Bocuse d'Or Avrupa Finali İçin Geri Sayım Başladı...

Bocuse d'Or Avrupa Finali İçin Geri Sayım Başladı...

Halen Çırağan Sarayı’nda Tuğra restoranın Head Chef’i olarak çalışmakta olan Şef Emre İnanır, 20 yılı aşkın süredir Türkiye’nin birçok farklı şehrinde beş yıldızlı otel ve restoranlarda Chef...

Bocuse d'Or Avrupa Finali İçin Geri Sayım BaşladıBocuse d'Or Avrupa Finali İçin Geri Sayım Başladı...
 
2022 Bocuse d'Or Avrupa Seçmelerine katılacak ülkeler açıklandı. Tüm dünyada şefler olimpiyatı olarak bilinen Bocuse d’Or’un 23-24 Mart tarihleri arasında Macaristan’da yapılacak finalinde ülkemizi Metro Türkiye’nin destekleri ile şef Emre İnanır temsil edecek.
 
Dünyanın en prestijli şef yarışması olarak öne çıkan ve tüm dünyada büyük yankı uyandıran Bocuse d’Or’un Avrupa seçmeleri, Metro Türkiye iş birliğinde Sirha Budapeşte’de 23-24 Mart 2022 tarihlerinde gerçekleşecek. Gastronomi dünyası Sirha Budapeşte’de bir araya gelmeye hazırlanırken, Bocuse d’Or Avrupa seçmelerinde ülkemizi Metro Türkiye’nin destekleri ile şef Emre İnanır temsil edecek. 
 
Halen Çırağan Sarayı’nda Tuğra restoranın Head Chef’i olarak çalışmakta olan Şef Emre İnanır, 20 yılı aşkın süredir Türkiye’nin birçok farklı şehrinde beş yıldızlı otel ve restoranlarda Chef de Cuisine ve Executive Chef olarak ve 2 yıl da Güney Afrika’daki Türkiye Büyükelçiliğinde Chef de Cuisine olarak çalışmıştır. 
 
Bocuse d'Or Avrupa Seçmeleri 2022'ye Türkiye’nin yanı sıra; Polonya, Estonya, Ukrayna, Danimarka, Fransa, Slovakya, İsviçre, İzlanda, Belçika, Finlandiya, İspanya, Macaristan, Hollanda, Birleşik Krallık, Letonya, Norveç, Rusya ve İsveç katılacak.
 
Katılan tüm ülkelerin akademi başkanı olan şefler ve uluslararası yarışma komitesinden oluşan bir jürinin yer alacağı Bocuse d‘Or Avrupa finallerinde, dünyanın dört bir yanından birbirinden yetenekli şefler zamana karşı yarışacak.  
 
Bu senenin iki ana teması geyik eti ve patates olurken, yarışan şefler ve komileri, geyik temasını ekşi krema, ördek ciğeri ve süzme peynir kullanarak hazırlayacak. Yarışmacıların daha önceden seçtikleri Coronada, Madison veya Anuschka patateslerinden birini kullanarak yapması gereken patates temasında, bu yıl ki tema gereği hayvansal protein olarak sadece yumurta ve süt ürünleri kullanılabilecek. Bu iki temadan hazırlanan tabaklar jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek. 
 
Bocuse d’Or Türkiye Akademi Başkanı Mehmet Gök; “Bocuse d'Or Türkiye Takımı olarak, ülkemizi temsil etmekten büyük gurur duyuyoruz. 24 Mart 2022'de 8 numaralı mutfakta yarışacağız. Bocuse d’Or kazanan şeflere dünya çapında büyük bir prestij ve network sağlıyor, yarışmanın formatı oldukça zor. 
 
Bu yarışmaya katılırken önemli iki nokta var; birincisi çok iyi bir şef olmanız, ikincisi kendi mutfak kültürünüzü, tekniklerini çok iyi bilmeniz ve bu bilgiyi modern dünyanın teknikleriyle birleştirerek ortaya koyduğunuz tabağa değer katmanız. Takımımızın Avrupa Finalinde ülkemizi başarıyla temsil edeceğine inanıyorum.” dedi.
 
30 yılı aşkın bir süredir Türk mutfak kültürünü koruyarak gelecek nesillere aktarmak için çalıştıklarını ve genç şefleri uluslararası platformlarda tanıtılmaları için desteklediklerini belirten Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, “Türk mutfağının eşsiz değerlerini dünyaya tanıtmak ve genç şeflerin ellerinde işlenerek geleceğe taşınmasını sağlamak için yıllardır çalışmalar yapıyoruz. 
 
İnanıyoruz ki, Bocuse d’Or gibi dünyanın en prestijli gastronomi yarışmaları ve platformları sayesinde genç ve yetenekli Türk şeflerimiz hem dünyada tanınmaya devam edecekler hem de Türk mutfağını hak ettiği yere getirecekler. Metro Türkiye olarak Bocuse d’Or Şef Yarışması’nın Avrupa Finallerinde, daha önce ilk kez 2014 yılında ülkemizin finalisti için başlattığımız desteğimizi bu yıl da devam ettiriyoruz. 
 
Ülkemizin yetenekli şeflerinden Emre İnanır’ı tüm süreçlerine ek olarak yarışma hazırlığında gastronomi sektörünün tüm paydaşları için bir eğitim, gelişim ve araştırma merkezi olarak kurduğumuz Gastronometro’daki özel eğitimlerimizle de desteklemekten mutluluk duyduk. Kendisine bu zorlu yolculukta başarılar diliyor, bu yarışmaların Türk mutfağına yenilikçi yaklaşım getirmek isteyen tüm parlak ve yetenekli genç şefler için bir ilham kaynağı olmasını diliyoruz.” dedi.
 
Dünya çapındaki çok prestijli etkinliklerin katılımcı ülkelere ve şeflere önemli avantajları beraberinde getirdiğini belirten GL Events Exhibitions Türkiye Genel Müdürü Gülperi Erkanlı ise; “Sirha fuarları tüm dünyada sadece Lyon, Budapeşte, İstanbul’da düzenleniyor ve bu 3 şehirden ikisi Michelin rehberinde restoranlarıyla yer alıyor. 
 
Tüm dünyada bu rehberde yer alan ve gastronomisiyle ön plana çıkan pek çok farklı şehir var. Türkiye ve İstanbul’un bu çok değerli fuara henüz Michelin oluşumu içinde yer almadığı halde ev sahipliği yapması, Türkiye Bocuse d’Or akademisi ve elemelere katılan şefimizin olması ülkemiz ve sektör adına çok değerlidir. Ülkemizin turizm gelirleri ve ihracatını arttırması, bunu da gastronomi etrafında şekillendirebilmesi, en önemli fırsat noktalarından biri. 
 
Gıda, ekipman ve horeca sektörüne yönelik tüm ürünlerin ihracatını artırmak adına gereken bağlantıları sunmasının yanı sıra, uluslararası bir networkün parçası olması Sirha’yı kuşkusuz farklı kılan bir özellik. İşin turizm bacağında ise gastro turizmi teşvik edecek unsurları ön plana çıkarması, Bocuse d’Or gibi bir deneyimle bu konuda yetişmek ve ilerlemek isteyen tüm sektör profesyonellerine bir vizyon ve tecrübe sunabilmesi önemli bir fark. 
 
Sirha Food, sadece uluslararası düzeyde ticaret bağlantıları sunmakla kalmayıp, aynı zamanda da ülkemizi gastronomi haritasında dikkat çekecek bir yere oturtuyor. Gastronomi dünyasının en elit etkinliklerinden biri olan Bocuse d’Or’un Avrupa elemelerinde yarışacak şefimiz Emre İnanır’a bu zorlu etapta başarılar ve iyi şanslar diliyoruz.” şeklinde görüşlerini dile getirdi. 
 
Bocuse d’Or Hakkında: 
 
1987 yılında Şef Paul Bocuse tarafından şefler için tasarlanan Bocuse d’Or yarışması, şeflik sanatının çok ötesinde bir amaçla, dünyanın dört bir yanından gelen şefleri ve değişik mutfak kültürlerini bir araya getirerek gastronomi sektörüne katma değer yaratmayı amaçlamaktadır. Bocuse d’Or aynı zamanda, mükemmellik ve dostlukların; paylaşıldığı değerlerle birlikte çizilen, birkaç bin şefin bir arada olduğu küresel bir ağdır.
 
Bocuse d‘Or‘a katılan şefler 60 ülke seçmesinden sonra 4 kıtada yapılan Bocuse d’Or Avrupa, Bocuse d’Or Amerika, Bocuse d’Or Afrika ve Bocuse d’Or Asya-Pasifik elemelerine katılıyor, bu elemelerde kazanan 24 ülke şefleri iki yılda bir Lyon kentinde Sirha Lyon fuarı içinde düzenlenen dünya finaline katılıyorlar.
 
Bocuse d'Or Avrupa Finali İçin Geri Sayım Başladı


Türk Aşçı Haberleri Not:
Eğer sizde mesleki haberinizin yada tarifinizin web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız; "Haberini Yada Tarifini Paylaş" sayfamızdaki kriterlere uygun bir şekilde uygun içeriklerinizi bize gönderebilirsiniz. Türk Aşçı Haberleri internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü şair içeriklerle ilgili telif hakları www.turkascihaberleri.com 'a aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İlgili haber kopyalanarak başka bir site tarafından yayınlanmaya ihtiyaç duyulduğu takdirde kaynak gösterilerek ve web sitemize link verilerek kullanıması mümkündür.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler