En ‘Ballı’ Festival Mersin’in

Mersin'in Erdemli ilçesinde Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından "1. Bal Festivali'' düzenlendi. Festivalde bu yıl İstanbul...

En ‘Ballı’ Festival Mersin’in
Mersin'in Erdemli ilçesinde Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından "1. Bal Festivali'' düzenlendi. Festivalde bu yıl İstanbul'da yapılan Dünya Apimondia Kongresi'nde dereceye giren Mersinli bal üreticilerine teşekkür plaketi, güzellik yarışmasında dereceye girenlere de altın ödülü verildi.
 
DÜNYA MARKASI
Erdemli Sahil Bandı Dr. Devlet Bahçeli Meydanı'nda gerçekleştirilen festivalin açılış konuşmasını yapan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Ali Torpil, Erdemli yaylalarında elde edilen balın bir dünya markası olmasının hem Türkiye hem de bölge arıcılığını ön plana çıkarttığını kaydetti. Torpil, "Yarışmalarda dereceye giren balları üreten firma sahiplerin teşekkür ediyor, diğer bal üreticilerimizin de bu tür yarışmalara katılmalarını istiyoruz" dedi.
 
"GURURLANDIK"
Erdemli dünya kalitesinde tarımsal üretimlerin yapıldığını belirten Belediye Başkanı Mükerrem Tollu da, "Bunlardan bir tanesi de geçtiğimiz aylarda İstanbul'da gerçekleştirilen Apimondia Kongresinde altın madalya alan Eğriçayır balıdır. Sadece Eğriçayır balı değil ikincilik ve üçüncülük alan balların da Mersin bölgesinden çıkması bizleri gururlandırdı" diye konuştu.
 
EKONOMİYE BÜYÜK KATKI
Gıda Tarım ve Hayvancılık Mersin İl Müdürü Arif Abalı ise, Mersin ilinin zengin bitki florasına sahip olduğunu, özellikle Toroslardaki kekik bitki örtüsünün yoğun olarak bulunmasından dolayı kekik balı, narenciye kenti olmasından dolayı da narenciye balıyla ön plana çıktığını kaydederek, "Mersin genelinde 2 bin 756 arıcı ve 262 bin 564 kovan bulunmaktadır. 3 bin 252 ton da bal üretimi yapılarak ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır" şeklinde konuştu.
 


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler