Fazla Gıda Olcay Silahlı; “Su Gıdadır, Su Yaşamdır.”

Fazla Gıda Olcay Silahlı; “Su Gıdadır, Su Yaşamdır.”

Fazla Kurucu Ortak ve CEO’su Olcay Silahlı, gıda ve su ilişkisine değinerek, “Su krizinin önüne geçmek ve kaynak kullanımında sorumlu sistemler geliştirmek için gıda alanına odaklanmalı..

 
“2050 yılına kadar su krizinin önüne geçilmeli, Dünya’mızı kurtarmaya davet ediyorum.”
 
“Su gıdadır, su yaşamdır.” teması ile 16 Ekim günü kutlanan Dünya Gıda Günü kapsamında Fazla Kurucu Ortak ve CEO’su Olcay Silahlı, gıda ve su ilişkisine değinerek, “Su krizinin önüne geçmek ve kaynak kullanımında sorumlu sistemler geliştirmek için gıda alanına odaklanmalı” dedi ve herkesi dünyayı kurtarmak için harekete geçmeye davet etti.
 
2016 yılında gıda kaybı ve israfına odaklanarak çıktıkları yolda teknoloji tabanlı, bütünsel atık yönetimi geliştiren ve 2022 yılında tekstil, ambalaj ve kimya endüstrilerinde de fazlayı faydaya dönüştürmeye başlayan Fazla’nın Kurucu Ortak ve CEO’su Olcay Silahlı; 16 Ekim Dünya Gıda Günü kapsamında gıdanın su ile ilişkisine değindi, bu küresel problemleri çözmek adına Fazla olarak yaptıkları çalışmalardan bahsetti.
 
Birleşmiş Milletler tarafından 1945 yılında kurulan Gıda ve Tarım Örgütü’nün kuruluşu anısına düzenlenen ve küresel açlık sorunu, gıda güvenliği ve krizi gibi konular etrafında şekillenen Dünya Gıda Günü her yıl 16 Ekim tarihinde Dünya Gıda Programı, Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu katkılarıyla kutlanıyor.
 
Bu yıl “Su gıdadır, su yaşamdır.” temasını sahiplenen Dünya Gıda Günü kapsamında gıdanın su ile ilişkisine değinen Fazla Kurucu Ortak ve CEO’su Olcay Silahlı, “Küresel çapta 4 milyar insan, yani Dünya nüfusunun neredeyse yarısı, yılın en az bir ayında şiddetli şekilde su kıtlığı yaşıyor.
 
Su yaşamın devamlılığı için en temel ihtiyaçların başında geliyor ve su kaynaklarının verimli kullanımı yeryüzü üzerindeki tüm canlıları derinden etkiliyor. Tatlı su kaynaklarının %70’inden fazlasının tarım faaliyetlerinde kullanıldığı ve bu oranın 2050 yılına kadar %35 artacağının öngörüldüğü göz önüne alındığında su krizinin önüne geçmek ve kaynak kullanımında sorumlu sistemler geliştirmek için gıda alanına odaklanmak daha fazla önem kazanıyor.” şeklinde konuştu.
 
Silahlı, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda ve SKA 12: Sorumlu Üretim ve Tüketim odağında başta gıda endüstrisi olmak üzere tekstil, ambalaj ve kimya endüstrilerinde sürdürülebilir sistemler kurmak adına teknoloji ve inovasyondan güç aldıklarını ifade etti. Silahlı, “Fazla olarak gıda kaybı ve israfını azaltmak için Gıda Kazanımı Hiyerarşisini pusula edinerek geliştirdiğimiz servislerimiz ile atık oluşumunu kaynağında önlemek ve oluşan atıkları en yüksek çevresel, sosyal ve finansal fayda ile döngüsel ekonomiye kazandırmak için çalışıyoruz. 
 
Gıda üretiminde ve tabaktan sofraya hikayesinde kullanılan toprak, su, enerji ve insan gücü gibi kaynakların israf olmaması ve katma değerli şekilde ekonomiye kazandırılması için çözüm geliştiriyoruz. Sürdürülebilir ve adil gıda sistemleri kurmanın küresel su krizine çözüm olmak adına ele alınması gereken temel konulardan biri olduğunun bilinci ile paydaşlarımızın sorumlu şekilde atık yönetimi gerçekleştirmesini sağlıyoruz. Dünya Gıda Günü kapsamında da tedarik zincirindeki tüm paydaşları bu ortak amaç etrafında birlik olmaya ve Dünya’mızı kurtarmaya davet ediyorum.” dedi.
 
Fazla Hakkında: Fazla; 2016 yılında Olcay Silahlı ve Arda Eren tarafından sürdürülebilir bir iş modeli geliştirirken Dünya adına etki yaratma ve bu doğrultuda gençlere örnek olma misyonu ile kurulmuştur. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını pusula edinen sosyal girişim; SKA 12: Sorumlu Üretim ve Tüketim başta olmak üzere SKA 2: Açlığa Son, SKA 11: Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar, SKA 13: İklim Eylemi ve SKA 17: Amaçlar için Ortaklıklar amaçlarına hizmet etmektedir. 
 
Özellikle Sanayi Devrimi’ni takip eden süreçte insanlığın Dünya üzerinde bıraktığı etkinin geri dönülemez bir hal alması ve iklim krizinin baş göstermesi ile küresel atık problemini odağına alan Fazla; teknoloji tabanlı, bütünsel atık yönetimi çözümleri geliştirerek başta gıda olmak üzere tekstil, ambalaj ve kimyasal endüstrilerinde atık oluşumunu kaynağında önlemek ve var olan atıkların en yüksek çevresel, sosyal ve finansal fayda ile döngüsel ekonomiye kazandırmak için çalışmaktadır. 
 
Operasyonlarına başladığı ilk yılda Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından desteklenen ilk Türk girişim olan Fazla; 2022 yılında şirketlerin finansal performanslarına ek olarak çevresel ve sosyal çalışmalarının da değerlendirildiği küresel B Corp ağında, atık yönetimi alanında Türkiye’den seçilen ilk kurum olarak yerini almıştır. Atık yönetimi sektörüne liderlik etmenin yanında atık algısını değiştirme misyonu da taşıyan girişim, Dünya’nın ihtiyaç duyduğu sistemsel dönüşüme öncülük etmek adına çalışmalarına devam etmektedir.
 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler