Mutancana Tarifi

Mutancana Tarifi

Osmanlı saray mutfağında paşaların ve Osmanlı padişahlarının vazgeçilmez yemeklerin...

Osmanlı saray mutfağında saray ağalarının, paşaların ve Osmanlı padişahlarının vazgeçilmez yemeklerinden biri de mutancana ‘dir. Domates tam olarak saray mutfaklarında kullanılmaya başlamadan önce etli yemekler koruk suyu, baharat ve kuru meyveler ile tatlandırılıyordu. 
 
Mutancana Tarifi
Mutancana Kullanılan Malzemeler 
 
*    1⁄2 Kg. Kuzu/Av Geyik Eti
*    2 Soğan
*    1Çorba Kaşığı Tereyağ
*    1 Küçük Salkım Kızıl Üzüm/Veya Çekirdekli Siyah Kuru Üzüm 
*    6-7 Kayısı Kurusu 
*    4-5 Kara Erikveya Erik Kurusu
*    2 Çorba Kaşığı Sirke
*    1 Tatlı Kaşığı Bal
*    3 Çorba Kaşığı Öğütülmüş Ceviz Veya Badem 
 
Mutancana Yapılış Tarifi
Etler kuşbaşı doğranıp 1⁄2 çorba kaşığı yağda hafif kavrulacak, bir çay bardağı kadar su ilave edilip pişirilecek, pişme tamamlanınca tencereden alınıp bal ve 1⁄2 çorba tereyağ kızdırılıp etler biraz kızartılıp kepçe kabın içersinden çıkartılacak. 
 
İnce kıyılmış soğan, çekirdekleri çıkartılmış üzüm, kabukları soyulmuş kayısı, çekirdekleri çıkartılmış erik, üzüm etlerin piştiği tencereye konularak tuz, sirke ve yarım çay bardağı sıcak su ilavesi ile pişirilecek. 
 
Ateşin altı söndürülmeden bir kaç dakika önce etler içine ilave edilip. Ateşin altı söndürülüp 10 dakika dinlenmeye bırakılacak. Yemek tabağına alındıktan sonra üzerine öğütülmüş ceviz veya badem ilave edilecek. 
 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler