Tayfaların 15 Yıllık Aşçısı

Tayfaların 15 Yıllık Aşçısı "Cemil Usta"

Aşçı bulunmadığı için girdiği gemi mutfağında 15 yıldır yemek pişiren Cemil Duran, tayfalara avlanma sezonu...

Tayfaların 15 Yıllık Aşçısı "Cemil Usta"
Aşçı bulunmadığı için girdiği gemi mutfağında 15 yıldır yemek pişiren Cemil Duran, tayfalara Hayvancılık Ve Su Ürünlerinde avlanma sezonu boyunca çeşit çeşit yemek yapıyor. Tekirdağlı balıkçı Cemil Duran, aşçı bulunmadığı için girdiği gemi mutfağında 15 yıldır tayfaların karınlarını doyuruyor. Gemilerdeki mesaisine 17 yaşında tayfa olarak başlayan Cemil Duran (52), uzun süre denizlerde balık avladı, limanda ağ onardı.
 
15 yıl önce yemeklerini yapan aşçının işten ayrılması üzerine arayışa giren Duran, tüm uğraşlarına rağmen aşçı bulamayınca görevi kendisi üstlendi. Geminin küçücük mutfağında 15 yıldır tayfalara üç öğün çeşit çeşit yemek pişiren Cemil usta, avlanma sezonunun başlamasıyla girdiği mutfakta tayfaların karnını doyuruyor.
 
Yemek yapma mesaisi sabah 05.30'dan akşam 19.00'a kadar devam eden Duran, AA muhabirine, balıkçıların ömrünün 8 aylık avlanma sezonunda gurbet dedikleri denizde geçtiğini anlattı.
 
Sezonun açılmasıyla 2 çocuğu ve eşinden ekmek parası uğruna ayrı yaşamak zorunda kaldığını, ancak bu hayata alıştığını vurgulayan Duran, pek çok denizde önce balıkçı, sonra da gemide aşçı olarak görev yaptığını belirtti.
 
- Menüde hep balık yok
Tayfalara ev yemekleri yapmaya çalıştığını, ancak menüde genelde balık olduğuna değinen Duran, şunları kaydetti:
"Gurbet hayatı çok zor. Onların yerini tutmasa bile ev yemeklerini burada da yapmaya çalışıyorum. Gemide her çeşit yemeği yapıyorum. Genelde balık olsa da ev yemekleri de pişiyor tencerelerimizde. Sabah saat beş buçukta kalkıyorum. Gece çalışan tayfaların sabah kahvaltılarını hazırlıyorum. Tayfaların çalışma durumuna, balık durumuna göre sabah kahvaltılarını, yemeklerini hazırlarım. Arkadaşlar yemeklerimi beğenir genelde. Balıkçıların baş yemekleri yahni, kuru fasulye ve nohut. 
 
Gurbette olmak zor ama biz yılardır gurbetçilik yaptığımız için alıştık. Çocukluktan beri gurbette olduğumuz için her gittiğimiz yer evimiz gibi. Eve dönünce evde yemek yapmam. Evde yemek yaparsam hanım bir daha mutfağa girmez sonra. Emekli olup, çocuklarımın iş güç sahibi olana kadar bu işi yapacağım."
 
Tayfalardan Muammer Doğan ise Cemil ustanın yaptığı yemeklerin, lezzetli olduğunu o yüzden ev yemeklerini aramadıklarını aktararak, "Günlük mesaimiz balık durumuna göre değişiyor. Balık olunca hep denizdeyiz. Balığımızı avladıktan sonra limana dönüp istirahat ve ağ onarımımızı yapıyoruz. Cemil usta yıllardır bizim yemeklerimizi yapıyor. 
 
Onun üzerine aşçı tanımıyorum. Yemekleri çok güzel. Yemekleri lezzetli olduğu için ev yemeklerini aramıyoruz." dedi.
Tayfa Hasan Deniz de aşçılarından çok memnun olduklarını, onun yaptığı yemeklerin çok güzel ve lezzetli olduğunu ifade etti.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler