Ayvalık’ta, Ot Yemekleri İçin Festivalli Tanıtım!

Ayvalık’ta, Ot Yemekleri İçin Festivalli Tanıtım!

Balıkesir Ayvalık’ta, akkız, hindiba, Arap saçı, turp otu, deniz börülcesi, ısırgan otu, kaz ayağı, kara ot gibi bitkilerden...

Ayvalık’ta, Ot Yemekleri İçin Festivalli Tanıtım!
Balıkesir Ayvalık’ta, akkız, hindiba, Arap saçı, turp otu, deniz börülcesi, ısırgan otu, kaz ayağı, kara ot gibi bitkilerden yapılan yemeklerin tanıtılması, gelecek kuşaklara aktarılması ve gastronomi turizmine katkı sağlanması amacıyla festival düzenlenmesi için çalışma başlatıldı.
 
Ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Melih Çakırca, ilkbahar aylarında ‘Ot Festivali’ düzenleyeceklerini belirtti. Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı da, Ayvalık’ın gastronomi turizminde Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri olduğunu söyledi.
 
Kantarcı, Ayvalık’ta gastronominin altyapısının mevcut olduğunu belirtti, şöyle dedi: “Ülkenin en kaliteli zeytinyağı bölgemizde üretiliyor. Deniz kıyısında olduğumuz için deniz ürünlerimiz de Ayvalık mutfağının önemli bir yerini teşkil ediyor. Mübadele döneminde Midilli ve Girit adalarından buraya gelip yerleşen aileler beraberinde ot kültürünü de getirdiler.
 
Ayvalık’ta ot çeşitleri bol miktarda bulunduğu için ilçenin mutfağında önemli bir yer edindi. Festival, Ayvalık’a ekonomik açıdan ciddi bir getiri olacak, yemek kültürü turizmine önemli katkı sağlayacak.” 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler