Yöresel Peynirlerden Malatya Peyniri Nedir? Nasıl Yapılır?

Yöresel Peynirlerden Malatya Peyniri Nedir? Nasıl Yapılır?

Peynir çeşitlerinden Malatya peyniri Süt süzülüp mayalan 'dıktan sonra, dinlendirilmeye bırakılır. Bu işleme teleme denir. Daha sonra tülbentten...

Yöresel Peynirlerden Malatya Peyniri Nedir? Nasıl Yapılır?
Şef Mustafa Polat
 
Malatya yöresinde bu tür peynirler genelde koyun sütünden yapılır. İnek ve Keçi sütü de bir nebze kullanılır.
 
Malatya Peyniri Nasıl Yapılır?
 
Peynir çeşitlerinden Malatya peyniri Süt süzülüp mayalandıktan sonra, dinlendirilmeye bırakılır. Bu işleme teleme denir.
 
Daha sonra tülbentten yapılmış üçgen keselerin içerisine tabakla doldurulup ağzı bağlandıktan sonra. Kaşak denilen iplere dizili çubukların arasına konulur ve süzülmesi için üzerine taş dizilir.
 
Birkaç saat sonra sertleşmiş peynir kalıpları tuzlanarak suya yatırılır..
 
Eski zamanlarda toprak küplerde saklanan bu peynirler, zamanla yerini plastik bidonlara bıraktı
 
Yüksek derecede bağışıklık sistemine de faydalı olan A vitamini ve kalsiyum içerir..
 
Geniş bir pazar kalitesi vardır. Peynir pazarına giden insanlar, peynirin üzerinde çubukların izinin olup olmadığına dikkat ederler. Eğer çubukların izi varsa o peynir köy peyniridir ve doğaldır.
 
Geleneksel Anadolu mutfağında peynir mayalama tekniklerinin bol olması, bu tür peynirlerinin A kalite olmasını asla kesememiştir.
 
Bu peynirleri alırken mutlaka yağlı olmasını tercih ediniz. Yağsız peynirlerde istediğiniz peynir lezzetini bulamıyabilirsiniz.
 
Malatya Peyniri Nedir? Nasıl Yapılır?


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler