Denizli Mutfağının Kültürel Yemek Mirası Tanıtımı...

Denizli Mutfağının Kültürel Yemek Mirası Tanıtımı...

Özellikle yöresel mutfaklarımız 'dan yöresel yemeklerin yemek hikayelerini dinleyince benim için unutulmaz bir deneyim oldu. Denizli bir hazine, her tabak...

Denizli Mutfağının Kültürel Yemek Mirası Tanıtımı...
 
Denizli Valiliği, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Denizli Genç Aşçılar Derneği ve Türkiye-Azerbaycan Kulinariya Komitesi tarafından 11-12-13 Ağustos 2020 tarihlerinde düzenlenen “Denizlimizin Kültürel Yemek Mirasını Tanıtıyoruz” etkinliğinde, Denizli’nin doğal ve tarihi güzellikleri ile kültürel yemek mirası yurtiçi ve yurtdışına tanıtıldı.
 
Rusya Federasyonunda bulunan Gastronomi Dergisi Köşe Yazarı Elena Vorontsova’nın da aralarında bulunduğu Aşçı dernek federasyon haberlerinde ekip önce Pamukkale, Türk Aşçı Haberleri Hierapolis ve Laodikeia’yı gezerek ilimizin doğal ve tarihi güzelliklerini gezdiler, sonrasında ilimizin yöresel yemeklerini yakından incelemek, tariflerini öğrenmek ve tadım yapmak üzere restoranlara ziyarette bulundular.
 
Etkinlik; Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal Daire Başkanı Hüdaverdi Otaklı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol, Rusya Fedarasyonu Gastronomi Köşe Yazarı Elena Vorontsova, Türk Aşçı Haberleri Denizli TURES Başkanı Dursun Göçenoğlu, Denizli Genç Aşçılar Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kursak, Denizli Genç Aşçılar Derneği Dışişleri Özel Kalem Sekreteri Arda Er ve Türkiye-Azerbaycan Mutfak Komitesi Başkanı Melih Uysal’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
 
13 yıldır Antalya’da yaşayan ve Türk mutfağı lezzetlerini her fırsatta sosyal medyadan Ruslara anlatan Şef Elena Vorontsova ise Denizli’yle ilgili izlenimlerini anlatırken “13 yıl önce Pamukkale’ye gelmiştim, Türk Aşçı Haberleri ancak resmi bir davetle ilk kez geliyorum. Teleferik, Bağbaşı Yaylası, Pamukkale, Hierapolis, Laodikeia, Kaleiçi Çarşısı gibi pek çok yeri gezdik ve gördüklerim beni hem şaşırttı hem mutlu etti. 
 
Yemeklerden ise keşkek, kebap, leblebi, kekik, kavun çok hoşuma gitti.
 
Özellikle yöresel mutfaklarımızdan yöresel yemeklerin yemek hikayelerini dinleyince benim için unutulmaz bir deneyim oldu. Türk Aşçı Haberleri Denizli bir hazine, her tabak da bir hikaye gibi… Bunların hepsini yurtiçinde ve yurtdışında anlatacağım” ifadelerine yer verdi.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler