Kalıcı Bir Restoran Sahibi Olabilmek İçin Dikkat !!!

Kalıcı Bir Restoran Sahibi Olabilmek İçin Dikkat !!!

Şehrin en iyi restoranını açmak isterken bir yandan araştırmalar diğer yandan yeterli bilgiye sahip olmadıkları için restoranımı sıfırdan açarsam restoran ismini seçerken nelere dikkat...

Kalıcı Bir Restoran Sahibi Olabilmek İçin Dikkat !!!
Koord. Has Aşçıbaşı Ahmet Özdemir 
 
Yeni restoran açacak olan kişilerin aklında bir suru soru vardır. Şehrin en iyi restoranını açmak isterken bir yandan araştırmalar diğer yandan yeterli bilgiye sahip olmadıkları için restoranımı sıfırdan açarsam restoran ismini seçerken nelere dikkat etmeliyim?  Yoksa bir restoran zincirinin şubesini mi açsam? Gibi kafa karışıklıkları…
 
Yeni Restoran Açmak !!!
Nasıl bir yer açsam derken en iyi restoran zincirlerine sahip olabilmek için neler yapılmalıdır? Yeni restoranınızın konseptine nasıl karar vermelisiniz? Menüde hangi yemekler olacak, peki fiyatlar ne olacak? 
 
Yemek yemeyi seviyorum yemekten de anlıyorum, yeme-içme sektöründe tanıdıklarım var o zaman yeni bir restoran açabilirim. Şehirde bunca restoran var is yapıyor ben niye yapmayayım? Ayrıca bu konuda yeterli bütçem ’de var… diyenler çok olur!  
 
Yeni restoranıma sadece arkadaşlarım gelse yeter. Hatta beraberinden getirdikleri arkadaşlardan kar yaparım. Diye düşünenler için bu özellikler belki faydalı olabilir ama ilk düğmenin yanlış iliklenmesi ile başlayacak bir yanlışlığın ilk adımlarındandır.
 
Özellikle Koronavirüs ile birlikte yeni açılan restoranları bir yana bırakalım 30-40 yıllık restoranlar bile birer birer kapanırken yeni restoran açmak konusunda daha profesyonel davrananlar kendilerine iyilik eder.
 
Yeni bir restoran açmak için ilk yapılması gerekenler ilgili alanda doğru bir analiz, gerçek bir planlama ve sistemin temellerini en başından sağlan gerek bilgi gerek bütçe ve gerekse insan kaynakları konusunda sağlam zeminlerden hareket ile baslar.
 
Bazılarının düşüncelerinde özellikle şef restoranlarında yapmış olmak için yapmak veya o yaptı ben niye yapamayayım? seklinde bir yanlış düşünce var; nede olsa bu isin eğitimini aldım, yemek yapmayı da biliyorum, o zaman ben bu isi yaparım… diyerek açılan restoranların bir çoğu ya kapandı yada birkaç aylık olanlar kapanmaya hazırlanıyor…
 
Yeni Restoran Açmak İsteyenlerden Çoğu Nedense Tedarik Zincirini Hiç Düşünmez!
 
Yeni restoran açmak isteyenlerin bazıları da strateji ve konsepti bir tarafa bırakarak restoranımda her şey olsun diyerek daha çok para kazanacağını düşünür ve ister.
 
Hatta yeni restoran açmak isteyenlerden kişileri bir tarafa bırakınız kurumlar dahi günlük kurallar ile personel eğitimlerini düşünmeden çalışanları sanki torna mahsulü tek tip insan olarak görür ve öyle davranır!!!
 
Geçmişimizde Türkiye’de Restorancılığın Gelişiminide dikkate alarak Şehrin en iyi restoranını açmak istiyorum Yiyecek Ve İçecek Danışmanlığı yada Mutfak Danışmanlığı konularında yardım almamama gerek yok. Ben bu işi biliyorum, ne gerek var onlara para vermeye! Diyenler ‘de çok olur…
 
Yeni açılmış restoranın ilk 3-4 aylık misafir trafiğine asla aldanmayın!!!
 
Yiyecek, içecek ve konaklama ’da müşteri değil “misafir” kavramını nedense anlamak ve kabul etmek istemezler ve  yeni restoran açılışından 3-4 sonrasında “anlar niye benim restoranıma değil de diğer restoranlar gidiyor” şeklinde çalışanlarına karşı huzursuzluk çıkarmaya başlarlar.  Yeni restoranlarda imkânsız değil ama bu hatayı tamir etmesi çok zordur. 
 
Yeni açılan restoranın yeri, konsepti, dekorasyonu ve menü fiyatları kesinlikle birbiri ile en bağlantılı 3 unsurdur. Ama daha önemli olan iki unsur ise hizmet kalitesi ve ilgili konseptte lezzettir.
 
Her o gun yemek vermek isteyen, her şeyi satmak isteyen, sayfalarca yemek menusu olan restoranlar esasında hiçbir şey satamazlar ve yemekleri lezzetsiz olur. Neden mi?
 
Çünkü bir restoranın misafir portföyü bellidir… yemeğe gelecek kişilerin sayısı + yada – olarak belki %20 değişebilir. Peki yemek menüsünde yüzün üzerinde çeşit bulunan bir restoran her çeşitten günde kaç porsiyon satacak?
 
Her misafire menüde yazan istediği yemeği Standart çeşitler ile taze taze ve lezzetli yemekler servis ederek ve misafirleri mutlu etmek varken niye kendi başınızı kendiniz derde sokmayın lütfen!!!
 
Satılmayan ama hazırlanmış ürünler ya pörsüyüp bozulacak yada dondurulacak…
 
Bozulmaya yüz tutmuş urunu isteyen kişi yediği yemekten memnun kalmayacağı gibi dondurulan urunu isteyen misafirde çok geç geldiği için şikâyetçi olacak. Eğer buzu mikrodalgada çözülürse keçe gibi olan et yine farklı bir şikâyet konusu. Ayrıca menüdeki çeşitlerin yarısına da talep edildiği halde garson üzülerek “yok” diyecek! Yani her yerden problem. 
 
 
Diğer bir problem ise herhangi bir restoran işletmesinin hem sabah kahvaltısı, hem öğle yemeği ve hem de aksam yemeği veremeyeceğidir. Her öğünde ve her saatte yemek ancak konaklama işletmelerinde olabilir. 
 
Not; 
Koronadan sonra Yeni Restoran Açarken Nelere Dikkat Etmeliyim? Diye Düşünenlere Tavsiyem İlgili Yazı Dizisi İçin Takipte Kalınız. Bu Konudaki Yazılarım Devam Edecek…
 
Yazının alındığı Kaynak; http://hasascibasiahmetozdemir.com


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler