Kıymalı Semsek Tarifi

Kıymalı Semsek Tarifi

Kıymalı Semsek Tarifi; Soğan ince ince kıyılır ve kıyma ile beraber bir fincan su ilavesiyle pişirilir...

 
 
Kıymalı Semsek Tarifi
 
Kıymalı Semsek Tarifi Malzemeleri 
 
Kıymalı Semsek Tarifi Hamuru:
 
*    1 kg un, 
*    1 çorba kaşığı sadeyağ, 
*    1 çay kaşığı tuz.
*    Kızartmak için: Sıvıyağ.
 
Kıymalı Semsek Tarifi İçi: 
*    1 adet büyük boy, 
*    kuru soğan, 
*    1/2 kg kıyma et (koyun veya kuzu), 
*    1/2 demet maydanoz, 
*    1 tatlı kaşığı tuz, 
*    arzuya bağlı tarçın veya karabiber
 
Kıymalı Semsek Yapılış Tarifi
Soğan ince ince kıyılır ve kıyma ile beraber bir fincan su ilavesiyle pişirilir. Kendi yağında 12-13 dakika kadar kavrulur. Doğranmış maydanoz ve tuz ilave edilir.
 
Arzu edilirse tarçın veya karabiber eklenebilir. 1 su bardağı un ayrılarak geri kalan un, sadeyağ, tuz ve su ile katı bir hamur yoğrulur. 10 dakika dinlendirilir.
 
Hamurdan ceviz büyüklüğünde bir yumak alınır. Ekmek tahtası üzerinde, oklava ile 15-16 santim çapında, daire şeklinde açılır. Açarken, ayrılan undan tahta üzerine serpiştirilerek yapışması önlenir. 
 
Açılan hamurun bir yarısına, önceden hazırlanan içten bir çorba kaşığı kadar konulur. Boş olan yarı üzerine katlanır. 
 
Kenarları elin şehadet ve başparmağı uçları ile bastırılıp sıkılarak hem kapatılır, hem de şekil verilir. Hazırlanan semsekler yağda iki yüzü kızartılarak çıkarılıp servis yapılır.
 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler