UNESCO Heyeti Afyon 'da

UNESCO Heyeti Afyon 'da

Vali Gökmen Çiçek ile Belediye Başkanı Mehmet Zeybek tarafından ağırlanan komiteleri, yöresel mutfaklarda hem yöresel lezzetleri tatma ve tanıma imkânı buldu hem de Afyonka..

UNESCO Heyeti Afyonkarahisar 'da...
 
UNESCO Gastronomi Şehri Afyonkarahisar, yöresel lezzetlerini tanıtmaya ve bu alanda yeni projeler üretmeye devam ediyor. Türkiye- Moldova Geleneksel Mutfak Kültürü Projesi kapsamında UNESCO Türkiye Milli Komitesi üyeleri ve Moldova heyeti Afyonkarahisar’a geldi.
 
Vali Gökmen Çiçek ile Belediye Başkanı Mehmet Zeybek tarafından ağırlanan komiteleri, yöresel mutfaklarda hem yöresel lezzetleri tatma ve tanıma imkânı buldu hem de Afyonkarahisar’ın tarihi ve kültürel zenginlikleri konusunda bilgiler aldı.
 
Afyonkarahsar'ın Mutfak Kültürü Bir Hayli Zengin
 
UNESCO Türkiye Milli Komitesi üyelerine Afyonkarahisar’ın tarihi ve kültürel değerleri, mutfak kültürü hakkında bilgiler veren Vali Gökmen Çiçek: “Afyonkarahisar çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış, uygarlıkların birleştiği bir şehir. Bu açıdan mutfak kültürü de hayli zengin. Eşsiz lezzetleri ile her damağa hitap eden bir mutfak çeşitliliği var.
 
UNESCO Heyeti Afyon 'da
Mutfak sadece mutfak değildir...
 
Tarihtir, kültürdür, teknolojidir. Mutfak her şeydir. Afyonkarahisar’da da mutfak bambaşka. Bugün, Moldova ile Türk yemeklerinin benzerlik gösterdiğini fark ettim. Bunu da ortak tarihimin olmasına bağlıyorum. Sizleri burada ağırlamaktan dolayı çok mutluyuz” dedi.
 
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek de şehrimizin mutfak kültürü ve yöresel lezzetleri hakkında bilgi verdi. 
 
Gastronomi alanında yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler veren Başkan Zeybek, en farklı fuar ve festivallerden 14-17 Ekim tarihleri arasında gastronomi haberlerinde de yer alan Gastro Afyon Turizm ve Lezzet Festivali düzenleneceğini ifade etti.


Türk Aşçı Haberleri Ve Güncel Mutfak Haberleri Not::
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler