Yöresel Lezzetler Muhlama Ve Pepeçura Coğrafi İşaret Aldı

Yöresel Lezzetler Muhlama Ve Pepeçura Coğrafi İşaret Aldı

Rize'nin tecilli yemeklerimizden ve coğrafi işaretli ürünlerinin alınan son tescil ile 10'a yükseldiğini dile getirerek "Coğrafi işaretli ürün sayı...

Yöresel Lezzetler Muhlama Ve Pepeçura Coğrafi İşaret Aldı 
 
Rize’nin sembolleri arasında olan, Muhlama, Pepeçura ve şehrin sembolü olan ‘Rize çayı’ da coğrafi işaret ile tescillendi.  Tescil ile Rizelileri oldukça rahatsız eden ‘Muhlama mı?’ yoksa ‘Mıhlama mı’ tartışmaları Muhlama’ya alınan coğrafi işaret ile son buldu.
 
Rizelilerin yöresel bir yemeği olan Muhlama, Rize’nin kokulu üzümünden yapılan tatlısı ‘Pepeçura’ ve artık şehrin sembolü olan ‘Rize çayı’ da coğrafi işaret ile tescillendi.
 
Rize Valisi Kemal Çeber Rize'nin tecilli yemeklerimizden ve coğrafi işaretli ürünlerinin alınan son tescil ile 10'a yükseldiğini dile getirerek "Coğrafi işaretli ürün sayımız Rize olarak 7 idi. Dün itibari ile 3 ürünümüz birden coğrafi işaret aldı.
 
Dün itibariyle coğrafi işaret alan ürünlerimiz Rize Muhlamamız, Rize Pepeçuramız ve Rize Çayımız. Bu işaret bizim için çok önemli. 
 
Bu işaret sayesinde biz hem ürünü koruyoruz hem üreticisini koruyoruz hem tüketicisini koruyoruz hem de pazarlama anlamında bundan istifade ediyoruz. Hala daha da coğrafi işaret üzerinde çalıştığımız 20'ye yakın ürünümüz var. Bu işaretleri çoğaltacağız, Rize birçok değere sahip" dedi.
 
Tescil belgesinde de Rizelilerin kullandığı 'Muhlama' ifadesinin yer adlığını sözlerine ekleyen Vali Çeber "Biz tescilimizi muhlama diye aldık. Bana gelen bilgi notunda, resmi evrak itibariyle öyle söyleyebilirim. Hep diyorum '2 yıllık Rizeliyim ama en fanatik Rizeliyim' diye.
 
Bizim büyüklerimiz, dedelerimiz, ninelerimiz en güzelini bilir. Tescili biz Rize Muhalması diye aldık, bizde böyle kullanıyoruz. Mıhlama doğrusudur diyenlerinde affına sığınıyorum ama bende resmi ağızdan konuşuyorum" ifadelerini kullandı.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler