Girişimci Kadınlarımız Tarihi Kitaptan 6 Ayrı Koku Üretti

Girişimci Kadınlarımız Tarihi Kitaptan 6 Ayrı Koku Üretti

Adanalı kadın girişimci Berman Mantı, Anadolu’da Adana-Kozan sınırları içerisinde yer alan Anavarza Bölgesi’nde, Roma İmparatorluğu zamanında yaşamış, hekim ve farma..

 
Adanalı kadın girişimci 1500 yıllık kitaptan esinlendi, 6 ayrı koku üretti.
 
Adanalı kadın girişimci  Berman Mantı, Roma İmparatorluğu döneminde yaşamış Adanalı Dioscorides’in ‘De Materia Medica’ kitabından esinlenerek ürettiği 6 farklı kokuyu vatandaşların beğenisine sunuyor.
 
Dioscorides’ten günümüze uzanan 6 ayrı koku Adana’da hayat buldu.
 
Adanalı kadın girişimci Berman Mantı, Anadolu’da Adana-Kozan sınırları içerisinde yer alan Anavarza Bölgesi’nde, Roma İmparatorluğu zamanında yaşamış, hekim ve farmakoloji bilgini Pedanius Dioscorides’in ‘De Materia Medica’ kitabından esinlenerek 6 çeşit koku tasarladı.
 
Özellikle Toroslar’da, Akdeniz Bölgesi’nin bütün bitkilerini tek tek inceleyen ve ayrı ayrı resmeden, bitkilerin hangi hastalığa şifa olacağına yönelik önemli bir kaynak olarak günümüze kadar gelen ‘De Materia Medica’ kitabında yer alan bilgiler ışığında Toroslar’ı da inceleyerek kolonya kokusu çalışan girişimci Berman Mantı, “Vatandaşlarımıza sağlıklı, 6 farklı koku sunmakla birlikte modern botaniğin kurucusu, sağlık alanında insanlığa hizmet etmiş Pedanius Dioscorides’i anmak ve tanıtmak istedik” dedi.
 
Kitap sayesinde Roma İmparatorluğu döneminde olduğu bilinen 6 ayrı bitkinin kokusunu uzun süren bir çalışmayla gün yüzüne çıkardıklarını ifade eden Berman Mantı, Dioscorides özel serisi oluşturduklarını vurguladı.
 
“Işık Tutacak”
 
Çukurovalı, Adanalı bilim insanı Dioscorides’i tanıtmaktan duyduğu mutlulukla birlikte, gelecek nesillere önemli bir kaynak sunmanın gururunu yaşadığını dile getiren Mantı, tıp bilimi üzerine yaptığı çalışmaların, özellikle tedavilerde kullanılan ilaçlarla ilgili sürecin üst düzeyde sınıflandırıldığı Dioscorides’in bu çalışmalarının kendisinden sonra gelen bilim insanlarına ışık tuttuğunu ifade etti.
 
Dioscorides’in kitabının 1500 yıl boyunca tedavi kitaplarının ana kaynağı olarak kullanıldığını ve kitabın ‘Kokulu Bitkiler, Yağlar, Merhemler ve Ağaçlar’, ‘Canlılar, Süt ve Süt Mamülleri’, ‘Kökler, Usareler ve Otlar’, ‘Otlar ve Kökler’, ‘Şaraplar ve Anorganik Maddeler’ olmak üzere 5 bölümden oluştuğunu belirten Mantı, kitapta geçen bitkilerin çoğunun gastronomi haritamızda Anadolu ve Akdeniz Bölgesi bitkileri olduğunu, tıp tarihine de ışık tutan bu kaynağın Çukurova topraklarında yazılmasının kültürel bir miras olarak kabul edilip tanıtılması gerektiğine inandıklarını  ifade etti.
 
Kitabın Anadolu’daki tıbbi bitkilerin ve florası hakkında en eski ve en önemli kaynak olduğunu kaydeden Adanalı girişimci kadınlarımızdan  Berman Mantı, “Bu önemli kaynak ışığında biz de Adanalı Dioscorides’in tıp ve bilim dünyasına sunduğu hizmetlerin gelecek nesillere de doğru ve güvenilir bir şekilde aktarılması için çaba gösterdik. Ciddi ve güvenilir bir çalışmanın sonunda Adanamıza, ülkemize 6 ayrı koku sunmanın heyecanını yaşıyoruz” dedi.


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler