Zeki Açıköz; Çubuk Turşusunu Yıllardır Kullanıyoruz

Gerek Ankara gerek ülkemizin dört bir yanına en iyi turşu tariflerinden Çubuk turşumuzu gönderiyoruz. Son yıllarda 25 ülkeye ihraç ediliyor. Artık dünyada bilinen bir ürün..

Zeki Açıköz; Çubuk Turşusunu Yıllardır Kullanıyoruz
 
Çubuk'ta turşuyu en hızlı kurmak için yarıştılar...
 
Ankara'da düzenlenen 15. Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali'nde en hızlı turşu kurma yarışması gerçekleştirildİ.
 
Çubuk Belediyesince düzenlenen ve 11 Eylül'e kadar sürecek festivalde turşu, turşu suyu, vişneli baklava gibi yöresel ürünlerin satış ve tadımı yapılıyor.
 
Festival kapsamında en hızlı turşu kurma yarışması gerçekleştirildi. 6 kişinin katıldığı yarışma sonucunda birinci olan 61 yaşındaki Satı Özkan'a, çeyrek altın hediye edildi.
 
Satı Özkan, turşu kavanozunda salatalık, dereotu, sarımsak, karabiber ve sirke kullandığını belirterek, yarışmayı kazandığı için mutlu olduğunu dile getirdi.
 
Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş, gastronomi temasıyla düzenledikleri festivalde gastronomi haritamızda yöresel yemekleri ve lezzetleri tanıtmak istediklerini söyledi.
 
Gençlerin ve ev kadınlarının gün boyunca çeşitli yemekler yaparak yarışacağını dile getiren Demirbaş, "Festivalimizin ilçe ve ülke ekonomisine katkısı bulunuyor. 
 
Gerek Ankara gerek ülkemizin dört bir yanına en iyi turşu tariflerinden Çubuk turşumuzu gönderiyoruz. Son yıllarda 25 ülkeye ihraç ediliyor. Artık dünyada bilinen bir ürün olmuştur. 
 
Hedefimiz coğrafi işaretli ürünlerimizin sayısını artırmak, hayalimiz ilçemizi bir gastronomi merkezi yapmak." ifadesini kullandı.
 
Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz de 35 ilden şefin festivale geldiğini belirtti.
 
Çubuk yemeklerini tanımaya çalıştıklarını ifade eden Açıköz, "Çubuk turşusunu yıllardan beridir kullanıyoruz. Şimdi Çubuk'un yemeklerinin de tanınmasını ve kullanılmasını istiyoruz." diye konuştu.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler