Ege Mutfağına Rus İlgisi

Ege Mutfağına Rus İlgisi

Rusya’nın devlet televizyon kanalı NTV’de yayınlanan “Poedem, Poedim” (Hadi, Yiyeceğiz) adlı programın sunucusu...

Ege Mutfağına Rus İlgisi
Rusya’nın devlet televizyon kanalı NTV’de yayınlanan “Poedem, Poedim” (Hadi, Yiyeceğiz) adlı programın sunucusu John Warren ve ekibi, İzmir’i ve Ege mutfağını tanıtmak için çekimler yaptı. Çekimlerin Ege’nin eşsiz lezzetlerinden örnekleri İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü Eğitmen Şefi Tolgahan Kamiloğlu ile birlikte pişiren ve tadan Warren, kentin uluslararası kullanılan tanıtım sloganına atıfta bulanarak “İzmir’e doyamazsınız” dedi.
 
İzmir’de Çeşme, Alaçatı, Şirince, Efes Antik Kenti gibi farklı ilçelerde çekim yapan ekip, Ege mutfağının bilimsel yönünü İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde keşfetti. İEÜ Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü Eğitmen Şefi Kamiloğlu, program için Tarhana, LorluKabakçiçeği Kızartması, Turp otu, Arapsaçı ve Deniz Börülceli Ege Otları Salatası yatağında Ceviz Kaplı Jumbo Karides, Balıklı Yaprak Sarma, Midye Dolma ve Fırınlanmış Tahin Helvadan oluşan bir menü hazırladı. Çekimlerde, İzmir ve Ege yemek kültürü üzerine bilgiler veren Eğitmen Şef Kamiloğlu, “Ege mutfağına Ruslar çok yabancı. Çok zengin deniz ve ot çeşitlerimiz var. 
 
Akdeniz beslenme şekli çok ilgilerini çekti. Zeytinyağı, deniz ürünleri, sebzeler, Ege otları, beslenmemizin büyük bir parçasını oluşturuyor. Pişirilme tarzlarını ve hikâyelerini anlattığımız bir program oldu. Mutfak sanatları alanında uluslararası eğitim vermemiz de çok dikkatlerini çekti” dedi.
 
“Rusların ilgisi Antalya’nın ardından İzmir”
Program yapımcısı AnnaIsaeva da, Rusya’da İzmir’in pek bilinmediğini, arkadaşlarından ve turist olarak gelenlerden kente ilişkin çok güzel anılar dinlediğini söyledi. 
 
Türkiye’nin farklı kentlerinden dâhil insanların İzmir’e dinlenmeye geldiğini duyduğunda çok şaşırdığını ancak bunun gerçek olduğunu anladığını aktaran Isaeva, “Türklerin dahi seçtiği İzmir’i görmek ve tanıtmak istedik. İzmir Ticaret Odası ve İzmir Ekonomi Üniversitesi bize çok güzel ev sahipliği yaptı. 
 
Bölge mutfağını tanıtmak ve bu alanda eğitim verildiğini görmek bizleri şaşırttı. Çok lezzetli yemekler yedik. Şimdi de bunları Rusya’da ekranlara taşıyacağız. Antalya’nın ardından İzmir’in yeni bir keşif alanı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler