Patlıcan Salatası Tarifi

Patlıcan Salatası Tarifi

Türk mutfağı kültüründe, masayı mezelerle donatmak, o sofranın zenginliğini de göstere Patlıcanları yıkayıp bıçağın ucu ile birkaç yerlerinden delin. Izgaranızı (ızgaranız yoksa fırınınızın...

Patlıcan Salatası Tarifi "5 kişilik"
Patlıcan Salatası Tarif'nin Malzemeleri:
 
*   1 kg. keme patlıcanı
*   tuz
*   200 gr. soğan (ince kıyılmış).(2 orta boy)
*   300 gr. Domates (kabukları soyulup, ince doğranmış),(3orta boy)
*   5 adet yeşil biber (tohumlan temizlenip, ince doğranmış)
*   1/2 bağ maydanoz (ince kıyılmış)
*   45 ml. zeytinyağı (3 çorba kş.)
*   45 ml. sirke (3 çorba kş.)
 
Patlıcan Salatası Tarifi' nin Yapılışı :
Patlıcanları yıkayıp bıçağın ucu ile birkaç yerlerinden delin.
Izgaranızı (ızgaranız yoksa fırınınızın ızgarasını) yakın.
Patlıcanları ızgaraya yerleştirip, kabukları yanıp yumuşayıncaya kadar pişirin.
 
Pişen patlıcanları alıp kabuklarını soyun ve ezerek doğrayın.
Tuzunu serpip bir kaba aktarın.
Patlıcanların içine soğanı, domatesleri, biberleri maydanozları, zeytinyağını katıp iyice karıştırın.
Sirkeyi gezdirerek servis yapın.
 
Türk Aşçı Haberleri İlgili Tarif İçin Alternatif Tavsiye;
Sizler için İnternet üzerinde yapmış olduğumuz bir araştırmada takipçilerimize layık bulduğumuz “Patlıcan Salatası Tarifi” ile ilgili alternatif bir videonun sunumundan da faydalanabilirsiniz
 
 
Türk Aşçı Haberleri Olarak;
Türk aşçı haberleri olarak sizler için hazırlamış olduğumuz bu nefis ve lezzetli yemek tariflerini denediğinizde sayfanın en altında bulunan yorumlar düşüncelerinizi yazarak bizimle paylaşırsanız seviniriz.
 
Geleneksel Türk Mutfağında  Meze Kültürü 
Meze denilince akla ilk gelen, alkollü ve özellikle rakı ile tüketilen yiyecekler düşünülür; fakat meze kültürünün gelişmesi ile birlikte meze sadece içkinin yanında atıştırmalık bir yiyecek olarak değil, bir yemek kültürü olarak Türkiye mutfağında kendisine yer bulmuştur. 
 
Türk mutfağı kültüründe, masayı mezelerle donatmak, o sofranın zenginliğini de gösteren bir kavramdır.
Görsel olarak fark- lı renkli görüntüleriyle sofranın albenisini artıran mezeler, aslın- da farklı bir işlev de sağlıyor. Yemek yemeği karın doyurmak kav- ramından uzaklaştırıyor, keyi i bir olaya çeviriyor.
 
Bu keyfi sağlayan sadece mezelerin görüntüsü, kokusu ve tadı değil hiç kuşkusuz. Mezelerin sofrada yarattığı güzelliğin, sohbetle süslenmesi de önemli. 
 
Soğutulmadan yenmek istenen ana yemeğe verilen telaş, mezelerde bir yavaşlığa, dinlenmeye ve sohbetle ayrı bir keyfe dönüşüyor.
Ağır hiç bir yiyecek meze sınıfına dahil edilmez. Mezeler asla karın doyuracak boyutlarda sunulmamalıdır. Mezeler mevsimlere göre taze bulunan sebzelerden hazırlanmalıdır. Yazın patlıcanı bi- beri, ilkbaharın enginarı, güzün mantarı, kışın lahanası; kısacası her mevsimin kendine has taze meyve ve sebzeleriyle hazırlanmış mezeleri vardır. 
 
Bu kadar geniş bir alanda değerlendirilen mezeler arasında şüphesiz ilk akla gelenler beyaz peynir, kavun, yoğurt ve çiğ sebzelerdir.
Ardından ise her çeşit salata, sardalya, tuzlu balık türleri, ciğer kebabı, tavası, yahnisi, havyar, beyin, muska böreği, midyenin her çeşidi, kuzu söğüş, patlıcan, biber, yaprak, lahana, domates dolmaları, her türlü köfte, zeytin, zeytinyağlılar, şarküteri ürünleri, çerkez tavuğu ve yumurta yerlerini alır. 
 
Tabii Türkiye mutfağının, yörelere göre pek çok değişik lezzet barındırdığını düşünürsek, listeyi uzatmak mümkün. Ayrıca meyveleri, gerçek meze olarak kabul edenlerin sayısı az değildir. 

 Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler