Çıntar Mantarı Nedir?

Çıntar Mantarı Nedir?

Melki mantarı, Çam mantarı ve Tillice mantarı isimleriyle de bilinmektedir. Sadece kışın yediğimiz bu mantar çeşidini yaz mevsiminde de yemek mümkündür. Muğla mutfak..

Çıntar Mantarı Nedir?Çıntar Mantarı Nedir?
Şef Timur Kocabıçak "Ula Aşığı‎"
 
Ege bölgesi ve yurdumuzun batı Karadeniz bölgesinde yetişen çıntar diye bildiğimiz mantar son derece lezzetli ve özellikle bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri olan bir mantar çeşididir.
 
Çıntar Mantarı Çok özeldir. Yılın sadece 2-3 ayında hasat edilir. 
 
Hasat zamanı yağmurlardan sonra ilk güneş açtığı zamanın ertesidir. Doğada kendiliğinden çıkar. Çıkması için mevsimsel etkilerin devam etmesi gerekir. Biz Muğla’da “çıntar” diyoruz ama batı Karadeniz bölgesinde “Kanlıca mantarı” ismiyle bilinir. 
 
“Melki mantarı”, “Çam mantarı” ve “Tillice mantarı” isimleriyle de bilinmektedir. Sadece kışın yediğimiz bu mantar çeşidini yaz mevsiminde de yemek mümkündür. Şoklayarak derin dondurucuda saklamak mümkün olduğu gibi, konservesini ve turşusunu da yapmak mümkündür.
 
Muğla mutfak kültüründe Çıntar turşusu bilimsel adı lactorius deliciosus ve lactorius salmonicolar cinsi çıntarların küçükleri ile yapılır. Lactorius deterrimus cinsi çıntar ile de yapılabilir. Ben pek tavsiye etmiyorum. Bu cins çıntar çabuk yeşillenen bir çeşittir.
 
Türk Aşçı Haberleri Olarak sizler için hazırladığımız; 
En iyi mantar yemeklerinden Muğlada Çıntar Kültürü, Sütlü Kuzugöbeği Mantarı tariflerimizide tıklayarak inceleyebilirsiniz...


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler