"Başkası Olma, Kendin Ol" Anadolu Lezzet Dolu...

Chef Akademi markasını oluşturarak Ankara’nın ilk, Türkiye’nin en iyi aşçılık okulları arasında gösterilen eğitim merkezi haline dönüştürdü...

Unutulmuş Tatlar...
Süreyya Üzmez - Milliyet
 
Ali Açıkgül’ü uzun yıllardır tanırım. Ankara’da gastronomi çıtasının yükselmesine ön ayak olmuş ilk şeftir. Arjantin Caddesi’nde mutfak şefliğini yaptığı mekan bir hayli ses getirmiş ve meraklı yatırımcıları harekete geçirmişti.
 
Ali Şef, Türkiye’nin ilklerini gerçekleştirmesi ile anılıyor. Chef Ali markasını yaratıp kendi web sitesini kurarak teknoloji ile mesleğini birleştirdi ve hep daha iyisini kendine hedef seçti.
 
Yemek kursları programıyla başlayan eğitim tutkusunu Chef Akademi markasını oluşturarak Ankara’nın ilk, Türkiye’nin en iyi aşçılık okulları arasında gösterilen eğitim merkezi haline dönüştürdü. Mesleğe gönül veren gençlerin elinden tutarak yetiştirdiği öğrencilerini Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanına gönderdi.
 
Ali Açıkgül çok meraklı bir şef. Dünyayı dolaşıyor, kendini geliştirmek için çaba sarf ediyor. “Ben biliyorum” değil “Öğreniyorum” diyor. San Sebastian’daki seyahatinde çok etkilendiği tatlıları Türkiye’ye getirdi, patentini aldı. Evrensel boyutlara ulaştırdığı mutfak bilgisini paylaştı.
 
Ancak Türk mutfağı şeflerinden Ali Şef, “Anadolu lezzet dolu” diyerek “Başkası olma, kendin ol” felsefesine inandığı için doğduğu topraklarda birbirinden lezzetli unutulmuş tatları içeren kitabını yazdı.
 
Yöresel Mutfaklarımızdan Malatya mutfağı
 
Cevizi kırmadan içini de kabuk zannedenler var. Halbuki insan beynine benzeyen kuruyemişin faydalarını saymakla bitiremezsiniz. Malatya mutfağı da kırılmamış ceviz gibi. Ben yıllar öncesinden keşfettim. Siirt’te askeri gazinoda müdürlük yaparken hafta sonları bir hayli yol teperek Malatya mutfağını sadece yörede yapılan eşsiz tatlarını denemeye giderdim. 
 
'Unutulmuş tatlar'
 
Ali Açıkgül’e ‘Unutulmuş Tatlar’ kitabını çıkardığı için çok şey borçluyuz. Çünkü Anadolu mutfağının sır yemekleri gün yüzüne çıkarılmalı. Bilmediğimiz, tanımadığımız o kadar çok Anadolu yemeği var ki zaman zaman karşılaştığımızda şaşırıyoruz. Kopyacılığı bırakıp, özümüze dönersek bir hayli yol katederiz.  
 
Osmanlı’nın savaş sırasında demirbaş ve kıta yükü erzakından hiç eksik etmediği, çobanların can simidi ‘kutmanç’tan ‘cumur’a, ‘kenger yoğurtlaması’ndan ‘pekmezli kaygana’ya, ‘kömbe’den ‘pirpirim’e ve ‘kiraz yaprağı sarması’na kadar nice lezzetler var kitapta. Ali Açıkgül, dedesinden yadigar sarımsak tokmağını baş aktör yapmış ancak Anadolu mutfağının simgesi olur mu yoksa keşkek için buğdayın dövüldüğü havan mı tartışılır.
 
Malatya’nın Arapkır ilçesinden olan Ali Şef, özel yemek tariflerini kentin plaka numarası 44 ile sınırlandırmış. Tam bir vefa örneği... Emeklerine sağlık...
 

"Başkası Olma, Kendin Ol" Anadolu Lezzet Dolu...

Şeflerin özel Yemek Tariflerinden Balıklı Nohut Köfte Nasıl Yapılır?
 
Balıklı Nohut Köfte İçin Kullanılan Malzemeler Nelerdir?
 
*     2 Su Bardağı Haşlanmış Nohut
*     100 Gram Balık Eti
*     1 Adet Yumurta
*     2 Yemek Kaşığı Un
*     1 Yemek Kaşığı Nişasta
*     4 Yemek Kaşığı Panko
*     1 Yemek Kaşığı Limon Suyu
*     1 Çay Kaşığı Kimyon
*     1 Çay Kaşığı Yenibahar
*     Yarım Çay Kaşığı Zerdeçal
*     1 Su Bardağı Ayçiçek Yağı
*     Yeterince Tuz
 
Balıklı Nohut Köfte Hazırlanış Tarifi:
 
Mikserde çektiğiniz nohutu baharatlar ile tatlandırıp içerisine ince doğranmış balık parçalarını ilave edin. Köfte şekli verdikten sonra un, nişasta, yumurta ve pankoya bulayıp kızgın yağda kızartın.
 
Afiyet olsun.
 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler