Çölyaklı Hastalara Özel Glutensiz Pasta

Çölyaklı Hastalara Özel Glutensiz Pasta

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde Dünya Çölyak Farkındalık...

Esogü Hastanesi'nde Çölyaklı Hastalara Özel Glutensiz Pasta
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde Dünya Çölyak Farkındalık Ayı unutulmayarak, Çölyaklı hastalara özel glutensiz pasta yapıldı.
 
Çölyak Farkındalık Ayı olan Mayıs ayında “Çölyaklıların Farkındayız ve Yanlarındayız” demek için ESOGÜ Hastanesi Mama Mutfağı tarafından glutensiz pasta yapılarak farkındalık oluşturuldu.
 
Glutensiz Pandispanya Tarifi
 
Eskişehir Çölyakla Mücadele Derneği kurucularından Hemşire Hicran Niron konuyla ilgili olarak, “Çölyak hastalığı buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan gluten adlı proteine karşı ince bağırsağın ömür boyu süren ve kronikleşen hassasiyetidir. Hastalığın tek tedavisi ömür boyu uygulanacak glutensiz diyettir. 
 
Diyeti kararlı bir şekilde uygulayan Çölyak hastalarının hastalığa ait yakınmaları 2 hafta gibi bir sürede gerilemeye başlayacak ve 6 ay içerisinde kan testleri normale dönecektir. Çölyak tanı alana kadar hastalık, tanı aldıktan sonra yaşam şeklidir” açıklamalarında bulundu.
 
ESOGÜ Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde her gün Çölyaklı hastalar ve çalışanlar için diyetisyen kontrolünde glutensiz yemek çıkarılıyor.
 
Glutensiz 24 Kişilik Pasta.. "Glutensiz Pasta tarifi"
 

 Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler