Bodrum Acı Ot Festivali Başladı

Bodrum Acı Ot Festivali Başladı

MUĞLA'nın Bodrum ilcesinde bu yıl ilk kez, Bodrum Yarımadası'nın ve Türkiye'nin lezzetlerini buluşturmak...

Bodrum Acı Ot Festivali Başladı
MUĞLA'nın Bodrum ilcesinde bu yıl ilk kez, Bodrum Yarımadası'nın ve Türkiye'nin lezzetlerini buluşturmak amacıyla acı ot festivali düzenlendi.
 
Ortakent-Yahşi Yalısını Geliştirme ve Mavi Bayrak Derneği (OYDER) tarafından, Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Belediyesi, Bodrum İlce Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Bodrum Ticaret Odası (BODTO), Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası, ceşitli dernek ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle gercekleştirilen Bodrum Acı Ot Festivali, eski tarım aracları sergisi ve kortej yürüyüşü ile başladı. 
 
Yürüyüşe Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, CHP Bodrum İlce Başkanı Recai Seymen ve cok sayıda vatandaş katıldı. Festivalde eski tarım aracları da sergilendi. Sergide, 1930 model su pompası, kücük traktörler, tarla sürmede kullanılan arac ve gerecler tanıtıldı.
 
Bodrum'un doğal otlarından acı ot, baldıran, deli kenker, turpotu, tilkişen, ada marulu ve deli kenker dolması, külür, cetimek pidesi, havanda incir, cetimek, mart mantarı kavurması, sakızdırık köftesi, ilabada dolması gibi yöresel ürünlerin yanı sıra Bodrum'a özel bircok gizli kalmış yöresel tat, acılan 140 stantta ziyaretciler ile buluşturuldu. 
 
Sütten cökelek ve peynire, zeytinyağından sabuna kadar özenle secilmiş doğal ürünlere de festivalde yer verildi. Festival alanına kurulan mutfaklarda da ceşitli otlardan yiyecekler yapılarak, ziyaretcilerin tadımına sunuldu.
 
 
OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aras, Bodrum'un bir festival olduğuna dikkat cekerek, "Bodrum ve cevresinden 140 stantta 300ü aşkın katılımcımız var. ceşitli otlarla yaptıkları yiyecekleri ve otları burada vatandaşlarımızla buluşturdu. Eğlenceli bir festival olacak. ünlü şefler de ceşitli yiyecekler yapacak. Desteği gecen herkese teşekkür ediyoruz" dedi.
 
Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu ise yerel değerleri korumanın önemine değinerek, "Katılım cok güzel. Bodrum Acı Ot Festivali'nin alternatif turizm acısından Bodrum'a önemli bir değer katacağına inanıyorum. cevre illerden de bu festival icin gelen misafirler var. Bodrum'un kültürün ve lezzetlerini tanıtmış oluyoruz" şeklinde konuştu. Bodrum Acı Ot Festivali yarın akşam saatlerinde yapılacak etkinliklerin ardından sona erecek.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler