Van Gölünde Yeni Tür Olarak Küçük Mercan Balığı Bulundu

Van Gölünde Yeni Tür Olarak Küçük Mercan Balığı Bulundu

Yeni balık türünün tanıtımı için düzenlenen törende Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, yaptığı konuşma...

Van Gölünde Yeni Tür Olarak Küçük Mercan Balığı Bulundu...
 
Dünyanın en büyük sodalı gölü konumundaki Van Gölü´nde, “İnci Kefali”nin dışında yaşayabilen yeni bir balık türü daha saptandı.
 
Yaklaşık 13 metreyi geçen bir mikrobiyalit üzerinde yaşayıp, 5-6 santimetre boylarındaki yeni balık türü konusunda, Van İl Jandarma Komutanlığı su altı timleri, 2018 yılındaki bir eğitim dalışı sırasında ilk belirlemeyi yaptılar.
 
Bunun üzerine durum, daha önce Van´da görev yapan, halen Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanlığını yürüten Prof. Dr. Mustafa Sarı ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Akkuş´a bildirildi. 
 
Van Gölünde Yeni Tür; Küçük Mercan Balığı
Bu iki öğretim üyesinin yanı sıra Hacettepe Üniversitesi´nin de katkılarıyla gerçekleştirilen araştırmalar sonunda, “İnci Kefali”ne yeni bir kardeş olarak gelen balığa “Van Gölü Küçük Mercan Balığı” ismi verilip tescillendi.
 
Yeni balık türünün tanıtımı için düzenlenen törende Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, yaptığı konuşmada;
 
“Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi akademisyenlerinin çalışmaları sonucunda bu yeni balık türünü tescil ettirerek dünya literatürüne kazandırdık. 
 
Bu balığın keşfedilmesinde emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi...


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler