Kebab Tariflerinden

Kebab Tariflerinden "Manisa Kebabı" Nedir? Nasıl Yapılır?

Yöresel mutfaklarımızda en iyi lezzetlerden Manisa kebabı nasıl yapılır? Manisa kebabının tarihi nedir? Geleneksel Türk mutfağı 'nda en iyi Kebab tarifleri..

Kebab Tariflerinden "Manisa Kebabı" Nedir? Nasıl Yapılır?
 
Manisa kebabı nedir? Yöresel mutfaklarımızda en iyi lezzetlerden Manisa kebabı nasıl yapılır? Manisa kebabının tarihi nedir? Geleneksel Türk mutfağında en iyi Kebab tariflerinden Manisa kebabının özellikleri nelerdir?
 
Yöresel Kebab çeşitlerimizden Yöresel mutfaklarımızda Manisa kebabında hangi malzemeler kullanılır? Manisa kebabında hangi etler kullanılır? Türk mutfağı yemek arşivinde en meşhur kebablardan Manisa kebabının sosu nasıl yapılır? En farklı Ramazan lezzetlerimizden Manisa kebabı iftar sofralarını süslemeye devam ediyor.
 
Manisa’nın vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan ve kente gelen ziyaretçilerin tadına bakmadan dönmediği Manisa kebabı, Ramazan ayında da iftar sofralarının vazgeçilmezi oldu.
 
Normal kebap boyutlarından daha küçük şekilde hazırlanan ve lezzetini Ege Bölgesi'nin eşsiz tereyağından alan Manisa kebabı, Ramazan’da da büyük ilgi görüyor. Manisa’nın en eski kebap restoranlarından olan Kebapçı Ali’nin ustası İbrahim Onaylı, Manisa kebabının tarihini ve tarifini anlattı.
 
Ramazan ayında da Manisa kebabına ilginin yoğun olduğunu vurgulayan İbrahim Onaylı, “Manisa kebabımızın hikayesi yaklaşık 100 öncesine dayanıyor. Manisa Kebabını ilk olarak dedem İbrahim usta yapıyor, daha sonra babam ve arkasından son olarak bana miras kalıyor. 
 
Tabi bu arada dedemin kalfaları ve çırakları da mekan açarak onlar da bu lezzeti devam ettiriyorlar. Manisa’ya şehir dışından gelen vatandaşlara da ikram ediyoruz" dedi ve sözlerine şöyle devam etti:
 
Kebab Tariflerinden "Manisa Kebabı" Nedir? Nasıl Yapılır?
"Manisa kebabımızın en büyük özelliği eti ve tereyağı. Kıymamızı dana ve kuzu eti karışımından elde ediyoruz. İçinde katkı malzemesi yoktur. Meşe kömürü ateşinde pişirerek, bakır tabaklarda servis ediyoruz. Biz özellikle tulum tereyağı kullanıyoruz."
 
"Kömürde pişirdikten sonra kızgın olan tereyağını da kebabımızın üzerine döküyoruz. Bir porsiyonu bir kişiyi rahatlıkla doyurur. Yoğurtlu soslu olarak da servis ediyoruz. Son zamanlarda glüten hassasiyeti olan çölyak hastaları için de glütensiz kebap yapıyoruz. Isıtılmış bakır tabaklarda servis ediyoruz ki hem tereyağı donmuyor hem de görüntüsü de daha güzel oluyor.”
 
Manisa Kebabı Tarifi:
 
Kebab Tariflerinden "Manisa Kebabı" Nedir? Nasıl Yapılır?
Manisa Kebabında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?
 
*     2/3 Dana Eti, 
*     1/3 Kuzu Eti, 
*     Tereyağı, 
*     Sumak, 
*     Tuz, 
*     3 Domates, 
*     5 Yeşil Biber, 
*     1 Kuru Soğan 
*     Maydanoz 
 
Manisa Kebabının Yapılış Tarifi:
 
Kebab Tariflerinden "Manisa Kebabı" Nedir? Nasıl Yapılır?
Dana ve kuzu eti karışık olarak çift kıyılmak suretiyle kıyma haline getirilir. Tuzlanıp iyice yoğrularak şişlere düzgün ve fazla kalın olmayacak bir şekilde sarılır.
 
Şişlere sarılan kebaplar odun kömürü ateşinde pişirilirken, pideler de ayni ateşte ısıtılarak hafif kızartılır. Domates ve biberler de aynı ateşte hafif közlenir. Kızaran pideler servis tabağına alınarak kare kare kesilir. Pişmiş olan kebaplar da şekilleri bozulmadan düzgün bir şekilde pidelerin üzerine alınır.
 
Kızdırılmış tereyağı gezdirilir, sumak serpildikten sonra közlenmiş domates ve biberle süslenip, soğan salatası ile birlikte servis edilir.
 
Deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun...


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler