Havuç Nedir? Nereden Geldi? Havuç Çeşitleri Nelerdir?

Havuç Nedir? Nereden Geldi? Havuç Çeşitleri Nelerdir?

Havuç, yabanıl bir formu ile Orta Asya'da ve Avrupa'da ilk kez yetiştirilmiştir. Zaman içinde, seçilmiş çeşitler daha büyük, tatlı ve besleyici hale getirilmiştir. Turuncu renkteki modern..

 
Havuç Nedir? Havuç Nereden Geldi? Havuç Çeşitleri Nelerdir?
 
Türk aşçı haberleri ve güncel mutfak haberleri olarak Havuç Nedir, Havuç Nereden Geldi? Havuç Çeşitleri Nelerdir konularını araştırdık...
 
Havuç Nedir?
Havuç, Apiaceae familyasından Daucus carota adlı bitki türünün kökünden elde edilen bir sebzedir. Yüksek oranda beta-karoten içerir, bu da vücut tarafından A vitamini olarak kullanılır. Ayrıca diyet lifi, antioksidanlar ve bir dizi vitamin ve mineral açısından zengindir. Havuçlar genellikle turuncu renkte olsalar da, mor, sarı, kırmızı ve beyaz gibi farklı renklerde de olabilirler.
 
Havuç Nereden Geldi?
Havuç, yabanıl bir formu ile Orta Asya'da ve Avrupa'da ilk kez yetiştirilmiştir. Zaman içinde, seçilmiş çeşitler daha büyük, tatlı ve besleyici hale getirilmiştir. Turuncu renkteki modern havuçların popülaritesi, 16. yüzyılda Hollanda'da geliştirilmesiyle birlikte artmıştır. Havuç şu anda dünya genelinde birçok iklimde yetiştirilmektedir.
 
Ziraat Ve Tarımda Yetiştirilen Havuç Çeşitleri Nelerdir?
Havuç çeşitleri genellikle renk, boyut ve şekle göre farklılık gösterir. İşte bazı popüler havuç çeşitleri:
 
Nantes Havuçları: 
Orta boyda, silindir şeklinde ve tatlı bir tada sahiptirler.
 
İmperator Havuçları: 
Uzun ve konik bir şekle sahiptirler. Bu türler genellikle işlenmiş ürünler ve meyve suyu yapımı için kullanılır.
 
Danvers Havuçları: 
Kısmen konik bir şekle sahip, orta ila büyük boyda havuçlardır. Amerika'da popülerdir ve genellikle saklama için uygun olan bir türdür.
 
Mini Havuçlar: 
Küçük boyutlarda ve genellikle çocuklar için cazip olan bir havuç türüdür.
 
Mor Havuçlar: 
Mor renkte, antioksidan açısından zengin bir havuç çeşididir.
 
Beyaz Havuçlar: 
Beyaz renkte olup, daha az tatlıdırlar.
 
Sarı Havuçlar: 
Sarı renkte ve benzer şekilde beta-karoten içerir.
 
Her bir havuç çeşidi, kendine özgü tat, doku ve besin profiline sahiptir, ve yemek tariflerine veya pişirme yöntemlerine göre seçilebilirler.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler