Mideleri Dolsa da Fikirleri Uyumamış!

Mideleri Dolsa da Fikirleri Uyumamış!

Hepsi kendi alanında birer deha! Hepsinin sevdiği sevmediği veya takıntılı oldukları yemekler...

Mideleri Dolsa da Fikirleri Uyumamış! 
Hayatımızı Değiştiren Dehaların En Sevdikleri 11 Yemek
 
Hepsi kendi alanında birer deha!
Hepsinin sevdiği sevmediği veya takıntılı oldukları yemekler var. 
Hatta takıntılı oldukları beslenme biçimleri bile var...
 
1. Albert Einstein iyi bir yemek ve kaliteli uykuya değer verenlerden...
Çırpılmış yumurta, mercimek çorbası, şnitzel, ringa balığı ve makarna Einstein'ın en sevdiği yemekler arasında yer alıyorlar.
 
2. Nikola Tesla hayatı boyunca vücutta asidik seviyeyi yükselten besinlerden uzak durmuş.
Çünkü vücutta oluşan asiditenin, yaşlılıkta savaşılabilecek en kötü düşman olduğunu düşünüyormuş. Aslında çok da haklı... Vücutta asiditenin yüksek olması birçok kronik hastalığa sebep oluyor. Bezelye ve fasulye gibi asit üretimini destekleyen besinlerden kaçınmış. 
 
Balık ve et de fosfor içerdiği için güçlü asit tepkimelerine sebep oluyor. Bu nedenle et gruplarını da nadir olarak tüketmiş. Sebzeleri ise bol miktarda tüketiyormuş.
 
3. Charles Darwin, maceraperest bir gurme olarak anılıyor.
Darwin Cambridge'de öğrenciyken, 'insan damağının bilmediği tadları' bulmak ve yemek için toplanan bir okul topluluğuna başkanlık da etmiş. Bu toplulukla şahin, kahverengi baykuş gibi hayvanların etlerini denemişler.
 
Hatta Güney Amerika'da görülen ve plasentalı bir memeli olan armadilloyu da denemiş ve tadını ördeğe benzetmiş.
 
4. İyi bir aşçı olarak bilinen Marie Cruie, her sabah 4'te kalkıyor ve yemeklerini hazırlayıp evini temizledikten sonra bilimle ilgili çalışmalarına başlıyor.
 
En sevdiği yemekler ise yumurta, terayağlı ekmek ve çay. Eğer birşeyleri kutlamak istiyorsa, bir parça çikolata veya meyveyle kendini ödüllendiriyormuş.
 
5. Stephen Hawking bir mecburiyet olarak glutensiz gıdalarla besleniyor.
Hint yemekleri çoğunlukla gluten içermediğinden ve baharatlarla lezzetlendirildiğinden bu yemekleri tercih ediyor. Özellikle köriyi çok seviyormuş.
 
6. Isaac Newton özellikle yaşı ilerledikçe vejetaryen beslenmeyi tercih etmiş.
Erken ve orta yaşlarında nadir de olsa et de tüketirken, yaşı ilerledikçe sebze yemekleri ve meyveyle beslenmiş. Ancak bilinçli olarak vejetaryen beslendiğini gösteren bir kanıt yok.
 
7. Thomas Edison için en güzel yemek, parasız günlerinde ticaretini yaptığı elmalı tartlar...
 
Uzun süre dayanabilen ampulü yapan Edison, 1869'da New York'a taşındığında iflas etmiş. Bu zamanlarında elmalı tart ve çay yaprağı ticareti yapmaya başlamış. Hayatı boyunca da en sevdiği yiyecek ve içecek olarak kalmışlar.
 
8. İbn-i Sina, şifa bulmak için her besin grubundan beslenen, hastalarını da öyle yönlendiren bir bilim insanı.
İbn-i Sina, yediğimiz ve içtiğimiz besinlerin hastalıklara sebep olduğuna inanıyor. Ona göre günde 3 öğün yemek de oldukça sağlıksız bir durum. Sağlığın, tek çeşit değil çok çeşitli beslenmeden geçtiğini düşünüyor.
 
9. ''İnsanlar, hayvanları katlettiği sürece birbirlerini öldürecekler.'' sözüyle ve üçgende açı teoremleriyle bildiğimiz Pisagor da vejetaryen beslenenlerden.
 
Hatta Pisagorculuk akımına göre, vejetaryen beslenmenin de dışında gıdadan tamamen yoksun kaldıkları inziva dönemleri de yaşıyorlardı. Hayvan derisi kullanmaya da karşı olan bu düşüncenin ana odak noktası, felsefe, matematik, müzik ve cimnastik içeren bir yaşam kuralları bütünü oluşturmak.
 
10. Sigmund Freud'un en sevdiği tatlı ev yapımı vanilyalı dondurma imiş.
Tahammül edemediği yemekler de var elbette. Özellikle karnabahar ve tavuktan nefret ediyormuş. Oğluna göre Freud, zaman zaman "Bir tavuğu öldürmemeliyiz; yaşasın ve yumurta alalım. " diyormuş.
 
11. Mardinli olan Aziz Sancar, oranın cevizli sucuğunu çok seviyormuş.
 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler