Hakkari Yöresel Lezzetleri Gastronomi Atölyesinde

Hakkari Yöresel Lezzetleri Gastronomi Atölyesinde

Atölyede, Türk mutfağı ile harmanlanan yöresel yemekler, özellikle endemik bitki türlerinden hazırlanan tariflerle büyük ilgi görüyor. Bu gastronomi merkezi..

 
Hakkari’de Gastronomi Atölyesi Açıldı: Yöresel Lezzetler ve Şefler Yetişiyor..
 
Hakkari'de, yöresel lezzetlerin yaşatılması ve gelecek nesil şeflerin yetiştirilmesi amacıyla, Lilyana Kadın Kooperatifi tarafından yeni bir gastronomi atölyesi faaliyete geçirildi. Türk Aşçı Haberleri ve Güncel Mutfak Haberleri olarak elde ettiğimiz bilgilere göre, 8 Mart'ta açılan bu atölye, Ticaret Bakanlığından alınan hibe desteğiyle kuruldu ve Hakkari'nin zengin mutfak kültürünü tanıtmayı hedefliyor.
 
Atölyede, Türk mutfağı ile harmanlanan yöresel yemekler, özellikle endemik bitki türlerinden hazırlanan tariflerle büyük ilgi görüyor. Bu gastronomi merkezi, sadece yöresel yemeklerin üretimiyle kalmayıp, aynı zamanda öğlen yemekleri servisiyle de dikkat çekiyor.
 
Lilyana Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Üyesi Esra Kılıç, atölyenin amaçlarını paylaşırken, "Amacımız, aşçılık eğitimi vererek yeni şefler yetiştirmek ve unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemeklerimizi endemik bitkilerle zenginleştirerek tekrar popüler hale getirmektir," dedi. Esra Kılıç, "Burayı beş kadın aşçı olarak işletiyoruz. Hem istihdama katkıda bulunuyoruz hem de aşçı yetiştirme projemize devam ediyoruz. Mevsiminde topladığımız bitkileri yemeklerimizde kullanarak, ziyaretçilerimize sağlıklı ve otantik tatlar sunuyoruz," diye ekledi.
 
Bu atölye, bölgesel gastronomiye yeni bir soluk getirirken, Hakkari'nin kültürel zenginliklerini de ön plana çıkarıyor. Türk Aşçı Haberleri ve Güncel Mutfak Haberleri olarak, Lilyana Kadın Kooperatifi'nin bu değerli girişiminin, bölgedeki gastronomi ve turizm alanında yeni fırsatlar yaratmasını ve genç yeteneklere ilham kaynağı olmasını umuyoruz.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler