Tiritli Dolma Köftesi Yemek Yarışması Ne Zaman?

Tiritli Dolma Köftesi Yemek Yarışması Ne Zaman?

Yöresel yemekler, tatlılar ve meyvelerin kimliklendirilmesi ve tescillendirilmesine yönelik hizmetler kapsamında organizasyonu yapılan Ödüllü Geleneksel Yemek Yarışma..

 
5 Bin TL Ödüllü 'Tiritli Dolma Köftesi' Yarışması...
 
Yeşilyurt Belediyesi ile Yeşilyurt Kent Konseyi, Malatya’nın yemek kültüründe özel bir konumda bulunan ve halk arasında ‘Tiritli Dolma Köftesi’ olarak adlandırılan Coğrafi İşaret Tescil Belgeli ‘Analı- Kızlı’ yemeklerin yarışacağı Ödüllü Geleneksel Yemek Yarışması düzenleyecek. 16 Kasım’da sona erecek başvuruların ardından 19 Kasım’da yapılacak törenle dereceye girenlerin ödülleri takdim edilecek.
 
En beğenilen yöresel mutfaklarımızdan Malatya’nın birbirinden lezzetleri yemeklerinin gastronomi dünyasında hak ettiği konuma yerleştirmek amacıyla çok ciddi yatırımlar ve projeler uygulayan Yeşilyurt Belediyesi, Yeşilyurt Kent Konseyi ile ortaklaşa Ödüllü Geleneksel Yemek Yarışması düzenleyerek, tanıtım faaliyetlerine bir yenisini daha ekleyecek.
 
 
Yöresel yemekler, tatlılar ve meyvelerin kimliklendirilmesi ve tescillendirilmesine yönelik hizmetler kapsamında organizasyonu yapılan Ödüllü Geleneksel Yemek Yarışmalarında, Yeşilyurt Belediyesi ile Yeşilyurt Kent Konseyinin girişimleriyle Coğrafi İşaret Tescil Belgesine kavuşan Malatya’nın ünlü ‘Analı-Kızlı’ yemeği yarışacak.
 
25 Ekim itibariyle başvuruların alınmaya başlandığı yarışmada hünerlerini sergilemek isteyenler, 16 Kasım 2022 Çarşamba gününe kadar Yeşilyurt Kent Konseyine başvurularını şahsen yapabilecekler. Yarışmaya katılmak isteyenler, 0538 854 79 71 nolu iletişim hattından gerekli bilgileri alabilecekler.
 
 
Yarışmacılar tarafından hazırlanacak ‘Analı-Kızlı’ yemekler, gastronomi alanında uzman isimlerden oluşan jüri tarafından değerlendirmeye alındıktan sonra, 19 Kasım 2022 Cumartesi günü saat 11:00’de Gedik Sosyal Tesislerinin ön kısmında ki Oba Çadırında ödül töreni düzenlenecek. 
 
Yarışmanın birincisine 5 Bin TL., ikincisine 3 Bin TL., üçüncüsüne 2 Bin TL., Jüri Özel Ödülü olarak ta bin TL. para ödülü takdim edilecek.
 
Ödüllü Geleneksel Yemek Yarışmasına bütün yemek ustalarını davet eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Tarih, Kültür ve Gastronomi kenti olarak tarif ettiğimiz Yeşilyurt’umuzda başlatmış olduğumuz zengin yöresel mutfağımızı tanıtma etkinliklerimize Ödüllü Geleneksel Yemek Yarışmamızı da ekledik. 
 
Geçtiğimiz aylarda Tarihi Yeşilyurt Konaklarımızda çekimi yapılan Masterchef Türkiye Yarışmamızın ardından yöresel yemeklerimize gösterilen ilgi üst seviyeye çıkmıştı. Bizlerde gösterilen bu yoğun ilginin ardından kentimizdeki yemek ustalarını bir araya getirmek amacıyla ödüllü yarışması düzenlemeye karar verdik. 
 
Yeşilyurt Kent Konseyimizle ortaklaşa düzenleyeceğimiz yemek yarışmamızda geleneksel sofra kültürümüzün başyapıtlarından olan, coğrafi işaret tescil belgeli lezzetlerimizden tiritli köfte olarak bilinen ‘Analı-Kızlı’ yemeğimizi daha geniş kesimlere tanıtmayı hedefliyoruz. 
 
Hazırlayacakları Türk Mutfağı Yemek Arşivimizden ‘Analı-Kızlı’ yemekle yarışmaya katılmak isteyenler Hilal Parkımız içerisinde bulunan Yeşilyurt Kent Konseyimize 16 Kasım’a kadar başvurularını yapabilirler. 19 Kasım Cumartesi günü düzenleyeceğimiz törenle dereceye girenlere ödüllerini takdim edeceğiz. ‘Analı-Kızlı’ yemekte ‘hünerliyim’ diyen herkesi yarışmamıza bekliyoruz.” diye konuştu.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler