Daü Öğrencileri İtalya’da Gastronomi Stajını Tamamladı

Daü Öğrencileri İtalya’da Gastronomi Stajını Tamamladı

Prof. Dr. Kılıç, öğrencilerin fakültede yer alan 6 uygulama mutfağı, uygulama restoranı, amfi mutfağı, barista café ve miksoloji laboratuvarında uluslararası eğitim kadros..

 
Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ile İtalya’nın önde gelen kurumlarından ICIF – Italian Culinary Institute For Foreigners (Yabancılar İçin İtalyan Mutfağı Enstitüsü) arasında imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde yaz stajlarını İtalya’da yapan DAÜ Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri için sertifika töreni düzenlendi.
 
“Gurur Verici Bir Tablo”
 
Barista Café’de düzenlenen törende konuşan DAÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Kılıç, 2010-2011 Akademik Yılı’nda 2 yıllık Aşçılık ön lisans programında 25 öğrenciyle başlayan eğitimin; bugün Türkçe ve İngilizce Gastronomi ve Mutfak Sanatları lisans bölümlerinin yanı sıra, Aşçılık eğitimleri ile Pastacılık ve Ekmekçilik ön lisans programlarında 600 civarında öğrenci ile devam ettiğini kaydetti. 
 
Prof. Dr. Kılıç, öğrencilerin fakültede yer alan 6 uygulama mutfağı, uygulama restoranı, amfi mutfağı, barista café ve miksoloji laboratuvarında aşçılık mesleğindeki uluslararası eğitim kadrosu ile kaliteli eğitim almakta olduğunu ifade ederek, bunun da gurur verici bir tablo olduğunu belirtti.
 
Michelin Yıldızlı Restoranlarda Staj Yaptılar
 
Öğrencilerin küreselleşen dünyada daha iyi yerlere gelebilmesi amacıyla fakülte yönetimi tarafından başlatılan çalışmalar sonucund;
 
ICIF - Italian Culinary Institute For Foreigners (Yabancılar İçin İtalyan Mutfağı Enstitüsü) ile  Şubat 2015’te anlaşma yapıldığını kaydeden Prof. Dr. Kılıç, yapılan bu anlaşma kapsamında ilk öğrencilerini 2015 yaz döneminde İtalya’ ya uğurladıklarını ifade etti. Prof. Dr. Kılıç, bugün gelinen noktada 22 öğrencinin yaz dönemi staj ve eğitimlerinin ICIF’te 2 haftalık temel İtalyan mutfağı eğitimi ve sonrasında Michelin yıldızlı ve lüks restoranlarda yapılan stajlarla pekiştirildiğini aktardı.
 
Staj Yapan Daü Turizm Fakültesi Öğrencilerine İş Teklifleri
 
Törende söz alan öğrenciler, staj ve eğitim kapsamında İtalyan mutfağının inceliklerini öğrendiklerini belirterek, şef ve yöneticilerin yaptıkları stajlardan memnun kaldıklarını ve mezuniyet sonrasında iş teklifi aldıklarını da ifade ettiler. Tören, sertifikaların dağıtılmasının ardından yapılan kokteyl ile sona erdi.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler