Ispanak Kökü Yemeği...

Ispanak Kökü Yemeği...

Muğla mutfak kültüründe isini bilen ev hanımları için mutfakta israf yoktur. Hemen hemen sebzelerin her yeri farklı yemekler yada iştah acıcılar seklinde her yeri kullanılır...

Ispanak Kökü Yemeği...
Yöresel Lezzet Taşıyıcısı "Şükriye Ersoy - Milas/Ören"
 
Muğla mutfak kültüründe isini bilen ev hanımları için mutfakta israf yoktur. Hemen hemen sebzelerin her yeri farklı yemekler yada iştah acıcılar seklinde her yeri kullanılır. 
 
Bu sebzelerin değerlendirilen yerlerinden ortaya çıkan nefis yemeklerin biride Ispanak Kökü Yemeğidir.
 
En iyi Muğla yemeklerinden Ispanak Kökü Yemeği aynı zamanda Muğla yemek kültüründe en sevilen yemeklerden biridir. Peki bugüne kadar evinizde Ispanak Kökü Yemeği yaptınız mı?
 
Evde Ispanak Kökü Yemeği yapmak isteyenlere yöresel lezzet taşıyıcılarımızdan Şükriye Ersoy’un kaleminden ve kendi videolu yemek tarifi ile Ispanak Kökü Yemeği tarifini tavsiye ediyoruz..
 
Muğla Mutfağında En Sevilen Yemeklerden Evde Ispanak Kökü Yemeği Nasıl Yapılır?
 
 
En İyi Muğla Lezzetlerinden Evde Ispanak Kökü Yemeği İcin Kullanılan Malzemeler Nelerdir?
 
*     1 Kg Ispanak
*     Bir Bağ Dereotu
*     1 Adet  İnce Doğranmış Kuru Soğan, 
*     150 Gr Kadar Kıyma ,
*     3 Dis İnce Doğranmış Sarımsak
*     Zeytinyağı
*     Üzerine Biber Salçası Yada İri Doğranmış Biber Sosu
*     1 Su Bardağı Kadar Haşlanmış Nohut
*     Pulbiber
*     1/1,5 Su Bardağı Kadar Sıcak Su
*     Yoğurt
 
En İyi Yöresel Lezzetlerden Evde Ispanak Kökü Yemeği Yapılış Tarifi:
 
Ispanak Kökü Yemeği...
1 kg ıspanağın kök ve sap kısımlarıyla bir bağ dereotunu sap kısımları çok ince olmayacak şekilde doğranır. Tencereye 1 adet  ince doğranmış kuru soğan, 150 gr kadar kıyma ,3 dis ince doğranmış sarımsak koyularak zeytinyağında kavrulur. 
 
Ispanak Kökü Yemeği...
Üzerine biber salçası  yada iri doğranmış biber sosu ilave edilir. Bir kaç dakika bu şekilde kavrulduktan sonra 1 su bardağı kadar haşlanmış nohut eklenir. Karıştırılır. Ispanak kökleri ve sapları ilave edilir. Pulbiber eklenir. 
 
Karıştırılır. Bu şekilde 5 dk kadar kavrulduktan sonra 1/1,5 su bardağı kadar sıcak su ilave edilerek pişmeye bırakılır. Yanında yoğurtla  tam bi ziyafet.. 
 
Ispanak Kökü Yemeği...
Geleneksel Türk mutfağında Yöresel Lezzet Taşıyıcılarından Şükriye Ersoy ‘a mevcut bilgileri dahilinde mutfağımıza katkılarından dolayı teşekkür eder çalışmalarında başarılar dileriz...


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler