Nefis Ramazan Yemeklerinden Tulum Kebabı Nasıl Pişirilir?

Nefis Ramazan Yemeklerinden Tulum Kebabı Nasıl Pişirilir?

Tulum kebabı nedir? Tulum kebabı nasıl yapılır? Tulum kebabı yapabilmek için hangi malzemeler gereklidir? Tulum kebabı hangi yöresel mutfa..

En Eski Ramazan Yemeklerinden Tulum Kebabı Nasıl Pişirilir?
 
Tulum kebabı nedir? Tulum kebabı nasıl yapılır? Tulum kebabı yapabilmek için hangi malzemeler gereklidir? Tulum kebabı hangi yöresel mutfağımıza aittir? Türk mutfağı yemek arşivinde en eski Kebab tariflerinden olan Tulum kebabı hangi etten yapılır?
 
En eski ramazan yemeklerinden olan Tulum kebabı anın yanında ne yenir? Türk aşçı haberleri olarak araştırdık...
 
Aksaray mutfağının tescilli lezzeti tulum kebabı iftar sofralarını süslüyor
 
Nefis Ramazan Yemeklerinden Tulum Kebabı Nasıl Pişirilir?Hasan Dağı'nın yaylalarında yetişen kuzuların kol etiyle yapılan tulum kebabı, yaklaşık 5 saat odun ateşinde pişirildikten sonra iç pilavla servis ediliyor..
 
Aksaray mutfağının tescilli lezzeti tulum kebabı iftar sofralarını süslüyor
 
Aksaray mutfağının önemli lezzetlerinden tulum kebabı, ramazanda iftar sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
 
Türk Patent ve Marka Kurumunca 2019'da coğrafi işaret belgesiyle tescillenen tulum kebabı, ramazan boyunca iftar sofralarını süslüyor.
 
Hem göze hem de damağa hitap eden tulum kebabı, bir gün önceden dinlendirilen kuzu kol eti, tuz, karabiber, kekik, reyhan gibi baharatların eklenmesinin ardından tereyağı ve tulum peyniri konularak odun fırınına sürülüyor.
 
Kebap, yaklaşık 5 saat pişirildikten sonra iç pilavla servis ediliyor.
 
En Eski Ramazan Yemeklerinden Tulum Kebabı Nasıl Pişirilir?
Kentte 34 yıldır aşçılık yapan Burhan Aktaş, en eski iftar yemeklerinden olan tulum kebabının, Aksaray'ın önemli lezzetleri arasında yer aldığını söyledi.
 
Tulum kebabını Hasan Dağı'nın yaylalarında yetişen kuzuların etinden yaptıklarını anlatan Aktaş, şöyle konuştu:
 
"Tulum kebabı, Anadolu topraklarına özgü bir lezzet. 8 yıldır kebabımızı yapıyoruz. Etimizi bir gün dinlendiriyoruz. Sonra porsiyonlara ayırıyoruz. Baharatlarını da verdikten sonra kuyruk yağıyla birlikte yaz aylarında kuyuda, kış aylarında ise kara fırınlarda 5 saat pişiriyoruz. 
 
Normalde her hafta cuma günleri çıkarıyoruz ancak ramazanda talep arttığı için her gün iftar saatlerinde hazırlıyoruz. Paket isteyen vatandaşlarımız da oluyor, gelip buradan alanlar da oluyor."
 
Kebabı yemek için Türkiye'nin her yerinden misafirlerin geldiğini ifade eden Aktaş, "Tulum kebabımızın lezzeti tüm Türkiye'yi sarmış durumda.
 
En Eski Ramazan Yemeklerinden Tulum Kebabı Nasıl Pişirilir?
Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla yiyor. Ramazanda tatlı bir yoğunluk telaşımız oluyor. Her gelen misafirimiz 'Tulum kebabı var mı?' diye soruyor. Biz de talebin yoğunluğuna göre çalışarak bunu karşılamaya çalışıyoruz" dedi.
 
"Bu Lezzet Anlatılamaz Yaşanır"
 
Müşterilerden Süleyman Tekten ise ramazan öncesi her cuma günü tulum kebabı yediğini belirtti.
 
Tulum kebabının Aksaray'da iftar sofralarının "olmazsa olmaz" yemekleri arasında yer aldığına işaret eden Tekten, "Bu lezzet anlatılmaz yaşanır. Aksaray'ımızın en özel yemeklerindin biri, severek yiyoruz. Et zaten ağızda dağılıyor.
 
Aksaray'da 'lokum kebabı' diye de geçer. Herkesi bu lezzeti tatmaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler