Dünya’nın 18. Peynir Rotası

Dünya’nın 18. Peynir Rotası

Dünya’nın 18’inci ve Türkiye’nin ilk ve tek peynir müzesi olarak Kars turizmine kazandırılan peynir çeşitleri ile Peynir Müzesi, yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi görüyor. Peynir yapımının hareketli olarak..

“Dünya’nın 18. Peynir Rotası” olarak tescillenen, 30’dan fazla peynir çeşidinin sergilendiği Peynir Müzesi, Kars’ın yeni turizm destinasyon noktası olarak öne çıkmaya başladı.
 
Dünya’nın 18’inci ve Türkiye’nin ilk ve tek peynir müzesi olarak Kars turizmine kazandırılan peynir çeşitleri ile Peynir Müzesi, yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi görüyor. Peynir yapımının hareketli olarak canlandırıldığı müzeyi 3 ayda 12 bin kişi ziyaret etti.
 
Kars’ın tarihi de anlatılıyor
 
Peynir Müzesi’nde tarihi anlatmak gerektiğini belirten Müze Müdürü Yeşim Koç, “Burası aslında 1734 yılında yapılmış bir tabya, ismi Süvari Tabya olarak geçiyor. Özellikle tarihi açıdan bizim için önemliydi bu bina, tarihimizi de mutlaka gelen misafirlerimize anlatmamız gerekiyordu” dedi.
 
Müzede özellikle Kars peynirlerini tanıtmaya çalıştıklarını vurgulayan Koç, “Kültürümüzü tanıtmaya çalışıyoruz. Kars peynirlerinin imalatından satışına kadar anlatmaya çalışıyoruz. Yayla bölümümüz var, süt sağım alınımız var. Endemik bitki bölümümüz var. Gravyer imalat bölümümüz var. Osmanlı evleri, Rus binalarını tanıttığımız bölümlerimiz mevcut” diye konuştu.
 
3 ayda 12 bin kişi ziyaret etti
 
Yöresel mutfaklarımızda Peynir Müzesi’nin yoğun ilgi gördüğünü ifade eden Müze Müdürü Yeşim Koç, “Hem turizm açısından çok önemli oldu hem de Kars halkı tarafından da yoğun bir ilgiyle karşılaştık. Şubat ayından beri açık müzemize gelen ziyaretçi sayımız 12 binin üzerinde. Bu yönüyle gurur verici” şeklinde konuştu.
 
Kars Peynir Müzesi’nde ahır bölümü, içi süt dolu güğümler, yaylalardaki yaşam ve peynir yapımı, peynirin imalat serüveni anlatılırken, geçmişten günümüze peynir yapımında kullanılan araç ve gereçler de sergileniyor.


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler