedildi.
Ekimde tavuk yumurtası üretimi bir önceki aya göre yüzde 3,8, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,7 arttı ve 1,7 milyar adet olarak gerçekleşti.
 
Bu ayda kesilen tavuk sayısı 106 milyon, kesilen hindi sayısı ise 512 bin adet oldu.
Kesilen tavuk sayısı bir önceki aya kıyasla yüzde 20,5 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,9 artarken, kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre yüzde 20,2 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,6 arttı.
Ekimde tavuk eti üretimi 185 891 ton, hindi eti üretimi ise 4 946 ton olarak gerçekleşti.
 
Tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 19,9, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25 arttı. Hindi eti üretimi ise bir önceki aya kıyasla yüzde 9,5 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,2 büyüdü.
 
Öte yandan mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 2,6; takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,5 arttı.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler