Evde Un Helvası nasıl yapılır?

Evde Un Helvası nasıl yapılır?

Anadolu Mutfağı, Türk Mutfak Kültüründeki tarihi lezzet miraslarımızı dikkate alarak mutfak sanatlarında geleceğin Türk şeflerine Aşçılık Eğitimlerinde ön planda..

Evde Un Helvası nasıl yapılır?Anadolu Mutfağı, Türk Mutfak Kültüründeki tarihi lezzet miraslarımızı dikkate alarak mutfak sanatlarında geleceğin Türk şeflerine Aşçılık Eğitimlerinde ön planda tutarak yöresel mutfaklarımız ve yöresel yemeklerimiz hakkındaki akademik çalışmaları ile de bilinen ünlü Şeflerimizden Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz SEÇİM'e;
 
Geleneksel Türk Mutfağına ve Kültürüne  vermiş olduğu destek ve ilgili araştırmaları için teşekkür eder, profesyonel kariyerinde ve hayatında başarılar dileriz..
 
Anadolu'da Helva Kimi zaman sevinçlerin ortağıdır, Türk Mutfak Kültüründe Helva kimi zaman da üzüntülerin... Yöresel Mutfaklarda Helva Doğumda, ölümde, gurbete gidişte veya dönüşte, düğünde dernekte, hastanın iyileşmesinde pişirilip dağıtılır eşe dosta. Osmanlı Saray Mutfağında Damakları tatlandıran bir lezzet olmaktan ötedir Helva...
 
Evde Un Helvası nasıl yapılır? Türk mutfağının en eski Helvalılarından biri afiyet olsun...
 
Un Helvası Tarifi "Şef Yılmaz SEÇİM"
Un Helvası Kullanılacak Malzemeler
 
*     2 Su Bardağı Un,
*     2 Su Bardağı Tozşeker,
*     2 Su Bardağı Su
*     1/2 Su Bardağı Sıvıyağ
*     50 Gram Tereyağı
*     1 Su Bardağı İri Dövülmüş Ceviz
 
Un Helvası İşlem Basamakları
-Un, tereyağı ve sıvıyağı tencereye alıp rengi altın sarısından kahverengiye dönene kadar kısık ateşte sürekli karıştırarak kavurun.
 
-İçine cevizleri de ekleyip bir iki dakika da cevizle kavurun. Kavrulunca altını kapatıp biraz soğumasını bekleyin.
 
-Soğuyunca içine önce su ardından şekerini ilave edip tencerenin altını tekrar açın. Kısık ateşte kaynayıp kıvama gelene kadar pişirin. Kıvama gelince altını kapatıp şekil verip servis yapın.
 
Türk Aşçı Haberleri Not; 
Türk aşçı haberleri olarak sizler için hazırlamış olduğumuz bu nefis ve lezzetli helva tariflerini denediğinizde yorumlar bölümünde sizlere daha iyi hizmet edebilmek amacı ile düşüncelerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz.
 


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler