Türk Mutfağı Haftası Dünyada Coşkuyla Kutlandı

Türk Mutfağı Haftası Dünyada Coşkuyla Kutlandı

Türk Mutfağı Haftası kapsamı 'nda gerçekleştirilen etkinlikleri sizler için derledik. Enstitü, dünyanın farklı coğrafyalarında bulunan temsilcilikleri ve büyükelçilikler iş birliğiyle..

 
Türk Mutfağı Haftası Dünyada Coşkuyla Kutlandı...
 
Türk Aşçı Haberleri olarak, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda 21-27 Mayıs 2024 tarihleri arasında düzenlenen 'Türk Mutfağı Haftası' kapsamında gerçekleştirilen etkinlikleri sizler için derledik. Enstitü, dünyanın farklı coğrafyalarında bulunan temsilcilikleri ve büyükelçilikler iş birliğiyle Türk mutfağını dünya sahnesinde tanıttı.
 
Buenos Aires, Arjantin:
Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te, Türkiye’nin Buenos Aires Büyükelçiliği, Buenos Aires Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve Türk Hava Yolları iş birliğiyle düzenlenen gastronomi atölyelerinde Arjantinli şefler ve gastronomi öğrencileri, Ege mutfağının lezzetlerini hazırladı. Instituto de Gastronomia de Latinoamerica’da Şef Çiğdem Seferoğlu tarafından verilen uygulamalı seminerlerle Türk mutfağı hakkında bilgi edindiler.
 
Viyana, Avusturya:
Viyana Büyükelçiliği ve Viyana YEE tarafından düzenlenen yemek atölyesinde, Şef Ömer Faruk Bingöl eşliğinde diplomat eşleri Ege Bölgesi'ne ait yemekler hazırladı. Katılımcılar, İzmir köfte, vişneli yaprak sarma, limonata ve kalburabastı tatlısı yapmayı öğrendi ve hazırladıkları yemekleri tatma fırsatı buldu.
 
Bakü, Azerbaycan:
Bakü Büyükelçiliği ve Bakü YEE tarafından düzenlenen etkinlikte, Azerbaycan'ın seçkin sanatçıları ve medya mensupları Ege mutfağına özgü yemeklerle ağırlandı. Ege Üniversitesi Gastronomi Bölümü eğitmenleri tarafından hazırlanan Ege Bölgesi’ne özgü zeytin ve peynirler, tarhana çorbası, mücver, zeytinyağlı yemekler ve tatlılar ikram edildi.
 
Rabat, Fas:
Rabat Büyükelçiliği, Rabat YEE ve Türk Hava Yolları ortaklığında Fas’ın önemli gastronomi okullarından Temara Turizm ve Otelcilik Okulu'nda düzenlenen etkinlikte, Türk şefler Necati Yılmaz ve Osman Sunal tarafından hazırlanan 'kuzu tandır' büyük beğeni topladı.
 
Doha, Katar:
Doha Büyükelçiliği ve Doha YEE’nin ev sahipliğinde, Şef Serhat Doğramacı'nın katılımıyla 'Ege Mutfağının Püf Noktaları' konulu bir söyleşi düzenlendi. Ayrıca, Katara Kültür Köyü'nde yemek atölyesi ve söyleşi etkinlikleri gerçekleştirildi.
 
Varşova, Polonya:
Varşova Büyükelçiliği ile Varşova YEE iş birliğinde düzenlenen etkinlikte, Ege mutfağından çeşitli ikramlar sunuldu. Etkinlikte, davetliler yaprak sarmasının yapımını öğrendi ve atölye çalışmasına katıldı.
 
Dakar, Senegal:
Senegal’in başkenti Dakar’da düzenlenen programda, Şef Yunus Emre Akkor ve ekibi tarafından Ege lezzetlerinin yer aldığı özel bir menü hazırlandı. Dakar Büyükelçiliği'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlikte, Senegal Turizm ve El Sanatları Bakanı Mountaga Diao ve diğer davetliler Türk mutfağının lezzetlerini tattı.
 
Beyrut, Lübnan:
Beyrut Büyükelçiliği ve Beyrut YEE iş birliğiyle, Lübnan’ın devlet kanalı Tele Liban’da düzenlenen yemek programında Türk mutfağı tanıtıldı. Şef Antoine’nın programında Büyükelçilik Aşçısı Yahya Salha tarafından 'Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı' kitabındaki tarifler hazırlandı.
 
Türk Aşçı Haberleri olarak, Türk Mutfağı Haftası etkinliklerinde emeği geçen herkesi tebrik ediyor ve Türk mutfağının uluslararası alanda daha fazla tanınmasını diliyoruz.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler