Göynük’te Eko-Gastronomi Kongresi

Göynük’te Eko-Gastronomi Kongresi

Bolu’nun sakin şehir unvanına sahip Göynük ilçesinde ‘Eko-Gastronomi Kongresi’ düzenlendi. Cittaslow Türkiye ve Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu tarafından organize edilen etkinliğe, Ataşehir

Göynük’te Eko-Gastronomi Kongresi
Sakin şehir unvanına sahip Bolu’nun Göynük ilçesi, bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Eko-Gastronomi Kongresi’ne ev sahipliği yaptı.
 
Bolu’nun sakin şehir unvanına sahip Göynük ilçesinde ‘Eko-Gastronomi Kongresi’ düzenlendi. Cittaslow Türkiye ve Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu tarafından organize edilen etkinliğe, Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. H. Rıdvan Yurtseven, Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan, Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu Mütevelli Heyet Başkanı Mevlüt Adıgüzel ve Cittaslow Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer katıldı. 
 
‘Miras mutfaklar’ ve ‘yadigar ürünler’in tartışıldığı dört oturumda gerçekleşen kongrede, çeşitli konuşmacılar sunum yaptı.


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler