Dünyanın En Büyük Balıkları...

Dünyanın En Büyük Balıkları...

Dünyanın En Büyük Balığı Nerede Yetişir? Dünyanın en büyük balığı olan balina köpek balığı Hint, Pasifik ve Atlantik okyanusunda yetişmektedir. En Büyük Balık Türleri...

Dünyanın En Büyük Balıkları Hangileridir? En Büyük Balık Türleri Ve Özellikleri Nelerdir?
 
Dünyanın en büyük balığı sürekli olarak araştırılmaktadır. Dünya'nın en büyük balığı okyanuslarda yaşamaktadırlar. Özellikle balıklara karşı ilgi duyan kişiler Dünyanın en büyük balığını da merak etmektedirler. Son aylarda okyanuslarda yaşayan dünyanın en büyük balığı araştırılmaktadır. 
 
Peki dünyanın en büyük balığı hangisidir? En büyük balık türleri ve özellikleri nelerdir? İşte dünyanın en büyük balığı ile ilgili bütün bilgiler.
 
Dünyanın en büyük balığı balina türlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. Dolayısıyla balinalar sürekli olarak araştırılan büyük balıklardandır.
 
Dünyanın En Büyük Balığı Nedir? Dünyanın En Büyük Balığı Hakkında Bilgi
 
Dünyanın En Büyük Balıkları Hangileridir? En Büyük Balık Türleri Ve Özellikleri Nelerdir?
Dünya'nın en büyük balığı bir balina türü olan balina köpekbalığı olarak bilinmektedir. Boyları diğer balıklara göre oldukça büyüktür. Balina köpekbalıkları ayrıca en çok bilimsel araştırmalara maruz kalmış bir köpek balığıdır. Balina köpek balığı bir balina olmasına karşın memeli canlılar arasında değerlendirilmemektedir. 
 
Dünyanın en büyük balığı olsa da bu onu asla tehlikeli yapmamaktadır. Zararsız balık türü olan balina köpek balığı daha çok Hint ve Pasifik okyanusunda yaşamaktadır.
 
Dünyanın En Büyük Balığı Latince İsmi
 
Dünyanın en büyük balığı olan balina köpek balığının Latince ismi Rhincodon Typus'dur.
 
Dünyanın En Büyük Balığı Özellikleri
 
Dünyanın En Büyük Balıkları Hangileridir? En Büyük Balık Türleri Ve Özellikleri Nelerdir?
* Boyları 13.7 metreye kadar uzayabilmektedir.
* Dünyanın en büyük balığın ağırlığı 15 ila 21 ton arasında değişkenlik göstermektedir.
* Bu balık planktonlarını kullanarak beslenmektedirler.
* Genellikle Hint, Atlantik ve Pasifik okyanusunda yaşamaktadırlar.
* Okyanusun 70 metre derinliklerinde yaşarlar.
* Bazı türleri ise 700 metre aşağıda yaşamaktadırlar.
* Hızlı büyüyen bir köpek balığıdır.
* Dişleri ise bu balıkların küçüktür.
* Zarar vermeyen bir balık türüdür.
* Balığın gövdesinin alt tarafı açık renklerden oluşmaktadır.
* Genelde okyanustaki ufak balıkları yemektedirler.
* Tembel bir balık türüdür.
* Genelde yaşadığı sular 21 ve 25 derece arasında değişkenlik göstermektedir.
* Balina köpek balıklarının ağız kısmı oldukça büyüktür.
* Burunları ise çok kısadır.
 
Dünyanın En Büyük Balığı Nerede Yetişir?
 
Dünyanın En Büyük Balıkları Hangileridir? En Büyük Balık Türleri Ve Özellikleri Nelerdir?
Dünyanın en büyük balığı olan balina köpek balığı Hint, Pasifik ve Atlantik okyanusunda yetişmektedir.
 
En Büyük Balık Türleri ve Özellikleri
 
1) Balina Köpek Balığı
 
Dünyanın en büyük balığıdır. Boyları 13 metreye kadar uzayabilmektedir.
 
2) Büyük Camgöz Köpek Balığı
 
Bir balina türü olan büyük camgöz 10 ton ağırlığına kadar ulaşabilmekte ve boyları 12 metreye kadar çıkabilmektedir.
 
3) Büyük Beyaz Köpekbalığı
 
Ömürleri oldukça uzundur. 70 yıl kadar yaşayabilen bir balık türüdür....
 
Büyük beyaz köpekbalıkları her zaman okyanusun hükümdarı değildi. Uzak kuzeni Megalodon, Büyük Okyanus ve Atlas Okyanusu’nda yaşamış, tek başına dev balinaları avlayarak hayatta kalmıştır. Günümüzde hala Megalodon’un derin sularda yaşadığını düşünen araştırmacılar mevcuttur.
 
1. Megalodon Köpek Balığı Yaşamış En Büyük Etçildir
 
Ulaşabildiği 21-22 metrelik boyu ve 60 tonu geçen ağırlığı ile Megalodon dünya tarihinin bilinen en büyük etçilidir. Günümüzde sperm balinaları daha büyük boyutlara ulaşmaktadır fakat muhtemelen Megalodon çok daha ağırdır. Bugün okyanuslarda görebileceğimiz en büyük beyaz köpekbalıkları 7 metre boyuna sahip olup, 3,5 ton ağırlığındadır. Bu da Megalodon’u onlardan 3 kat daha büyük ve 20 kat daha ağır yapmaktadır.
 
2. Dişlerinin Boyutları 20 Santimetreye Yaklaşabilir
 
Bulunan birçok yetişkin Megalodon dişi ortalama 13-14 santimetre uzunluğa sahip oluyor. Fakat bu bilgi, 20 santimetreye yakın dişlerin bulunduğu gerçeğini de değiştirmiyor. Doğrulanabilirler arasında en büyük dişler Peru’nun Ocucaje bölgesinde bulunmuş olup boyutu 19 santimetrenin biraz üzerindedir. Büyük beyaz köpekbalığının dişleri ortalama 7 santimetre olarak bilinir.
 
3. Büyük Beyaz Köpekbalığı İle Çok Yakın Akraba Değiller
 
Popüler görüşe rağmen okyanusun dönemsel kralları akraba değiller. 1843 yılında bulunan bir diş üzerinden Megalodon ilk kez tanımlandığında büyük beyaz köpekbalığının bir akrabası olarak tanımlanmıştı. İkisinin de büyük sıralı dişleri vardı ve kendi dönemlerinde besin zincirinin en tepesinde yer almışlardı. Yani akraba olmalılar, değil mi? Fakat gelişen teknoloji ve yöntemler ile bugün fosil kayıtlarındaki boşlukları doldurabiliyor ve ikisinin o kadar da yakın akraba olmadığını görebiliyoruz.
 
4. Megalodon Kahvaltıda Bir Balina Yiyebilirdi
 
Dev bir vücutla yaşayan Megalodon’un çok fazla yemek yemesi gerekiyordu ve tahminlere göre günde 1 tondan fazla et tüketirdi. Fosil kanıtlara bakılırsa Megalodon başta balinalar, denizinekleri ve denizaslanları olmak üzere büyük memelileri avlıyordu.
 
5. Megalodon Dişleri Oldukça Yaygındır
 
Birçok kişiyi şaşırtabilir fakat Megalodon dişleri dünyanın birçok yerinde çok sayıda bulunabilmektedir. Diğer birçok köpekbalığında olduğu gibi Megalodonlar dişlerini büyüdükçe düşürüp yenileriyle değiştirirler. Dişleri çok sert olduğu içinde kolayca fosilleşebilirler.
 
Bu kadar kolay bulunabilmelerine rağmen büyük istisnalar oldukça özeldir ve 19-20 santimetrelik bir diş 50 bin doların üzerinde alıcı bulabilir.
 
6. Megalodon Dünya Çapında Görülen Bir Canlıydı
 
Megalodonların fosilleşmiş dişleri dünyanın neredeyse her yerinde bulunabiliyor olması bu canavarın yaşam alanları hakkında ipuçları veriyor. Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Afrika hatta Porto Riko’dan Japonya’ya kadar suyun sıcak ve yiyeceğin olduğu her yerde yaşadılar.
 
7. 2.6 Milyon Yıl Önce Neslinin Tükendiği Düşünülmekedir
 
2.6 Milyon yıl önce dünyanın yaşadığı ani iklim değişikliğinin Megalodonların hayatını zorlaştırdığı düşünülmektedir. Bu dönemde okyanuslardaki su seviyesi azalmış ve Megalodon’un beslenmek için ihtiyaç duyduğu büyük deniz memelilerini ortalıkta bulmak zorlaşmıştır. Ortada yemek yokken 60 tonluk bir bedeni beslemenin ne kadar zor olabileceğini düşünün…
 
Yine de Megalodon’un yaşam tarzını değiştirerek hayatta kaldığı ve artık okyanusun derinlerinde yaşadığına inanan araştırmacılar çalışmalarını devam ettirmektedirler.
 
8. Megalodon’un Isırığı Bilinen En Güçlü Isırıktır
 
Megalodon’un hayvanlar arasındaki en güçlü ısırığa sahip olduğu düşünülüyor ve bu yarış yakın bir yarış değil. Simülasyonlar ile yapılan araştırmalarda Megalodon’un ısırığının 11 bin ile 18 bin kilogram arasında bir güç uyguladığı sonucu ortaya çıkıyor. Bu, büyük beyaz ve modern timsahların uyguladığı gücün 6 ila 10 katı demek. Dinozor dünyasının süperstarı T-Rex’in bile ısırığı ortalama 12 bin 800 kilogramdı.
 
 9. Megalodon Doğum Yapma Merkezleri Keşfedildi
 
Megalodonlar yavrularını doğururken sığ suları tercih ederlerdi. Bazı araştırmacılar bu tanıma uyan ve etrafında 2-3 santimetrelik çok sayıda diş bulunan birçok alan keşfettiler. Bu da Megalodonların doğum yapma alanlarını sık sık kullandıklarını kanıtlar nitelikte.
 
10. Megalodonların 5 Sıradan Oluşan 276 Dişi Vardı
 
Modern köpekbalıklarında olduğu gibi Megalodon dişleri de sürekli döngü içindedir ve eskiyen, kırılan dişler dökülerek yenilerine yer açar. Bu döngü 5 satırlık bir diş dizesinden oluşmaktadır ve sanki elektronik bir aksammış gibi arkaya doğru dönerler. Megalodonların hayatları boyunca binlerce dişe sahip olup döktüğü düşünülmektedir.
 
BONUS: Dev Köpekbalığı Yaşıyor!
 
2013 yılında Güney Afrika açıklarında bir balıkçı gemisi saldırıya uğradı ve gemideki herkes hayatını kaybetti. Bu bir köpekbalığı saldırısı mıydı, yoksa çok daha tehlikeli bir yırtıcı okyanusun derinliklerinde saklanıyor olabilir mi? Bu sorunun cevabını arayan uzmanlar, tüyler ürperten bir ihtimalle karşı karşıyalar: Milyonlarca yıl önce yeryüzünden silinmiş olduğu düşünülen, tarih öncesi dev köpekbalığı Megalodon, günümüzde hala yaşıyor olabilir mi?

 Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler