• Keledoş Nereye Aittir Aittir?

    Keledoş Nereye Aittir Aittir?

  • Keledoş Nereye Aittir Aittir?

    Keledoş Nereye Aittir Aittir?


Keledoş Nereye Aittir Aittir?

Geleneksel Türk mutfağındaki yöresel mutfaklarımızdan van mutfağında Vanlılar kendi değerleri etrafında sahiplenme yönünde çabaya evrildi. Gastronomi haberleri...

Keledoş Nereye Aittir Aittir?
 
Van-Ağrı arasında 'keledoş' tartışması büyüyor...
 
Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan'ın sosyal medya hesabından yaptığı “İftarda Ağrı'nın meşhur tarihi yemeği Keledoş var" demesi, Vanlılardan tepki aldı.
 
Keledoş'un Van’ın coğrafi tescilli geleneksel yemeği olduğunda dikkat çeken Vanlılara, aşçılar da destek verdi.
 
Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan'ın sosyal medya hesabından yaptığı “İftarda Ağrı'nın meşhur tarihi yemeği keledoş var" demesi, Vanlılardan tepki aldı. Keledoş'un Van’ın coğrafi tescilli geleneksel yemeği olduğunda dikkat çeken Vanlılara, aşçılar da destek verdi.
 
Keledoşun geçmişi ve yapımıyla ilgili ANKA Ajansı'na konuşan aşçılık kurumlarından Doğu Anadolu Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Ali Geyik, gastronomi haritamızda yemeğin Van'a ait olduğunu söyledi. Keledoşun, konuklara özel yapılan bir yemek olduğuna işaret eden Geyik, şunları söyledi:
 
Son zamanlarda gastronomi haberlerinde ve gastronomi turizminde Van-Ağrı arasında 'keledoş' tartışması büyüyor..
 
“Keledoş Van’a ait bir yemektir. Dernek ile Ticaret ve Sanayi Odası olarak Keledoş'un coğrafi işaret belgesini aldık. 2014’te çıkardığım Geleneksel Kürt Mutfağı Kitabına da koymuştum. 12 yıldır bu mesleğin içindeyim. Tüm Türkiye ve yurtdışında yedi yıldan fazladır Van yemekleri tanıtımı yapıyorum. Herkesi Van’a ve Keledoş yemeğini tatmaya bekleriz"
 
“Tescillenince değerlendi”
 
Van Aşçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı Nurullah Kaplan ise Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın, Van’ın coğrafi işaretli ve tescili yemeklerimizden yemeği Keledoş'a sahip çıkmaya çalıştığını belirterek şöyle konuştu:
 
“Keledoş yemeği üzerinden çok ciddi polemikler yapılıyor. Kimi ‘kel edoş’ diyor, kimi ‘maraba yemeği’ diye kendince isim takıyor. 
 
Bu yemek 2014'e kadar bilinmiyordu. Biz kitaplaştırıp tescil belgesini aldıktan sonra neden bu kadar değerlendi anlamış değiliz. Biz Van Aşçılar ve Pastacılar Derneği olarak bütün yemeklerimizin tescilini almaya devam ediyoruz. Ticaret odası bünyesinde 22 başvurumuz daha var"
 
“Kendi ilindeki ürünlerin tescili ile uğraşsın”
 
Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva da Sayan'ın paylaşımının Van’da karşı bir duruşa ve tepkiye neden olduğunu belirti ve şunları kaydetti:
 
Geleneksel Türk mutfağındaki yöresel mutfaklarımızdan van mutfağında Vanlılar kendi değerleri etrafında sahiplenme yönünde çabaya evrildi.
 
Keledoş Nereye Aittir Aittir?
Bu sevindirici bir şey ama sevindirici bir şey de esasında siz kendi değerlerinize sahip çıkmaz, onları kayıt altına almaz ve tescillerini yapmazsanız, bir gün bir otoritenin bir paylaşımının aslında kentin hayıflanmasına sebebiyet verebilecek sonuçlara evrilebileceğini bizlere göstermiş oldu. 
 
Binlerce yıllık serüveni olan Keledoş'un 2017 yılında Van halkının mutfağının vazgeçilmez başyapıtlarından biri olduğunun Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak uzun ve meşakatli bir süreçten sonra Türk Patent Enstitüsü coğrafi işaret almak suretiyle tescilledik. 
 
Bunun Van’a ait bir yöresel değer yemek olduğu gerçeğini ortaya çıkardık. Ben Ağrı Belediye Başkanı'nın Ağrı'ya ait olan ürünler üzerinden spekülasyon yapmasını öneriyorum. Bu onun yararına olur. Ağrı Belediyesi bence Ağrı'ya ait olan ürünlerin tescili ile uğraşsa en azından Ağrı şehrimizin de sahip olduğu değerler koruma altına alınmış olur. Bunun çok önemli karşılığı olan bir çaba olduğunu düşünmüyorum”
 
Van Keledoşu nedir?
 
Van keledoşu, yörenin yüksek bozkırları ve meralarında beslenen, henüz yaşını doldurmamış erkek veya hiç doğum yapmamış dişi koyunun kuşbaşı haline getirilmiş eti kullanılarak yapılıyor. Ayrıca kuru soğan, sarımsak, krem renginde koçbaşı diye tabir edilen nohut (haşlanmış), yeşil mercimek, aşurelik buğday, kurut, keledoş otu, tereyağı, pul biber, yenibahar, karabiber ve tuz kullanılıyor.
 
Peki Keledoş Nedir? Keledoşun Tarihçesini Biliyormusunuz? Keledoş Nasıl Yapılır?
 
 
Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan'ın sosyal medya hesabından yaptığı “İftarda Ağrı'nın meşhur tarihi yemeği Keledoş var" demesi, Vanlılardan tepki aldı. Keledoş'un Van’ın coğrafi tescilli geleneksel yemeği olduğunda dikkat çeken Vanlılara, aşçılar da destek verdi.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler